Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Кінець гри для криптовалют? — The New York Times

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
29 листопада 2022 6 хвилин читання

Оглядач The New York Times та лауреат Нобелівської премії з економіки Пол Кругман поділився своїми думками щодо того, чи є майбутнє у криптовалют на тлі банкрутства біржі FTX та загального падіння капіталізації. SPEKA обрала головне з колонки автора. 

Вкладники у криптовалюту втрачають свої гроші 

Нещодавні події продемонстрували необхідність регулювання криптоіндустрії, яка пройшла шлях від нуля до ринкової капіталізації у $3 трлн. Більша частина цього багатства випарувалася чи не за мить.  А ще, ймовірно, галузь не витримає регулювання.

Історія на сьогодні: сингапурська біржа Crypto.com досягла піку суспільної популярності торік, коли вперше вийшов в ефір рекламний ролик з актором Меттом Деймоном та гаслом «Фортуна прихильна до сміливих». Він з'явився під час ігор НФЛ і привернув велику увагу заявою Деймона про те, що криптовалюту не купують лише боягузи, а от якщо ви вклалися у крипту, то хоробрі, мов дослідники космосу. Тоді біткоїн вартував приблизно $60 тис.

Сьогодні біткоїн торгується нижче $17 тис. ($16 490 на момент публікації. — Ред.). Люди, які купували після перегляду реклами, втратили понад 70% своїх інвестицій. Оскільки більшість людей, які купували біткоїн, робили це, коли його ціна була високою, приблизно три чверті  інвесторів, згідно з новим аналізом Банку міжнародних розрахунків, втратили гроші.

Графік падіння біткоїна за останній рік. Джерело: Coinmarketcap Графік падіння біткоїна за останній рік. Джерело: Coinmarketcap

Ціни на активи постійно падають. Люди, які купили акції Meta на її піку минулого року, втратили приблизно стільки ж, скільки інвестори у біткоїни.

Тому падіння цін не означає, що криптовалюти приречені. Криптобустери точно не здадуться. Згідно зі звітом The Washington Post, більшість серед тих, хто підписався на Twitter Blue Verified (катастрофічна спроба  Ілона Маска створити платні  преміумакаунти у Twitter, яку натепер призупинили), були обліковими записами, які пропагували праву політику, порнографію і спекуляції криптовалютою.

Крах криптобірж та стейблкоїнів

Більш показовим, ніж ціни, був крах криптоінституцій. Нещодавно FTX, одна з найбільших криптовалютних бірж, оголосила про банкрутство, і, схоже, ті, хто керують нею, просто вкрали мільярди доларів вкладників.

Питання, яке ми повинні поставити, полягає в тому, чому взагалі були створені такі установи, як FTX або Terra, так званий емітент стейблкоїнів, який зазнав краху в травні.

Зрештою, white book 2008 року, яка започаткувала рух криптовалюти, опублікована під псевдонімом Сатоші Накамото, мала назву «Біткоїн: однорангова електронна готівкова система». Тобто вся ідея полягала в тому, що електронні токени, валідність яких визначали за допомогою методів, запозичених із криптографії, дадуть людям змогу обходити фінансові установи. Якщо ви хочете переказати кошти комусь іншому, ви можете просто надіслати йому номер — ключ — і не потрібно довіряти Citigroup або Santander для реєстрації транзакції.

Ніколи не було зрозуміло, чому хтось, окрім злочинців, хотів би це зробити. Хоча криптозахисники часто говорять про фінансову кризу 2008 року як про мотивацію для своєї роботи, ця криза ніколи не погіршувала платіжну систему — здатність людей переказувати кошти через банки. Однак ідея грошової системи, яка б не потребувала довіри до фінансових установ, була цікавою і, мабуть, вартою спроби.

(Існує альтернативний погляд. Криптоентузіасти наголошують, що для підтримання довіри між незнайомими людьми та традиційним банківським обслуговуванням потрібна велика інфраструктура. Це дорого, до того ж контроль передання коштів залежить від посередника.  Публічні блокчейни, навпаки, побудовані на мережі комп'ютерів, що робить їхні транзакції прозорими та, теоретично, надійними. Можна створювати функції із відкритим вихідним кодом, зокрема самовиконувані смартконтракти, які гарантовано функціонуватимуть, як зазначено в алгоритмі. — Ред.)

У чому відмінність криптовалюти та традиційних грошей 

Однак через 14 років криптовалюти майже не змінили традиційну роль грошей. Їх надто незручно використовувати для звичайних транзакцій. Їхні значення надто нестабільні. До того ж відносно небагато інвесторів турбуються про те, щоб зберігати свої криптографічні ключі. Їхня втрата часто безповоротна.  

Натомість криптовалюти здебільшого купують через біржі, такі як Coinbase і FTX, які беруть ваші гроші та зберігають криптовалюти на ваше ім'я.

Їхня здатність залучати інвесторів залежить від довіри цих інвесторів. Іншими словами, криптоекосистема еволюціонувала переважно саме в те, що вона повинна була замінити: систему фінансових посередників, чия здатність працювати залежить від їхньої передбачуваної надійності.

У такому разі який сенс? Чому індустрія, яка у кращому випадку просто заново винайшла звичайну банківську справу, повинна мати фундаментальну цінність?

Крім того, довіра до звичайних фінансових установ частково ґрунтується на довірі до уряду. Уряд контролює банки, регулює ризики, які вони можуть взяти на себе, і гарантує багато депозитів, тоді як криптовалюта працює здебільшого без нагляду. Тому інвестори повинні покладатися на чесність і компетентність підприємців: коли вони пропонують винятково вигідні пропозиції, інвестори мають вірити не лише у їхню компетентність, а й у їхню геніальність.

Попередні прогнози про неминучу загибель криптовалюти виявилися хибними. Дійсно, той факт, що біткоїн та його конкуренти насправді непридатні для використання як гроші, не означає, що вони не мають цінності. Зрештою, ви можете сказати те саме про золото.

Але якщо уряд нарешті займеться регулюванням криптокомпаній, (що, серед іншого, завадить їм обіцяти неможливі прибутки), важко зрозуміти, яку перевагу матимуть ці фірми перед звичайними банками. Навіть якщо вартість біткоїна не впаде до нуля (що може бути), є вагомі докази того, що криптоіндустрія, яка була настільки масштабною лише кілька місяців тому, прямує до забуття.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Офіційний іспит Meta Blueprint: що це таке, навіщо і як скласти

Maksym Senchenko 16 квітня 2024 17:00

Найважливіші криптоподії місяця: на що варто звернути увагу в квітні

Павло Осадчук 16 квітня 2024 15:45

Маск пропонує новим користувачам Х заплатити за можливість публікацій

Вікторія Рудзінська 16 квітня 2024 07:00

Tesla звільняє понад 10% співробітників по всьому світу через падіння продажів

Вікторія Рудзінська 15 квітня 2024 18:40

Еволюція блокчейну: від біткоїна та смартконтрактів до синергії із штучним інтелектом

Вадим Груша 15 квітня 2024 16:30