Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що відбуватиметься із фінансовою допомогою Україні — головне з дискусії ЦЕС

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
1 грудня 2022 6 хвилин читання

У межах форуму «Антикрихкість України: уроки 2022 року», який організував Центр економічної стратегії, представники уряду України, Німеччини та ЄС обговорювали фінансову підтримку України під час війни. SPEKA обрала головне з дискусії, зокрема  яким буде дефіцит бюджету наступного року, чи переформатують позики у гранти та чи продовжать західні партнери надавати транші. 

Яку підтримку отримує Україна від країн Заходу

Як наголосив модератор зустрічі, редактор «Європейської правди» Сергій Сидоренко, грантова підтримка України і до лютого 2022 року була значною, але фокусувалася переважно на демократичних ініціативах, покращенні урядування та впровадженні реформ. Цей напрям донори вважали пріоритетним, а війну з росією не сприймали як ключовий виклик.  

Щорічна підтримка державними установами США українського уряду Щорічна підтримка державними установами США українського уряду

Чотири основні типи підтримки, які отримує Україна:

  • 1
    Загальна підтримка. Вона не має прямого призначення та йде переважно у державний бюджет для компенсації соцвиплат та інших обов'язкових платежів.
  • 2
    Цільова невійськова допомога для місцевих бюджетів. Наприклад, гранти від ЄБРР тощо.
  • 3
  • 4
    Матеріальна, але не грошова допомога, а також технічне обладнання для різних галузей. 

Скільки допомоги потрібно українському бюджету  під час війни

За словами заступниці міністра фінансів Ольги Зикової, Україна отримала від початку повномасштабної війни майже $25 млрд. Великі транші на початку бойових дій дозволили країні вистояти, а теперішній бюджет спростили, залишивши лише необхідні витрати.

«Ми скоротили усі непріоритетні виплати, і наш бюджет став дуже простим: фактично це лише військові та соціальні витрати. Ми розуміємо, що не можемо спрямувати частину міжнародної допомоги на військової витрати, тому покриваємо їх податками та облігаціями»

Підписуйтеся на наші соцмережі

Також вона наголосила, що країні краще отримувати гранти, ніж позики, але навіть позики потрібні, щоб покривати соціальну сферу. «Звісно, гранти нам цікавіші, але можливість стабільного потоку коштів є дуже важливою і дає можливість прогнозувати надходження. Ми б краще використовували позики, ніж друкували гроші. До того ж ЄС розробив механізми для макрофінансової допомоги (позик). Відсотки покриваються країнами Євросоюзу. І у нас є чітке усвідомлення, як працювати з таким партнером», — поділилася Зикова. 

Щодо дефіциту, то, за її словами, щомісяця державі бракує $5 млрд. Дефіцит не змінювався і не зміниться до кінця року. Наступного року він має знизитися до $3-3,5 млрд на місяць. Ці прогнози вже підтвердили міжнародні аудитори. 

Що кажуть у Європі про грошову підтримку України

Заступник посла Німеччини в Україні Бертрам фон Мольтке також погодився із тезою, що Німеччина підтримувала Україну і до лютого 2022 року, але гроші переважно спрямовували на реформацію державності. 

Також він зазначив, що Німеччина та інші країни Великої сімки готові надалі допомагати Україні: 

«Я не можу сказати за інші країни, але у Німеччини витрати на Україну зросли. Лише у двосторонніх угодах це 5 млрд євро. Усі країни Великої сімки готові продовжувати підтримувати Україну. Готуються великі пакети допомоги, але вони, напевно, не зможуть покрити весь дефіцит. Думаємо, що долучиться США. Ми ще не знаємо, скільки потрібно буде грошей, оскільки війна триває й невідомо, які будуть подальші дії росії».

Фредерик Куне, керівник програм співпраці представництва ЄС в Україні, розповів, що до 2022 року ЄС надав 17 млрд євро Україні, а від початку війни — 19 млрд євро прямої та 3,1 млрд євро військової допомоги. Таких обсягів ніколи не було в історії ЄС. 

«Є план надати 18,5 млрд євро як макрофінансову допомогу — позика на хороших умовах. Умови обговорюються, але потрібні реформи в економічній сфері та запобіганні корупції. У перші місяці війни ми надавали допомогу безумовно, бо це було питанням виживання. Натомість тепер мають бути певні результати, яких ми очікуємо», — сказав Фредерик Куне.

Він додав, що будуть й інші програми підтримки, зокрема, енергетичної інфраструктури, за якими фінансування надаватимуть напряму профільному міністерству.

На запитання щодо повоєнної відбудови України та як ЄС планує шукати кошти для цього, Фредерик Куне відповів, що наразі не готовий відповісти, адже західні країни ще шукають шляхи для вирішення цієї проблеми. 

Чи можна переформатувати позики Україні у гранти

Фредерик Куне вважає, що говорити про таку ідею поки що немає сенсу: «Натепер у нас питання, як виділити 18 млрд євро. І це вже не просте завдання, нам потрібно домовитися з усіма країнами. Зрештою, відсоток у позиках невисокий, а період повернення — 25 років».

З ним погодився Бертрам фон Мольтке: «Важливо, щоб гроші надходили регулярно. Іноді ти просто не можеш зробити інакше». 

Натомість Ростислав Томенчук, очільник Директорату координації міжнародної технічної допомоги Секретаріату Кабінету Міністрів України зауважив, що ми багато говоримо про уряд, але різні міста та громади теж можуть претендувати на допомогу та зробити запит про отримання гранту або пільгового кредиту. 

Коли інші країни планують гранти, у них передбачений бюджет на 3-7 років з урахуванням надходжень. Країнам складно переорієнтувати свої фінанси, але в Україні зараз 500+ активних грантових проєктів на наступні 1-3 роки. Тому, на думку Томенчука, нам потрібно подумати, як їх переформатувати, щоб пріоритетність їхніх виплат зросла, або змінити призначення на можливе до виконання в умовах війни.  

Чи можливі корупційні зловживання щодо грошей, які дають Україні

Заступниця голови антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI) Ірина Шиба розповідала, що від початку війни EUACI працює над тим, як ідентифікувати російський капітал та як його можна використати для відновлення України. 

Щодо видачі грантових коштів та їх освоєння, то люди відчувають несправедливість щодо їх розподілу, а тому у них виникає відчуття, що є корупція. Протидіяти цьому можна максимальною прозорістю розподілу та його обґрунтування на усіх етапах.

«Також нам потрібно думати про те, як генерувати свої кошти та максимально ефективно їх використовувати„, — додала Ірина Шиба.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

росія використовує північнокорейські ракети для обстрілів України: деталі співпраці двох диктатур

Вікторія Рудзінська 10 годин тому

Стратегія цифрового розвитку інноваційної діяльності України (WINWIN): що передбачає для ІТ-бізнесу

Оксана Петрусь 21 годину тому

Україна без підтримки USAID: чи витримає технологічний сектор без американської технічної допомоги?

Сергій Коноплицький 31 січня 2025 13:29

Україна отримає найбільший пакет військової допомоги від Швеції: що туди входить

Владислав Паливода 30 січня 2025 19:03

Резиденти Дія.City сплатили рекордну суму податків у 2024: деталі від Мінцифри

Владислав Паливода 29 січня 2025 17:20