Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що відбувається з економікою України у жовтні-листопаді: головне з доповіді ЦЕС

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
24 листопада 2022 4 хвилин читання

Центр економічної стратегії презентував огляд економіки України у жовтні-листопаді. SPEKA публікує ключові дані про економічний стан країни, вплив обстрілів інфраструктури на бізнес та розповідає чи вдалось аграріям зібрати весь урожай у поточному році. 

Огляд економічної ситуації 

Новини фронту 

Херсон та частина області повернулись до України, тож наразі вся Правобережна Україна вільна від окупантів. Однак наступ був доволі важким, росіяни змогли узгоджено покинути місто, яке зараз серйозно розграбоване. Зараз у Херсоні немає електроенергії, води та є великі проблеми із зв'язком. Повністю зруйновано енергетичну інфраструктуру, що впливає і на інші області також. Однак цивілізація поступово повертається: зокрема, вже налагодили залізничне сполучення, повернулись поштові оператори

Обстріли інфраструктури 

Продовжуються обстріли енергетичної інфраструктури. З 10 жовтня росіяни випустили понад 300 ракет та дронів. Особливо потужний обстріл був 23 листопада. Частково пошкоджені всі мережі, немає електростанцій, які б не зачепило. Тривали найдовші аварійні відключення. За відсутності нових прильотів відновлення триватиме до березня. Повного блекауту, ймовірно, не буде, але ситуація досі доволі складна. Також падає температура, що підвищує попит на електроенергію. 

Натомість і громадяни, і бізнес попри все намагаються пристосуватися до таких умов та продовжувати працювати.

У вересні-жовтні в 10 разів збільшився попит на генератори та сонячні панелі, у 4 рази — на ліхтарі.

Люди та бізнес продовжують працювати та звикли покладатись на себе. Іноземні партнери намагаються допомогти як фінансово, так і матеріалами

Макропоказники економіки погіршилися

Очікують, що падіння ВВП в Україні у 2022 р. сягне рівня 33-35%. Песимістичні прогнози серед бізнесу сягали навіть 46,1% серед опитаних НБУ промисловців. У листопаді цей показник, ймовірно, зросте. 

Зернова угода 

Коридор для транспортування зерна вдалось погодити. Добра новина в тому, що угода продовжилась, але, на жаль, наразі не вдалось розширити її на більшу кількість портів або триваліший термін. Зараз вона підписана на 120 днів і завершується 23 березня 2023 р. 

У жовтні цього року експорт зернових та олійних досяг 5,7 млн т, що лише на 3% нижче за показники минулого року.

Валютний баланс та міжнародна допомога

Після серпня, коли мали профіцит, зараз знову спостерігаємо негативний валютний баланс. При цьому Нацбанк цього місяця продавав менше валюти (приблизно $1 млрд) і ринковий курс знизився до 40,3 грн. 

У жовтні очікували рекордних надходжень міжнародних траншів, але через бюрократичні процеси цього не відбулось. А проте Україна за жовтень отримала $3,7 млрд. Усього з початку війни державі дали $23,1 млрд, а ще щонайменше $12,1 млрд ми маємо отримати до кінця року. 

Збір врожаю та посівна кампанія

Врожай зернових культур вже зібрали з 80% площ, але у порівнянні з минулим роком площі під зернові скоротилися приблизно на 30%. Також знизилась середня врожайність. Це пов'язано як і з військовими подіями та неможливістю достатньо часу присвятити вирощенню, так і з погодними умовами. Минулого року вони були набагато сприятливішими. 

Близько половини площ під кукурудзу залишаються незібраними через високу вологість та дорогий процес сушіння. Ймовірно цю частину врожаю збиратимуть взимку або навіть навесні. Озима посівна під урожай 2023 року завершена на 94%.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Підвищення благоустрою міст і розвиток туризму: до чого тут бізнес-клуби і як створити спільноту, яка працюватиме на благо економіки

Владислав Миронович 17 годин тому

Що відбуватиметься із фінансовою допомогою Україні — головне з дискусії ЦЕС

Олександр Тартачний 1 грудня 2022 17:26

Кінець гри для криптовалют? — The New York Times

Олександр Тартачний 29 листопада 2022 16:30

Нова етика українського бізнесу. Яку економіку ми будуємо?

Ivan Verstyuk 29 листопада 2022 13:20

Польща запропонувала Німеччині передати Україні комплекси ППО «Patriot»

Юлія Даниленко 24 листопада 2022 09:44