Кого звільняють і де легше знайти нову роботу. Що відбувається на ринку IT в Україні
Ринок праці в IT продовжує лихоманити: за даними сайту layoffs, у 2022 році понад 1 тис. компаній скоротили майже 161,5 тис. фахівців, а у 2023-му друга хвиля позбавила роботи ще 140 тис. працівників з майже 500 компаній.
У чому причина глобальної кризи
Екстенсивне зростання IT-індустрії серйозно підштовхнув ковід. Збільшення обсягів онлайн-торгівлі, розширення асортименту онлайн-розваг та багато інших диджитальних новинок спонукали розвиток компаній, які взялися їх освоювати. А ще дали надію, що така ситуація надовго. Але світ перевернувся двічі: спочатку переворот в онлайнізацію, а потім спроба повернутися до офлайну.
За ковіду загальна економічна ситуація не покращилася: порушення логістичних ланцюжків через ковідні обмеження, здорожчання виробництва, збільшення витрат в усіх бізнесах через карантин та ізоляцію, зміна поведінки покупців на більш економну. Все це призвело до того, що в офлайн світ повернувся більше обережним і менш багатим. Тому бізнеси на зразок Meta, що були орієнтовані на отримання диджитал-реклами, не отримали очікуваних прибутків: рекламодавці скоротили бюджети через нестабільність.
Те саме спіткало Google, а також змусило великих гравців, як-от Amazon, PayPal, Apple, Netflix, Zoom, Dell, Klarna, Intel, Spotify IBM, SAP, Vimeo, Glovo, Philips та Salesforce, ретельно переглянути власні проєкти, бюджети і, звісно, «штатний розпис». І не тільки витрати на штатних працівників, але й співпрацю з аутсорсерами, серед яких були й українські фахівці.
«Ковідна бульбашка» помалу здувається. І навіть можливість перейти на віддалену роботу не надто реальна, адже багато іноземних компаній вперто повертають працівників в офіси. Іноді навіть без заохочувальних бонусів. Тому швидко перебудуватися нашим аутсорсерам навряд чи вдасться.
А що ж відбувається в Україні?
Українське ІТ постраждало двічі: від початку війни кількість вакансій скоротилася не лише через військові дії і проблеми в українських замовників, але й через загальносвітову кризу. І, здається, криза затягнулася і стає хронічною.
Якщо спочатку ринок втрачав більшість замовлень через цілковиту невизначеність і зарубіжні клієнти розривали контракти, бо ризики співпрацювати з фахівцями країни у стані війни були захмарними, то восени до негативних трендів додалися блекаути. Ніхто не міг передбачити, коли та наскільки відключать світло, і не кожен замовник міг із розумінням поставитися до ситуації.
Тому вважати падіння кількості вакансій для IT-фахівців на 27%, за даними Djinni, кризою має сенс, бо на відміну від 2020 року, коли кількість вакансій швидко поновилася, тепер цей тренд сталий.
До речі, такий дефіцит вакансій майже втричі менший, ніж кандидатів у пошуку роботи. Несподівана для ІТ-рекрутерів ситуація, коли не їм доводиться бігати за кандидатами, а вже самим обирати, кого з тих, хто запропонував свої послуги, запросити на співбесіду.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Зважаючи на тренди ринку праці, на сайті DOU виявили нюанс: за більшості спеціалізацій вакансії, що суттєво впали на початку 2022 року, так і не поновилися бодай до двох третин довоєнної кількості. Якщо це технічні вакансії, то порівняння квітня цього та минулого років дає невтішну картинку — тренд негативний. У переможці вийшли офісники: офіс-менеджери, юристи, бухгалтери, продавці і маркетологи. Тож тепер за «сейлзами» рекуртери ганяються з пропозиціями, а не навпаки. Чого не скажеш, наприклад, про РМ.
Медіана відгуків у 2023 році сягнула позначки у 14. Такі дані базуються на 4,7 тис. кандидатів, яких найняли від початку року та повідомили за три місяці до працевлаштування.
Кому найчастіше пишуть рекрутери у 2023 році
10% кандидатів найняли, не відправивши жодного відгуку (рекрутери писали першими). Найбільше пропозицій отримав Sales з трьома роками досвіду (133).
5% написали 100 або більше відгуків. Рекордсмен з 604 відгуками за три місяці — Project Manager з 11 років досвіду.
Майже 15% найнятих кандидатів за три місяці не отримали жодної пропозиції від рекрутерів, лише самі писали.
До речі, за даними сайту Robota.ua, найбільш популярними в ІТ були реклама та маркетинг.
Зазвичай фахівцям пропонують роботу з холодною або теплою клієнтською базою. А потребують знання англійської на рівні B1-C1, стресостійкість і спрямованість на розвиток та результат, амбіційність, а ще чітке та грамотне мовлення. Мотивують знов-таки не найвищою ставкою (починається від 15 тис. грн), а можливістю заробити грубі гроші — до 60-80 тис. грн.
Можливо, такий апетит на продавців виник через те, що експорт послуг трохи упав і компанії хочуть «добрати своє» на внутрішньому ринку.
У 2022-му зростання ІТ-експорту поки що найменше за всі роки — + 5,9%. А перший квартал 2023-го показав зниження на 16% проти такого самого періоду торік.
Частка ІТ в експорті послуг у 2022 році сягнула вже 45,6%, а в загальному експорті України — 12,9%.
У 2022-2023 роках уперше помітне зниження квартального обсягу ІТ-експорту, але чіткої динаміки падіння, як і зростання, поки що немає.
Початок війни у 2014-му і пандемія 2020-го суттєво не вплинули на ІТ-експорт. Індустрія продовжувала зростати.
Найбільше доходу від ІТ-експорту Україна отримує від США — 40,4% в І кварталі 2023-го. У першій п’ятірці також Велика Британія, Мальта, Ізраїль і Швейцарія.
Приблизно 20% ІТ-експорту торік забезпечили п’ять компаній.
Тобто криза сформувала новий підринок праці — потрібні фахівці, що просуватимуть послуги. Отже, до менеджерів тут додається маркетинг, аби не робити зайвих кроків і не вкладатися у повітря. Тому є надія, що ситуація не короткотермінова.
Але варто розуміти, що, як і всюди, продажі в ІТ — це таке собі родео.
З-поміж сейлзів продовжують працювати в ІТ 78%, 3% змінили галузь, а 19% шукають роботу. До речі, у дизайнерів ця цифра становить 80%, а найкраще працевлаштовані сісадміни — 95%. Хоча це дані тільки DOU, саме тут показали, що і зарплата менеджерів з продажів упала за пів року на $300. Можливо, через те, що на ринок довелося залучати фахівців без досвіду, лише з навичками продажів та гарною англійською.
У диджитал-маркетологів гойдалки позитивніші:
І ще один зарплатний парадокс: попри зменшення кількості вакансій, зарплата у програмістів та продакт/програм-менеджерів не поспішає падати:
Ймовірність знайти нову роботу 2022 року була вища у тих, хто сам пішов із компанії чи проєкту, ніж у тих, кого звільнили. 77% людей, які торік звільнилися самі, зараз працюють, а серед звільнених таких лише 50%.