Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Економіка все ще стійка попри велику кількість викликів

Олександра Бетлій
Олександра Бетлій Економіст Інституту економічних досліджень та політичних консультацій
23 грудня 2022 4 хвилин читання

Економічні виклики зросли в листопаді і надалі збільшуються в грудні з кожною черговою ракетною або дроновою атакою з боку російського агресора. Населення та бізнес стикаються з необхідністю пристосовуватись до графіків виключення електроенергії або ж і до тривалої відсутності світла в оселях та на підприємствах. При цьому дефіцит електроенергії буде з нами щонайменше до квітня-травня. Це означає, що питання стійкості економіки залишається відкритим. 

Головний виклик — проблеми з електроенергією

За оцінкою експертів ІЕД, темпи падіння в усіх секторах економіки пришвидшились в листопаді, хоча ситуація у першій половині місяця поліпшувалась. Однак все змінилось внаслідок ударів росіян по енергетичній інфраструктурі в другій половині листопада. Особливо болісним був обстріл 23 листопада, після якого зупинились багато підприємств.

За даними ГМК-Центру, підприємства металургії взагалі не працювали кілька днів, а аварійне відключення електропостачання на ряді з них призвели до зупинки доменних печей, які важко запустити. Також зупинялись і підприємства молочної галузі та ряд великих пекарень, які раніше були більш стійкими до наслідків російських ударів. Це стосувалось і інших підприємств харчової та легкої промисловості, чий випуск в попередні місяці почав відновлюватись завдяки збільшенню попиту.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Відповідно до опитування бізнесу, яке щомісяця проводить ІЕД, саме відключення електроенергії очолило рейтинг перешкод для діяльності підприємств.

Індекси виробництва та продажів впали, хоча поки що це передусім свідчить про призупинення відновлення виробництва порівняно з попереднім місяцем. Однак питання стійкості компаній залишається відкритим. 

Як український бізнес порається з економічними викликами

Для продовження діяльності підприємства запроваджують нові графіки роботи, зокрема переходять на нічну роботу. Також компанії різних секторів економіки, як промислові, так і аграрні і ті, що надають послуги закуповують генератори, щоб продовжити свою діяльність.

Водночас електроенергія з генератора коштує дорожче, і її вартість буде перекладено передусім на споживача. Відповідно у 2023 році, якщо продовжаться тривалі відключення електроенергії, внесок електроенергії у споживчу інфляцію зросте. Поки що експерти ІЕД оцінюють зростання індексу споживчих цін на майже 28% дпр в грудні 2022 року та 20% дпр у грудні 2023 року.

Використання генераторів також погіршує торговельний баланс: за наявними даними середньодобовий імпорт дизпалива та бензину в грудні вже на 15-20% вищий за показники листопада. Дорожча електроенергія також погіршує конкурентоспроможність ряду секторів на внутрішньому та зовнішньому ринках. 

Водночас не всі сектори економіки можуть використовувати електрогенератори для продовження своєї діяльності. Тривалі відключення електроенергії можуть спонукати металургійні компанії повністю зупинити виробництво. Так, за даними керівництва «Укренерго» дефіцит електроенергії залишатиметься на рівні 15-20% принаймні до квітня, якщо не буде ще більших руйнувань інфраструктури

Про це свідчать і результати опитування бізнесу, яке проводить ІЕД: невизначеність залишається високою. Водночас бізнес далі досить позитивно дивиться у майбутнє, що може свідчити про його стійкість. Звичайно, що стійкість бізнесу суттєво залежить від стійкості ЗСУ, а також від стабільності міжнародної допомоги Україні.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Повітряні сили ЗСУ збили дві ракети Х-59/Х-69 та чотири ворожих БпЛА

Олеся Дерзська 14 липня 2024 11:44

В українській енергосистемі зберігається значний дефіцит 12 липня 2024: деталі від Укренерго

Владислав Паливода 12 липня 2024 11:21

Mission Possible оголосив набір для стартапів на ранніх стадіях — як взяти участь

Владислав Паливода 11 липня 2024 22:38

В якому стані енергосистема України 10 липня 2024: деталі від Укренерго

Владислав Паливода 10 липня 2024 13:07

Чому штучний інтелект майже не впливає на економіку

Олександр Тартачний 10 липня 2024 11:45