Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Економіка все ще стійка попри велику кількість викликів

Олександра Бетлій
Олександра Бетлій Економіст Інституту економічних досліджень та політичних консультацій
23 грудня 2022 4 хвилин читання

Економічні виклики зросли в листопаді і надалі збільшуються в грудні з кожною черговою ракетною або дроновою атакою з боку російського агресора. Населення та бізнес стикаються з необхідністю пристосовуватись до графіків виключення електроенергії або ж і до тривалої відсутності світла в оселях та на підприємствах. При цьому дефіцит електроенергії буде з нами щонайменше до квітня-травня. Це означає, що питання стійкості економіки залишається відкритим. 

Головний виклик — проблеми з електроенергією

За оцінкою експертів ІЕД, темпи падіння в усіх секторах економіки пришвидшились в листопаді, хоча ситуація у першій половині місяця поліпшувалась. Однак все змінилось внаслідок ударів росіян по енергетичній інфраструктурі в другій половині листопада. Особливо болісним був обстріл 23 листопада, після якого зупинились багато підприємств.

За даними ГМК-Центру, підприємства металургії взагалі не працювали кілька днів, а аварійне відключення електропостачання на ряді з них призвели до зупинки доменних печей, які важко запустити. Також зупинялись і підприємства молочної галузі та ряд великих пекарень, які раніше були більш стійкими до наслідків російських ударів. Це стосувалось і інших підприємств харчової та легкої промисловості, чий випуск в попередні місяці почав відновлюватись завдяки збільшенню попиту.

Відповідно до опитування бізнесу, яке щомісяця проводить ІЕД, саме відключення електроенергії очолило рейтинг перешкод для діяльності підприємств.

Індекси виробництва та продажів впали, хоча поки що це передусім свідчить про призупинення відновлення виробництва порівняно з попереднім місяцем. Однак питання стійкості компаній залишається відкритим. 

Як український бізнес порається з економічними викликами

Для продовження діяльності підприємства запроваджують нові графіки роботи, зокрема переходять на нічну роботу. Також компанії різних секторів економіки, як промислові, так і аграрні і ті, що надають послуги закуповують генератори, щоб продовжити свою діяльність.

Водночас електроенергія з генератора коштує дорожче, і її вартість буде перекладено передусім на споживача. Відповідно у 2023 році, якщо продовжаться тривалі відключення електроенергії, внесок електроенергії у споживчу інфляцію зросте. Поки що експерти ІЕД оцінюють зростання індексу споживчих цін на майже 28% дпр в грудні 2022 року та 20% дпр у грудні 2023 року.

Використання генераторів також погіршує торговельний баланс: за наявними даними середньодобовий імпорт дизпалива та бензину в грудні вже на 15-20% вищий за показники листопада. Дорожча електроенергія також погіршує конкурентоспроможність ряду секторів на внутрішньому та зовнішньому ринках. 

Водночас не всі сектори економіки можуть використовувати електрогенератори для продовження своєї діяльності. Тривалі відключення електроенергії можуть спонукати металургійні компанії повністю зупинити виробництво. Так, за даними керівництва «Укренерго» дефіцит електроенергії залишатиметься на рівні 15-20% принаймні до квітня, якщо не буде ще більших руйнувань інфраструктури

Про це свідчать і результати опитування бізнесу, яке проводить ІЕД: невизначеність залишається високою. Водночас бізнес далі досить позитивно дивиться у майбутнє, що може свідчити про його стійкість. Звичайно, що стійкість бізнесу суттєво залежить від стійкості ЗСУ, а також від стабільності міжнародної допомоги Україні.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як військові за допомогою лазерів тренуються

Назарій Присяжнюк 53 хвилини тому

Медіапланування в маркетингу: що треба для ефективної рекламної кампанії

Максим Купченко 15 годин тому

Як за місяць впровадити ПРРО та зекономити півмільйона: кейс мережі «Наш край»

Владислав Миронович 17 годин тому

Фінансово-неграмотна молодь і вагомість вищої освіти: про що говорить останнє дослідження НБУ з економічної освіченості

Павло Осадчук 22 години тому

США оголосили про новий пакет допомоги Україні на $325 млн

Юлія Даниленко 22 вересня 2023 06:35