Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Кіберзагрози для бізнесу: як мінімізувати ризики за допомогою телеком-сервісів

Олена Луценко
Олена Луценко Виконавча директорка RETN України та Чорноморського регіону
13 квітня 2023 7 хвилин читання

Від кібератак не застрахована жодна галузь чи підприємство. Крім порушення роботи та фінансових втрат через атаки компанії можуть зазнати нематеріальних збитків, як-то шкода репутації, втрата довіри клієнтів, зриви дедлайнів тощо. Мінімізувати ризики та захиститися від кіберзагроз допомагають телекомунікаційні рішення, зокрема брандмауери, шифрування, антивірусне програмне забезпечення та хмарні рішення для резервного копіювання. Я розповім, як бізнесу убезпечитись від кіберзагроз і які продукти для цього пропонують телеком-оператори. 

Небезпека кібератак за кожного кліка

Минулий рік для світової спільноти був багатим на події, що створило сприятливі умови для кіберзлочинців. Вони  атакували державні установи, лікарні, криптовалютні компанії та інші організації, а вартість витоку даних становила $4,4 млн. І, на жаль, кількість випадків у світі лише зростатиме.

Кібератаки на бізнес стаються дедалі частіше, і переважно компанії та їхні співробітники страждають через фішинг , шкідливе програмне забезпечення та програми-вимагачі. Згідно зі звітом  Verizon 2022 Data Breach Investigations Report , більшість витоків даних відбувається через облікові записи, а чверть атак здійснюється через програми-вимагачі, що вдвічі більше, ніж у 2021 році. При цьому 82% витоків даних пов'язані з людським чинником, як-от використання викрадених облікових даних, фішинг чи навіть просто помилка.

В Україні від початку повномасштабної війни збільшилася кількість кібератак на інфраструктуру та бізнес , адже боротьба триває і у цифровій площині. За даними Держспецзв'язку, у 2022 році  зареєстрували  2194 кібератаки, а основний удар припадає на органи місцевої та урядової влади. 

Об'єктом кібератак стала й інфраструктура інформаційно-комунікаційних технологій. Цікаво, що одна з перших масштабних кібератак на телеком-сектор  відбулася  за годину до російського вторгнення. Шахраї використали неправильно налаштований VPN-пристрій, щоб отримати доступ до розділу управління супутниковою мережею. Вірогідно, метою було послабити комунікаційні можливості українського командування у перші години вторгнення. Перебої в доступі до інтернету відчули тисячі людей в Україні та навіть в інших країнах Європи. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Очевидні й приховані наслідки кібератак

Чутливі до кібератак  майже всі бізнеси та їхні департаменти, але деякі з них є більш ласою мішенню для зловмисників. Зокрема, найчастіше атаки здійснюються на ІТ-відділ, адже він є дата-центром компанії, так само як і на ІТ-компанії, що мають доступ до даних клієнтів чи самі розробляють певні технологічні продукти.

Кібершахраїв цікавлять також відділи й підприємства, що працюють із фінансами, мають конфіденційні дані про клієнтів, споживачів або співробітників. При цьому злочинці можуть шукати й обхідні шляхи до мішені, атакуючи іншу компанію чи відділ.

Наприклад, кіберзлочинці можуть пошкодити певну ланку в ланцюгу постачання, щоб зашкодити роботі бізнесу загалом, чи зламати CRM-систему , щоб отримати доступ до облікових записів співробітників чи навіть мережі партнерів. Часто у полюванні за конфіденційними даними, грошима та доступом до корпоративних систем мішенню стає й керівництво компанії. З цією ж метою можуть цілитися і на працівників. 

У будь-якому разі успішна кібератака може завдати суттєвої шкоди бізнесу, зупинити його діяльність та призвести до значних матеріальних і репутаційних втрат.

Попереджений — отже кіберзахищений

Найчастіше хакери використовують вразливості звичайних роутерів, якими користуються домашні та бізнес-абоненти. Звісно, повністю убезпечитися від кіберзагроз неможливо і втрати можуть бути суттєвими, враховуючи масштаби й інтенсивність атак. І все-таки деякі компанії досі починають шукати рішення із захисту тільки після інциденту. Важливо вживати превентивних заходів, аби зменшити ризики та ймовірні наслідки нападів. 

Уявімо, що на сайт компанії здійснюється масована DDoS-атака , щоб зробити його недоступним для користувачів. Захиститися від таких кібернападів допоможуть телеком-рішення. Ми у RETN, наприклад,  розробили інструменти, в основі яких лежать технології депріоритизації трафіку, а також інструмент PAMIR і заснований на протоколі BGP метод захисту Remote Triggered Blackhole (RTBH), що дозволяють нашим клієнтам аналізувати трафік, визначати напрям, тип, інтенсивність та тривалість атаки, повідомляти про це нас, щоб ми відкинули трафік з цієї IP-адреси. 

Якщо спеціалісти працюють віддалено, мінімізувати ймовірність кібератаки на корпоративні сервери допоможе VPN або віртуальна приватна мережа. Завдяки цій технології дані, що передаються між пристроєм користувача та мережею компанії, шифруються, створюючи такий собі безпечний тунель трафіку. Так, несанкціоновані користувачі не зможуть перехопити конфіденційні дані. Клієнти нашої компанії можуть користуватися RETN Ethernet & VPN сервісами, використовуючи доступ до інтернету як мережеве покриття для підключення до наших найближчих воріт і мережевої платформи. Це дозволяє їм заощадити витрати на локальні мережі, скорочує час надання послуг та уможливлює масштабування у майбутньому. 

Цифрова гігієна: базові правила

Окрім телеком-продуктів є стандарти безпеки, які кожний бізнес може впроваджувати тут і зараз.

Компанії мають впроваджувати заходи безпеки, як-от надійні паролі, шифрування та багатофакторна автентифікація, щоб зменшити ризик кібератак, та визначати пріоритети в усіх сегментах, відділах та операціях. На базовому рівні операційна система, антивірусне та інше програмне забезпечення завжди мають бути справними та оновленими. 

Необхідно також навчати співробітників, як правильно і безпечно працювати з даними та технікою. Наприклад, під час онбордингу можна розповідати, як працює двофакторна автентифікація , чому варто використовувати VPN або мобільний інтернет за роботи поза офісом чи доступу до публічних мереж Wi-Fi та які наслідки можуть бути, якщо перейти за підозрілим посиланням або завантажити щось із неперевірених джерел.

Важливо пам'ятати, що незалежно від розміру компанії, сфери діяльності та ринку, шахрайські щупальця можуть дістатися вас і завдати шкоди. Потенційно жертвою може бути кожен, а злочинці стають дедалі хитрішими. Щоб ефективно захиститися від кібератак, необхідно бачити не тільки загальну картину, але й добре розуміти, що з найбільшою ймовірністю може вплинути саме на вас. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Soft skills у роботі проєктного менеджера: як знайти баланс

Марат Торянік 17 годин тому

Огляд тарифних планів мобільних операторів України у 2024 році

Сергій Коноплицький 20 годин тому

PR Community від Kharkiv IT Cluster: «Омніканальність у retail: як завжди залишатися в полі зору клієнта?»

Olga Sukhorukova 21 годину тому

Подкаст «Закрив Раунд» готує вже 5-й сезон. Старт у жовтні

Анна Старкова 10 жовтня 2024 16:21

МХП першою в Україні отримала міжнародний акредитований сертифікат про безперервність бізнесу

Віталій Новак 9 жовтня 2024 15:55