Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Для росіян не існує поняття «мирний час». Посол Естонії в Україні про загрозу росії, кібератаки та військову допомогу

5 квітня 2023 9 хвилин читання

Від самого початку російського вторгнення (і навіть до нього) Естонія залишається одним із найбільш відданих союзників України. Попри невеликі розміри (її населення 1,33 млн осіб), сума допомоги Естонії Україні вже перевищила 1% від ВВП країни. 

Посол Естонії в Україні Каймо Кууск 21 рік працював у Службі зовнішньої розвідки Естонії та захистив дипломну роботу на тему «Російська геополітика після холодної війни як зовнішньополітична стратегія».

SPEKA поговорила з послом про боротьбу з російською пропагандою, кібератаки з боку агресора та допомогу Україні

Каймо Кууск розповів, як в Естонії протистоять російській загрозі Каймо Кууск розповів, як в Естонії протистоять російській загрозі

Докладніше про імперську загрозу, декомунізацію Естонії та перспективи України в ЄС і НАТО читайте на the Page

Як Естонія сприймає загрозу з боку росії

Для Естонії російська загроза ніколи не зникала. Ми памʼятаємо окупацію і як одразу після того, як ми повернули собі незалежність у 1991 році, відчули тиск росії, яка хотіла забрати нас назад. Вони використовували проти нас такі самі інструменти, що й проти України, зокрема енергетичний шантаж. 

Тож трьома пріоритетами зовнішньої розвідки Естонії завжди були росія, росія та росія. Ми не мали ілюзій і від самого початку розуміли, що потрібно інтегруватися у західні інституції — Євросоюз та НАТО

Росіяни мали проти нас військові плани з 1990-х років. Як нас зайняти, як взяти, врізати шматок (землі. — Ред.). І вони неодноразово демонстрували це під час навчань «Захід», які знову відбудуться цього року. Вони завжди практикували війну проти НАТО і планували відрізати від нас шматок територій. 

Тож не варто плекати ілюзій, що вони мирні. Для росіян, особливо російських військових чи військової розвідки, не існує такого поняття, як мирний час. Якщо це не гаряча війна, то це етап підготовки до гарячої війни.

Головні меседжі російської пропаганди в Естонії та боротьба з ними

Росіяни, що живуть в Естонії, отримували новини насамперед від пропагандистських каналів кремля. Тож ми скористалися вашим прикладом і закрили їх, а паралельно створили власний російськомовний телеканал.

У цьому нам допомогли британці — безкоштовно дали програми BBC, тож ми їх переклали російською і додали естонські субтитри. 

Крок за кроком популярність цього каналу зростала. Спочатку нам було нелегко, тому що бюджети не порівняти, до того ж російські телеканали мають змогу публікувати дуже гламурні клікбейтні речі. Конкурувати з ними було нелегко, але ми були кмітливими. 

Наприклад, важливі спортивні заходи часто обмежені географічно. Коли відбувається чемпіонат світу з футболу, Кубок Європи з футболу, чемпіонат з хокею, Олімпіада, ви не зможете переглядати трансляцію цих спортивних подій із сусідньої країни. Ми викладали їх через цей російськомовний канал. 

Під час 15-хвилинної перерви між таймами ми транслювали естонські новини, які показували, що насправді відбувається.

Тож це, безперечно, історія успіху. Допомогло й те, що журналісти, росіяни чи українці, які народилися в Естонії, наприклад, у Нарві, виросли, пішли в університети, а ви знаєте, як важливо для родини бачити вашу дівчинку чи вашого хлопчика на телебаченні, де вони ведуть програму. Цей інструмент ми також використовували для просування нашого каналу.

Наші державні інституції також працювали у напрямі контррозвідки, щоб побачити, виявити та перешкодити мережам фінансування деяких інституцій, пропагандистських мереж росіян.

Важливим кроком також було те, що ми розповідали про все, що знаходили — російську пропаганду, маніпуляції тощо. Почали випускати щорічні звіти. 

Каймо Кууск захистив дипломну роботу на тему «Російська геополітика після холодної війни як зовнішньополітична стратегія» Каймо Кууск захистив дипломну роботу на тему «Російська геополітика після холодної війни як зовнішньополітична стратегія»

Про російські кібератаки

Кібератаки — частина їхньої стратегії. Ми були, мабуть, першою країною у світі, яка з ними зіткнулася — у 2007 році. Росіяни влаштували проти нас масову DDoS-атаку і намагалися звалити наші державні установи, банки та інформаційні видання.

Врятувала нас електронна система виборів. За кілька місяців до цього Естонія першою у світі провела електронне голосування на парламентських виборах, і ми оновили всі наші електронні системи, всі наші брандмауери, всі наші контрзаходи. Тож росіяни не змогли перешкодити нам більш ніж на кілька годин. 

Ми активно навчаємося та продовжуємо інвестувати у кібербезпеку. 2022 рік був дуже активним щодо російських кібератак. 

Які меседжі найбільше поширює російська пропаганда

Насправді є різні напрями. Наприклад, вони десятиліттями намагалися розколоти населення, поширюючи, що в Естонії росіян не люблять, дискримінують. Але це неправда. Коли ви запитуєте росіян, що живуть в Естонії, у чому насправді вони відчувають дискримінацію, чіткої відповіді немає. 

Росіяни також намагаються поширювати меседж про те, що коли між нами та росією почнеться війна, НАТО нам не допоможе.

Про військову допомогу 

Так, ми справді дали вам 1% свого ВВП на оборонну допомогу. Це почалося ще до початку великої війни. «Джавеліни» ми відправили в Україну 18 лютого 2022-го. Ми з моїм військовим аташе зустрічали цей вантаж у військовому аеропорту «Бориспіль».

Ми продовжимо допомагати, оскільки сприймаємо це як інвестицію в нашу власну безпеку. 

Ми насправді егоїсти. Навіть наше військове керівництво сказало, що «Джавеліни» та гаубиці закуплені, щоб вражати російські танки, тому ми їх постачаємо українцям, аби ця зброя була використана за прямим призначенням. 

Доставлення перших «Джавелінів» від Естонії

Ми знаємо ваші потреби, ми щойно отримали оновлений список від ваших урядовців і Офісу президента, міністр закордонних справ Естонії був у нещодавно у Києві, і ми дивимося на те, що можемо дати.

Наприклад, є 155-мм буксирувані гаубиці — ми віддали вам усе, що мали. Те саме з 122-мм гаубицями. Але у нас завжди є щось іще, тому ми регулярно продивляємося список і якомога швидше постачаємо те, що можемо дати. 

Три тижні тому мені довелося прокидатися о третій ночі, щоб допомогти з проходженням митного контролю — наша вантажівка зі зброєю застрягла на митниці. І мені потрібно було написати смс і подзвонити людям тут, в Україні, щоб врегулювати ситуацію. А вранці вантажівка продовжила шлях.

Також ми проводимо навчання для ваших військ в Естонії та продовжуватимемо це робити. Коли ми давали артилерію, ті хлопці-артилеристи, які мали з цим озброєнням працювати, були в Естонії, тренувалися і повернулися вже з повним спорядженням. 

Навчання українських військових в Естонії
Навчання українських військових в Естонії

Ми навчали ваших снайперів, і тут така ж логіка. Вони тренуються з дуже хорошою зброєю і повертаються в Україну з нею.

Про зміну ставлення естонців до війни в Україні

Тепер усі хочуть допомогти Україні. Мій друг зателефонував мені у перші дні повномасштабної війни і сказав: 

«Я знаю, що санкції з боку ЄС потребуватимуть часу. Наша компанія негайно припинила всі відносини з росією та білоруссю. Я просто хочу, щоб ти це знав». 

Або ж естонці жертвують гроші, привозять сюди товар. З естонської IT-компанії Bolt мені зателефонували на третій чи четвертий день війни і сказали: «У нас є 1 млн євро. Підкажіть, куди його передати, щоб допомогти Україні». 

Єдиним критерієм від них було те, що вони не купують зброю. Я сказав: «Гаразд, дайте мені дві години». Потім я передзвонив, сказав, що Німеччина нам дала гроші на польовий шпиталь, але у нас не було грошей на вантажівки. Це був мобільний польовий шпиталь. Тому я сказав власнику Bolt: купіть вантажівки для польового шпиталю. Так в Україну привезли перший мобільний шпиталь.

Естонський польовий шпиталь в Україні
Естонський польовий шпиталь в Україні

Чи зупинилася б росія, якби змогла у лютому минулого року захопити Україну

Ні, тому ми й сприймаємо це як екзистенційну війну і для себе. Тому вам потрібно перемогти, і перемогти так, щоб ці імперіалістичні амбіції вмерли на покоління. У 1990-х між нами та Заходом досить часто точилися дебати про те, що їм потрібна сильна росія, тому що тоді вона зможе контролювати ядерну зброю. А ми завжди відповідали, що за часів сильної росії ми якраз і страждали. 

Для Естонії добре, коли росія слабка, тому ми робимо все, щоб зробити її слабшою. А це залежить від результату війни в Україні. І Захід, вільний світ має підтримати Київ у досягненні результату, щоб Україна виграла, а росія програла на полі бою.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Криптовалютні активи українських посадовців

Сергій Коноплицький 12 лютого 2024 13:37

Як побудована кіберстійкість банківської системи України

Артем Житкевич 8 лютого 2024 10:29

Сайт Міносвіти зазнав російської кібератаки

Юлія Мирська 7 лютого 2024 12:21

В університетах рф вводять дисципліни з проведення кібератак на Україну — Федоров

Артем Житкевич 7 лютого 2024 10:53

Найжорсткіші кібератаки, деанон хактивістів та співпраця з ГУР. Інтерв’ю з куратором IT ARMY of Ukraine

Анна Нагорна 31 січня 2024 11:10