Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Все у безпеці: навіщо вашому бізнесу двофакторна автентифікація

Сергій Новосад
Сергій Новосад Директор з продажів українського офісу Infobip
15 листопада 2022 7 хвилин читання

Кібербезпека стала для сучасного бізнесу ще одним важливим і доволі болючим питанням. Важливо тепер не просто захистити дані користувачів і власні комерційні таємниці, а й зробити це так, щоб клієнтам було зручно. Розповім про те, що таке двофакторна аутентифікація, як вона допоможе покращити користувацький досвід і навіщо її впроваджувати у себе в компанії. 

Що таке двофакторна аутентифікація

Двофакторна аутентифікація — це додаткова система безпеки вашого акаунту, яка допомагає ефективніше захищати особисті дані. Часто позначається як 2FA (Two-factor authentication). Щоб увійти до акаунту, вам потрібно двома різними способами підтвердити свою особу. Для цього треба використати два фактори з трьох:

  • щось, що ви знаєте (пароль, логін, відповідь на таємне питання);
  • щось, чим володієте (кредитна картка, смартфон, планшет, ПК);
  • щось, що маєте тільки ви (ідеться про біометричні дані — розпізнавання голосу чи обличчя, відбитки пальців).

Для двофакторної аутентифікації можна використовувати:

  • Код, отриманий в SMS чи електронною поштою. Цей варіант поки є найпоширенішим — після введення пароля клієнту на телефон, планшет чи ПК приходить код, який потрібно ввести у відповідне поле.
  • Телефонний дзвінок з підтвердженням. Цей варіант може не спрацювати, якщо є перебої з мобільним зв'язком.
  • Додатки для генерації ключів, такі як Google Authenticator і Microsoft Authenticator або інші програми для мобільної авторизації. Такий формат вважають більш надійним, бо він може працювати і без мобільного зв'язку.
  • OTP-токени (одноразові коди).
  • Фізичний ключ безпеки (ключ безпеки U2F), підключений до порту USB (наприклад, ключ безпеки Yubico або HyperFIDO). Цей варіант один із найдорожчих, але гарантує куди вищий рівень захищеності даних. Мінус — фізичний носій ключа потрібно завжди і всюди мати з собою.
  • Біометричні дані — відбитки пальців, розпізнавання обличчя та/або голосу.

Навіщо вона існує

Використання тільки паролю вже давно не є гарантією безпеки та недоступності ваших даних. Тим паче, що із ростом цифровізації збільшується і кількість інформації, яка в мережі мала б залишатись приватною. Та пересічному користувачеві часто не хочеться обтяжувати пам'ять великою кількістю паролів. Останні дослідження «гігієни паролів» демонструють доволі невтішну, але типову картину: 50% користувачів використовують однаковий пароль для всіх своїх акаунтів, а 123456 залишається найпоширенішим. Такою недбалістю та безпечністю користуються кіберзлочинці, щоб викрадати особисті дані, отримувати доступ до платіжних карт та банківських рахунків та багатьох інших злочинів.

Уникнути взагалі або суттєво знизити імовірність викрадення ваших даних можна якраз завдяки двофакторній аутентифікації — дослідження вказують, що завдяки додатковому рівню перевірки фактична більшість хакерських атак завершуються поразкою.

Звісно, можна зменшити імовірність зламу пароля: потрібно часто його змінювати, використовувати цифри і букви різного регістру, не записувати його ніде, не надсилати у повідомленнях, не використовувати для пароля особисті дані (дата народження, номер телефону, ім'я дитини й подібні речі), робити його максимально складним. І так — для кожного випадку, коли вам потрібно захистити свої дані. Це складно — набагато простіше пройти додаткове підтвердження особи, аніж щоразу морочитись і запам'ятовувати таку кількість паролів.

Коли двофакторну аутентифікацію тільки почали використовувати, багато бізнесів вважали це надмірним заходом і зайвою морокою для користувачів. Але за кілька років 2FA показала себе як ефективна технологія, що насправді економить час і гроші як клієнтів, так і підприємців. Та це тільки одна з багатьох частин цифрової безпеки, яка також включає шифрування мережевого трафіку і захист від стеження (VPN), шифрування носія даних або просто розуміння загроз типу фішингу. Також 2FA покращує UX — з її допомогою не потрібно щоразу пригадувати пароль, досить тільки push-сповіщення та короткого підтвердження особи. 

Переваги двофакторної аутентифікації:

  • Вищий рівень безпеки даних. Викрасти дані з акаунта, який захищено не лише паролем, для кіберзлочинців є набагато складніше і довше. Один додатковий крок перевірки особистості користувача для зловмисника стає серйозною перешкодою при зламі системи. Добре налаштована система безпеки не тільки витримає хакерську атаку, а й дасть час змінити нерелевантні паролі і підсилити захист. 
  • Менше витрат на систему безпеки. Дивно звучить, але так — разова інвестиція у налаштування двофакторної аутентифікації користувачів у перспективі перетворюється на суттєву економію. Таким чином відбувається автоматизація процесу щодо зміни/перевірки/відновлення пароля, адже користувачі легко дають самі раду з цими питаннями. 
  • Вища продуктивність роботи і гнучкість рішень. Клієнти реєструються швидше і простіше, працівники витрачають менше часу, щоб отримати доступ до корпоративних документів. Темп роботи зростає, а рівень захисту даних при цьому не зменшується.

Яким підприємцям буде корисною 2FA

Якщо коротко — всім, хто має справу з особистою інформацією клієнтів, починаючи від даних про розмір одягу і стан здоров'я, закінчуючи сканами документів та номерами банківських рахунків і платіжних карт. 

Бізнес, якому не обійтись без двофакторної аутентифікації:

  • Медицина. Доступ до даних про стан здоров'я пацієнта повинен мати тільки він і його лікар. Із системою 2FA медики можуть гарантувати пацієнтам, що інформація про лікування буде у безпеці.
  • Банкінг. Фінансові установи одними з перших почали використовувати двофакторну аутентифікацію для захисту рахунків своїх клієнтів. У час, коли популярність безготівкових розрахунків в мережі активно росте, кожен додатковий крок для захисту даних та банківських операцій точно не буде зайвим.
  • Е-commerce. Поширення онлайн-розрахунків і велика кількість платіжних сервісів та мережевих гаманців дають шахраям велике поле для маніпуляцій. Чим краще ви захистите облікові дані клієнтів, тим вищу лояльність серед них здобудете.
  • Урядові сервіси та документообіг. Не важливо, з якими документами ви працюєте: водійські посвідчення, паспорти, податкові декларації, усі вони містять достатньо даних для шахрайських маніпуляцій. Система 2FA допоможе краще захистити інформацію та зробить користувацький досвід позитивнішим.

Кібербезпека — це одна із важливих сфер, якою багато людей досі легковажить, а віртуальні злочини все ще видаються ніби несправжніми. Але шкода від них абсолютно реальна. І якщо, на перший погляд, двофакторна аутентифікація видається приємним додатком для покращення UX, то після першої ж хакерської атаки користь і переваги будуть очевидними. Надійний і продуманий захист комерційних таємниць власного бізнесу та особистих даних користувачів є не просто важливим, а визначальним для подальшого існування та розвитку справи.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14