Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Канабіс-індустрія та cannatech-стартапи у світі, про які варто знати після легалізації медичного канабісу

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
16 лютого 2024 11 хвилин читання

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про легалізацію медичного канабісу. Закон є кроком на шляху до нового ринку, який уже частково пройшли країни, де легалізована медична марихуана. SPEKA розповідає про ринок канабісу у США, стартапи та технології у цій галузі, що має назву cannatech або weedtech.

Про закон

«Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) у медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни» — це повна назва закону, що вказує на його головну мету — допомогти людям, яким потрібні ліки на основі канабісу, отримувати їх легально та дозволити наукові дослідження у ції сфері. Закон набере чинності через пів року після опублікування — у середині липня 2024 року. 

Нагадаємо, що 28 червня 2023 року Володимир Зеленський у парламенті заявив, що потрібно розвивати галузь ментальної та фізичної реабілітації. Це дійсно нагальна потреба, враховуючи війну та важливість реабілітації ветеранів, які пройшли справжнє пекло і мають потребу в препаратах, які клінічно дослідили у розвинутих країнах, але й досі потрапляють в Україну нелегально. 

Типова австралійська ферма для вирощування медичного каннабісу. Джерело: armidaleexpress.com.au Типова австралійська ферма для вирощування медичного каннабісу. Джерело: armidaleexpress.com.au

Ефективність препаратів на основі канабісу спричиняє суперечки. Нещодавнє дослідження, опубліковане у Clinical Therapeutics, виявило, що 91% військових ветеранів у США, які використовували медичні коноплі, сказали, що це покращило якість їхнього життя. Але існують протилежні думки, що канабіс не може бути ефективним для лікування посттравматичного стресового розладу за тривалої терапії. 

Деякі дослідження доводять, що марихуана може полегшити симптоми у людей, які мають розсіяний склероз, хворобу Крона, запальні недуги кишківника, епілепсію тощо. Вона ефективна за м’язових спазмів, хронічного болю, нудоти, глаукоми, синдрому виснаження (екстремальна втрата ваги та слабкість), тому її вживають деякі пацієнти з онкологічними захворюваннями, ВІЛ/СНІД.

Фрагмент з документального фільму "Проїхатися з Ларрі"

Вивчення медичної ефективності та співвідношення користі та шкоди потребує досліджень, але до ухвалення закону вони були неможливі в Україні. Тепер українські науковці зможуть проводити дослідження легально. В Україні є сорти канабісу, в яких вміст наркотичної речовини не перевищує 0,08%. Водночас вміст тих речовин, які мають лікувальні властивості (CBD та CBG), підвищений, тож українські коноплі мають перспективу для медичного застосування вже зараз.

Варто нагадати, що канабіс може бути медичним або рекреаційним. Пацієнти, які отримують медичний канабіс, використовують його або екстракти коноплі для лікування захворювань і мають рекомендації або рецепти канабісу від лікарів. Рекреаційні споживачі канабісу купують марихуану або екстракти канабісу лише для задоволення. Але про рекреаційний канабіс в Україні не йдеться. Він залишається забороненим.

Ринок канабісу

Розмір світового ринку канабісу оцінювався 2022 року у $27,7 млрд і, за прогнозами, сягне $82,3 млрд до 2027-го, тобто збільшиться майже утрічі завдяки зміні сприйняття та регулювання канабісу у різних країнах.

Індустрія марихуани поділяється на три категорії:

  • 1
    Виробники та роздрібні торговці марихуаною вирощують і упаковують продукти з канабісу та продають їх споживачам. 
  • 2
    Біотехнологічні компанії розробляють і продають фармацевтичні препарати на основі канабісу. 
  • 3
    Допоміжні підприємства з виробництва марихуани надають продукти та послуги компаніям, що виробляють коноплі, не торкаючись рослини.

Провідні гравці цього ринку зосереджені переважно у США та Канаді. Також галузь розвивається в Ізраїлі та Великій Британії. Легалізація канабісу у європейських країнах перебуває на початковій стадії, чого не скажеш про Новий світ, де ліберальним законодавством у цьому питанні давно хизується Канада, а у кількох американських штатах також легалізована вже не тільки медична, але й рекреаційна марихуана. Вживання рекреаційного канабісу для дорослих зараз дозволено у 24 штатах, медична марихуана легальна у 40 штатах. У дев’ятьох штатах марихуана приносить більше податків, ніж алкоголь.

"Накурюються, а потім за Трампа голосують!" (с) Сусідка редакції по під'їзду "Накурюються, а потім за Трампа голосують!" (с) Сусідка редакції по під'їзду

На ринку присутні доволі потужні інвестиційні компанії, що надають ресурс саме в індустрії канабісу.

The Arcview Group — мережа ангельських інвестицій, зосереджена на промисловості канабісу.

Canopy — початкова інвестиційна програма наставництва для стартапів у галузі канабісу з акцентом на допоміжні продукти та послуги.

Casa Verde Capital — інвестиції на ранній стадії в інноваційні та швидкозростаючі допоміжні підприємства в індустрії канабісу.

Entourage Effect Capital — приватна інвестиційна компанія, спрямована на інвестиції в індустрію канабісу.

Tuatara Capital — інвестує у компанії-лідери ринку, що працюють у легальній галузі канабісу.

Прогноз ринку канабісу у США. Джерело: Statista Прогноз ринку канабісу у США. Джерело: Statista

Відомі cannatech-компанії

Компанії, що працюють на ринку канабісу, не завжди пов’язані з вирощуванням рослини. Багато стартапів зросли на впровадженні інфраструктурних рішень. Вони переносять продукти та досвід з інших галузей на канабіс-індустрію та адаптують його: 

  • пакування та маркування канабісу;
  • розроблення програмного забезпечення;
  • аксесуари для вживання;
  • бізнес-інкубатори;
  • кадрові послуги;
  • консультаційні послуги;
  • безпека;
  • івенти.

Green Thumb — роздрібний продавець канабісу з Чикаго, вважається одним із найбільших операторів канабісу у США. Володіє понад 80 роздрібними магазинами канабісу у 15 штатах та керує 18 виробничими підприємствами. Має і споживчі бренди, зокрема Good Green (продає різні сорти марихуани), Rythm (канабіс, вейп і концентрати), Dogwalkers (джойнти-самокрутки), Incredibles (шоколад, жувальні цукерки та тверді цукерки), Beboe (жувальні цукерки та вейп-ручки) та Doctor Solomon's (лосьйони, бальзами та краплі).

Dutchie пропонує онлайн-платформу доставки. Для торговельних точок Dutchie надає програмне забезпечення для електронної комерції разом із панеллю інструментів.

LeafLink — платформа для керування гуртовою торгівлею. Ця система централізованих продажів обслуговує понад 8400 роздрібних торговців і 3700 брендів і дистриб’юторів. У 2022 році нью-йоркська компанія запустила модель ціноутворення на повній платформі, яка поєднує платіжні інструменти, логістичні рішення та доступ до ринку за щомісячну оплату.

Puffco відома своєю лінійкою оригінальних, відзначених нагородами продуктів. Компанія створює концентрати канабісу, які не містять клеїв, волокон або хімікатів.

Springbig — маркетингова технологічна компанія, яка пропонує програми лояльності для клієнтів та автоматизацію маркетингу для роздрібних продавців і брендів канабісу. Springbig використовує всі наявні інструменти просування — текстові повідомлення, електронні листи, портали відгуків клієнтів тощо, щоб утримати клієнтів, збільшити дохід, підвищити лояльність клієнтів і розгорнути ефективні рекламні кампанії.

Stealth Monitoring — це охоронна компанія, що пропонує галузеві рішення, розроблені спеціально для операцій з марихуаною.

Confident Cannabis — програмна платформа для лабораторних випробувань із вбудованою базою даних у реальному часі глобальної легальної статистики канабісу. Платформа співпрацює з ліцензованими лабораторіями по всій країні, щоб надавати виробникам, переробникам, гуртовикам, постачальникам, роздрібним торговцям і, зрештою, споживачам точну, перевірену у лабораторії інформацію про продукт.

Demetrix базується у Берклі та застосовує методи ферментації для вивчення та виробництва канабіноїдів високої чистоти та їхню взаємодії з організмом людини. Нещодавно компанія запустила комерційне виробництво, коли її перший продукт вийшов на ринок. Це канабіноїд під назвою канабігерол або CBG, який має протизапальні та антимікробні властивості.

Flowhub — компанія, що розробляє програмне забезпечення для керування роздрібною торгівлею, призначене для точок продажу легальної медичної марихуани.

Jazz Pharmaceuticals увійшла у cannatech-індустрію у 2021 році, коли придбала біотехнологічну компанію GW Pharmaceuticals, що спеціалізується на виробництві канабісу та відому своїм препаратом Epidiolex, першим і єдиним канабідіолом, що продають за рецептом FDA. Епідіолекс, наповнений високоочищеним CBD, є пероральним розчином для лікування дитячої епілепсії. У 2022 році біотехнологічна фірма інвестувала $100 млн у будівництво об’єкта площею 60 тис. квадратних футів для підтримання інновацій на основі канабісу.

New Frontier Data — компанія, яка пропонує рішення для оброблення даних у реальному часі для індустрії канабісу. Компанія використовує машинне навчання,  фреймворк нейронної мережі та штучний інтелект разом із власною  інфраструктурою великих даних для збирання вичерпної інформації.

PathogenDx — це біотехнологічна компанія, що розробляє рішення, які можуть ідентифікувати бактеріальні, грибкові та вірусні загрози у канабісі. 

Treez — корпоративна платформа хмарної торгівлі, яка надає програмні рішення, що допомагають оптимізувати операції у ланцюзі постачань. Treez працює з понад 8400 брендами канабісу та 275 партнерами.

Würk — це комплексне програмне забезпечення для керування персоналом, розроблене з урахуванням індустрії канабісу. Компанія створила інтуїтивно зрозумілу програму, придатну для жорстко регульованих ринків, яка оптимізує  людські ресурси, таймінги, нарахування зарплати та дотримання податкового законодавства.

Eaze — це послуга доставки канабісу. Eaze з’єднує місцеві точки продажу канабісу з клієнтами, а потім забезпечує безперебійну доставку.

Не на голому місці

За даними Департаменту по боротьбі з наркозлочинністю Національної поліції України в 2020 році було вилучено 5,34 т канабісу і 3 кг гашишу. Вважається, що одна тонна — приблизно мільйон доз. Враховуючи, скільки не було вилучено, можна уявити кількість споживачів. Можливо, що ринок рекреаційної марихуани — найбільш масовий з усіх тіньових ринків. Зовсім невеликий відсоток на ньому — люди, що вживають канабіс з лікувальною метою, але все одно, це свідчить, що існує велика аудиторія споживачів, яка вже лояльна до медичної марихуани, коли вона з'явиться у вільному продажу.

Окрім тіньового ринку марихуани, в Україні доволі активна спільнота виробників одягу, взуття та інших речей з конопель і гроверів (людей, що вирощують марихуану вдома).

Конопляний Ярмарок 2023

На цьому ринку існують чисельні інтернет-магазини насіння різних сортів з seed-банків усього світу (збут насіння не переслідується законом), аксесуарів, технічного обладнання, CBD-олій, вейпів тощо. 

В Україні промислові коноплі вирощують приблизно 30 компаній. Легалізація медичного канабісу дасть більше можливостей для аграріїв. Певні перспективи відкриються для українського фармацевтичного ринку, але це більш складний процес, пов’язаний з регуляторними практиками.

Натепер медичні коноплі легалізовані у 50 країнах. Україна приєднується до них, маючи аграрні традиції, наукову базу та технологічні можливості.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український Esper Bionics отримав $5 млн на розвиток біонічних технологій

Кіра Іванова 12 годин тому

Стартап «Соня»: чи може ШІ замінити психотерапевтів-людей

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 09:44

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Японці створили технологію, що може повністю відновлювати зуби

Олеся Дерзська 25 червня 2024 15:53

У Львові відкрився реабілітаційний центр Superhumans Lviv

Олеся Дерзська 21 червня 2024 21:25