Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Головна інфозброя рф. Як працюють російські ботоферми

Анна Нагорна
Анна Нагорна
9 лютого 2024 4 хвилин читання

«Ферми тролів» уже давно використовує рф для проведення ІПСО, втручання у президентські вибори інших країн та просування власних наративів. Що сьогодні роблять ботоферми в Україні та як змінилися їхні цілі з 24 лютого 2022 року?

Про це на Kyiv International Cyber Resilience Forum 2024 розповів представник департаменту контррозвідки у сфері інформаційної безпеки СБУ Олександр Мельніченко.

Ботоферма — типова зброя російських спецслужб. Ботоферма — типова зброя російських спецслужб.

Проросійські ботоферми недешеві технологічні комплекси, що можуть керувати одночасно мільйонами фейкових акаунтів. Типова ферма ботів складається з таких елементів:

 • апаратно-програмний комплекс (серверне обладнання, мережеві комутатори, маршрутизатори тощо);
 • велика кількість SIM-карток (декілька тисяч);
 • проксі-ферми для підміни ІР-адрес;
 • «армія коментаторів», які ведуть фейкові акаунти та пишуть від їх імені.
«Програмне забезпечення для управління ботеферами на 99% створене в рф. Ця країна є таким собі законодавцем моди у цій сфері», 
розповів Мельніченко.

Здебільшого ботеферми використовують дві ворожі спецслужби ГРУ та ФСБ. Вони виділяють значні бюджети на цей напрям ще від початку нульових.

«Так вони вирішують проблему того, що в Україні дуже мало людей, готових виконувати завдання російських спецслужб та писати в інтернеті те, що їм потрібно», —
каже фахівець.

Які цілі сьогодні переслідують ботоферми?

Окрім першочергової цілі поширення пропаганди та вигідних рф наративів у соцмережах, з початку повномасштабної війни російські ботоферми отримали ще декілька задач:

 • 1
  Сіяти панічні настрої серед населення та закликати до повалення влади у чатах ОСББ, районних та шкільних чатах, аби бути ближчими до аудиторій.
 • 2
  Розсилати масові повідомлення про замінування різних закладів, торгових центрів, шкіл, лікарень тощо, і це почалося ще до початку вторгнення.
 • 3
  Здійснювати вплив на конкретних військовослужбовців ЗСУ із закликами складати зброю, переходити на бік ворога і так далі.
“Усі ці повідомлення надходять, як правило, з номерів, які потім виявляються в апаратно-програмних комплексах ботоферм”, — 
наголосив Олександр Мельніченко.

Що відбувається з фермами після викриття?

Ботоферма, що використовує сотні SIM-карток. Ботоферма, що використовує сотні SIM-карток.

Від початку повномасштабної війни СБУ виявила та ліквідувала на території України понад 80 ботоферм. Зазвичай вони використовують SIM-картки трьох основних українських операторів мобільного зв’язку.

«За нашими підрахунками, акаунти, які були створені за допомогою цих ботоферм, поширювали деструктивні меседжі на 10-мільйонну аудиторію українців», —
 зазначив Мельніченко.

Вилучені ботоферми, тобто апаратно-програмні комплекси, не утилізуються, а зберігаються у правоохоронців як речовий доказ. Натепер немає правового механізму, який би дозволив поставити їх на службу державі. Однак, як зазначив Мельніченко, це питання буде обговорюватися. Потенційно це обладнання можна було б використовувати для роботи українських ботоферм, які проводять операції в рф.

Чи є покарання для ботів?

Питання відповідальності за роботу ботоферм в Україні повністю не відрегульвано. І це створює певне вікно можливостей для російських спецслужб, які продовжують вербувати наших громадян, щоб вони адміністрували ці ботоферми.

«Документування, здійснене нами під час викриття цих 80 ботоферм, відбувалося за статтею про держзраду та за іншими статтями щодо загрози основам національної безпеки», — 
розповів фахівець.

Та рф використовує ботоферми не тільки в Україні, а й у багатьох наших країнах-союзниках, де також немає жодної відповідальності за це. За словами Мельніченка, зараз на публічне обговорення виносять різні пропозиції, зокрема запровадження відповідальності за умисне, скоординоване поширення дезінформації з використанням контрольованих облікових записів для завдання шкоди нацбезпеці України.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Збройні сили України збили черговий літак А-50 окупантів

Сергій Коноплицький 17 годин тому

Google не планує закривати Gmail

Юлія Мирська 23 лютого 2024 13:34

Sea Baby: що відомо про морські дрони, на які збирають 300 млн грн

Анна Нагорна 22 лютого 2024 14:15

Мобілізація — це не форс-мажор. ІТ-компанія не виплатила зарплату розробнику, який пішов воювати

Анна Нагорна 21 лютого 2024 16:45

Методи безпеки від Віталіка Бутеріна: як захиститися від дипфейків?

Владислав Гринів 20 лютого 2024 18:00