Як працює eSIM і чому це майбутнє для смартгаджетів. Пояснюємо складне простими словами
Напевно, ви вже чули про eSIM — електронну SIM-картку (хоча насправді вона називається вбудованою — embedded SIM-card), яка дає змогу користуватися послугами мобільного оператора без пластикової SIM-картки. Декілька років тому придбати eSIM стало можливо і в Україні: lifecell запровадив технологію вбудованої SIM-картки наприкінці 2019 року, а протягом 2020-го цю технологію запустили й інші мобільні оператори. Проте у світі далеко не всі оператори підтримують eSIM, хоча це стосується переважно невеликих та віртуальних провайдерів. То що це таке і як працює?
Що таке eSIM
У світі стандарт eSIM існує давно. Це та сама фізична SIM-картка, тільки одразу запаяна на материнській платі смартфону чи іншого пристрою. Масове впровадження технології почалося восени 2018 року, коли компанія Apple представила iPhone XS, який підтримував eSIM. Тоді у власників айфонів з’явилася можливість разом із фізичною SIM-картою користуватися ще одним номером за допомогою eSIM.
До речі, починаючи з iPhone 13 зникла потреба у використанні пластикової SIM-картки: замість цього можна встановити дві eSIM, які працюватимуть одночасно. А у iPhone 14 для ринку США взагалі відсутній слот для фізичної картки. Ходять чутки, що iPhone 15 в деяких країнах Європи також буде позбавлений слота для фізичних карток.
Щодо виробників смартфонів на базі Android, топові моделі Samsung, Huawei, Xiaomi, а також Google Pixel уже підтримують технологію вбудованої SIM-картки. Проте про масове її впровадження в бюджетні моделі мова поки що не йде. Головна причина в тому, що Android-смартфони вже підтримують одночасну роботу двох SIM-карток. До того ж, додатковий чіп – це зайві витрати, що можуть суттєво впливати на ціну девайса, якщо йдеться про недорогі смартфони.
Цікаво, що коли Apple прибрала роз’єм для дротових навушників зі своїх смартфонів, попри незадоволення частини користувачів, більшість виробників смартфонів наслідувала приклад компанії. Побачимо, чи справдиться цей тренд у випадку з eSIM.
Отже, eSIM – це майбутнє, яке вже настало. У міру того, як зникатимуть смартфони з фізичними SIM-картками, дедалі більше людей користуватиметься їхніми електронними «нащадками». А ще вони стануть у пригоді для смарт-годинників, смарт-окулярів та інших носимих пристроїв (wearables), а також стануть поштовхом для подальшого розвитку інтернету-речей.
Підписуйтеся на наші соцмережі
У 2022 році в нашій мережі попит на eSIM зріс у п’ять разів порівняно з 2021 роком. В умовах повномасштабної війни можливість придбати eSIM віддалено стала рятівною для багатьох херсонців в окупації. Трафік із Херсонської області в інтернет-магазині lifecell на початку весни перевищив звичний рівень в 44 рази: деякий час lifecell залишався єдиним оператором, який надавав послуги зв’язку в Херсоні й області.
Саме тому вже зараз мобільним операторам важливо розвивати не лише продаж eSIM і вдосконалювати користувацький досвід абонентів електронних SIM-карток, а й в цілому покращувати віддалене обслуговування, оскільки охочих відвідати магазин оператора ставатиме все менше. Та й взагалі, з eSIM в оператора зникає потреба мати магазини в кожному місті чи селі, щоб продавати фізичні SIM-картки.
Які ж переваги eSIM?
Виділю кілька основних переваг цієї технології перед звичайними «сімкаими»:
- Безпека
Вбудована SIM-карта зменшує ризик її втрати або крадіжки. Власне, якщо хтось заволодіє вашим смартфоном, скористатися eSIM зловмисник не зможе. Та й загубити електронну SIM-картку значно важче, ніж маленький шматочок пластику.
- Кілька номерів
Ми всі колись стикалися з тим, коли потрібно було дістати SIM-картку, а голки під рукою не було, чи не так? Якщо вам треба більше одного номера, ви можете додати в свій смартфон декілька eSIM (навіть 5) і швидко перемикатися між ними. Це також дуже зручно за кордоном в роумінгу.
- Зручність
Не потрібно нікуди йти, щоб придбати мобільний номер або перенести наявний номер на eSIM – у сучасних мобільних операторів це можна зробити буквально за хвилину з будь-якого куточка світу, де є інтернет. А lifecell навіть дозволяє перенести номер іншого оператора разом із кодом на eSIM у декілька кліків. Пройти процедуру MNP можна як на сайті оператора, так і в застосунку нашого партнера monobank.
А ще перевагою eSIM є їхня екологічність, оскільки їх не потрібно виготовляти, пакувати, зберігати на складі та перевозити. Це позитивно впливає на екологію, адже в Україні щодня продається кілька десятків тисяч SIM-карток.
Чи є недоліки у віртуальних "сімок"?
Звичайно, вони є. Насамперед, не всі смартфони наразі підтримують цю технологію. Але це питання часу, адже щороку кількість новітніх пристроїв зростає. Так серед абонентів lifecell частка смартфонів із підтримкою eSIM за останні два роки зросла вдвічі.
Але раніше так було і з банками, а тепер мені важко пригадати, коли востаннє я був у відділенні. Наразі оператори вдосконалюють досвід користування eSIM. lifecell уже пропонує можливість вибору номеру з улюбленими цифрами або їхніми комбінаціями. До того ж абонент може перенести свій номер зі звичайної «сімки» на eSIM (це можна зробити і через monobank), що стало особливо актуальним в умовах війни в Україні. І вже згадане віддалене повне перенесення номеру (MNP) на eSIM робить процес зміни оператора максимально простим і швидким – небагато операторів у світі можуть таким похвалитися.
Саме тому, якщо ви ще не користуєтесь eSIM, перевірте чи ваш смартфон підтримує цю технологію. І, якщо так, — спробуйте, адже ви вже знаєте, що це просто і швидко. Будьте готовими до майбутнього, яке вже настало.