Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Юлія Даниленко
Юлія Даниленко заступниця головного редактора
4 серпня 2022 9 хвилин читання

Як російські ботоферми воюють проти України

21 липня у російській соцмережі «Вконтакте» заговорили про загибель в Україні першої жінки-окупантки Анастасії Савицької. Новину підхопили російські медіа, і під постами посипалися співчутливі коментарі, у яких десятки користувачів дякували батькам окупантки за «хороброго сина». 

Це яскравий приклад роботи російських ботів, очевидний саме завдяки своїй недоладності, адже на уточнення інших користувачів, що загинула жінка, ці коментатори вже не реагували.

Російські боти жаліють загиблого «мальчіка»
Російські боти жаліють загиблого «мальчіка»
Російські боти жаліють загиблого «мальчіка»
Російські боти жаліють загиблого «мальчіка»

Країна-агресор вкладає серйозні ресурси у свої знамениті «фабрики ботів»: їхнє втручання у вибори президента США у 2016 році вже стало історією, а саме зараз вони активно працюють над просуванням кремлівської адженди у країнах Африки та посиленням контролю над самими росіянами. 

"У них всі зусилля спрямовані на зомбування населення. Зараз вони заблокували майже всі соціальні мережі, крім російських. Мережа із сотень Telegram-каналів завдяки постійному обміну трафіком і роботі "фабрики ботів" повністю контролює громадську думку", — наголосив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у нещодавньому інтервʼю

Фабрики ботів — звичний та улюблений інструмент росії в інформаційній війні. Лише за перші два місяці повномасштабної війни СБУ знешкодила 10 російських ботоферм в Україні, зокрема у Києві, Харкові, Одесі та Запоріжжі. 

У межах проєкту SPEKcheck розбираємося, як розпізнати російських ботів, для розгону яких меседжів кремль використовує ботоферми та якої шкоди вони можуть заподіяти. 

Російські боти у Twitter

Twitter стверджує, що активно протидіє поширенню дезінформації на платформі. У перші тижні після повномасштабного вторгнення соцмережа заблокувала 100 акаунтів, які розганяли хештег #istandwithputin та російські пропагандистські тези. 

Проте активність скоординованих мереж проросійських акаунтів не падає і до сьогодні, росія користується платформою для впливу на громадську думку в США, Європі і поза ними, в деяких регіонах з великим успіхом. 

Експерт Квінслендського технологічного університету Тім Грем проаналізував активність та історію акаунтів, які у перші тижні війни поширювали проросійські хештеги і визначив, що більшість була створена наприкінці 2021-го або у перші місяці 2022-го. За допомогою Botometer Грем проаналізував 16513 проросійських акаунтів, створених у 2022 році, і виявив велику кількість як очевидних ботів, так і підозрілих акаунтів. 

Російські боти активізувалися з початком повномасштабного вторгнення Російські боти активізувалися з початком повномасштабного вторгнення

Botometer використовує ML-алгоритм, який відрізняє облікові записи ботів від реальних, аналізуючи структуру облікового запису, друзів користувача, його мову і уподобання. 

Кожен акаунт отримує від 0 до 1 бала, що вища оцінка, то  вище шанс, що ви маєте справу саме з ботом. З акаунтів, що аналізував Грем, 870 отримали максимальний бал і ще 9,423 — 0,8 або більше. Однак Twitter відмовився видалити знайдені Гремом акаунти, оголосивши, що Botometer не є надійним інструментом аналізу. 

"Від початку війни в Україні ми видалили понад 75 тис. облікових записів за порушення нашої політики щодо маніпулювання платформою та спаму", — зазначив речник Twitter. 

Детальніше про те, як російські ботоферми намагаються виграти інформаційну війну в Twitter і як з ними бореться соцмережа. 

Як виглядає типова ботоферма

Найбільш відомий світу приклад російської ботоферми – "Агентство інтернет-досліджень", яке зіграло серйозну роль у маніпулюванні громадською думкою під час президентських виборів у США в 2016 році і фактично допомогло Дональду Трампу прийти до влади. 

За найвідомішою російською ботофермою стояв Євгеній Пригожин, близький до Путіна олігарх і натепер куратор групи Вагнер, а також людина, яку США вважають відповідальною ледь не за весь процес поширення російської дезінформації в Африці. 

Фабрика тролів була у Санкт-Петербурзі і станом на 2017 рік мала понад 400 співробітників. З зізнань росіян, які встигли попрацювати на цій «фермі», від них вимагали публікувати по 120 коментарів за зміну, що тривала 11 годин. Кожен коментар мав містити не менш як 200 символів. Платили, до речі, так собі: приблизно $524 в рублях на місяць. 

Вибори у США були не єдиною темою, над якою «працювали» співробітники ботоферми: за даними аналітичної платформи «Вокс Україна», яка відфільтрувала 9 млн твітів, повʼязаних з Агентством інтернет-досліджень, за ключовими словами, що з великою вірогідністю маркують допис як той, що стосується України. Від 2010 до 2018 року російські тролі опублікували 755 тис. твітів, присвячених Україні, зі спробами впливати на наш порядок денний. 

У 2022 році російські тролі продовжують свою діяльність – з початку війни соцмережами розганяли як відверто абсурдні меседжі: «Українські солдати – генетично модифіковані», «В Україні знаходяться секретні біолабораторії США», «В цих біолабораторіях виводять птахів, заражених вірусом, що вбиває лише росіян», так і більш тонкі – зазвичай, повʼязані з загрозою атак на певні міста, або з поширенням «зради» щодо того, що Україну зливає Захід, власна влада, Туреччина, Китай тощо. 

Підривну діяльність російські боти ведуть не лише з-за порєбріка, але і на території самої України. 

Ботоферми на аутсорсі

З початку повномасштабної війни СБУ вдалося виявити понад 10 ботоферм, які діяли з різних міст України – зокрема Києва, Львова, Одеси та Запоріжжя. 

Найбільшою наразі була ферма у Запоріжжі – вона мала майже 70 тис. фейкових акаунтів та більше 50 інтернет-спільнот у різних соціальних мережах, які поширювали проросійські меседжі або дезінформацію. 

"Ботоферма функціонувала в нежитловому приміщенні, до функцій власника приміщення входили підключення устаткування до інтернету, а також придбання та заміна SIM-карток. Безпосередньо адміністрування здійснювалось з території рф", – зазначили у СБУ. 

Під час проведення обшуку виявили 429 GSM-модулів, два апаратні комплекси керування модулями та понад 3 000 SIM-карток українських операторів зв'язку, які використовували для реєстрації акаунтів у соцмережах. 

У чому суть роботи ботоферм

Попри проколи, до яких призводить масоване поширення потрібних меседжів, як-от сталося з мертвою окупанткою Савицькою, ботоферми здатні нанести суттєву шкоду, розганяючи фейки, створюючи та посилюючи панічні настрої. 

І якщо фейки про біолабораторії та заражених птахів мало хто сприйняв всерйоз, то фото «зі стіни в Київській області», зняте насправді у 2016 році, поширювали як прості українці, так і лідери думок. Так само з було з повідомленнями про вимкнення електрики, які розганялися у перші дні повномасштабної війни. 

Цілі поширення фейків можуть бути різними -– обдурити, залякати, спровокувати на потрібні ворогу дії або ж «розкрити» власний фейк і проголосити, мовляв, українці самі поширюють неправдиву інформацію, тож все не так однозначно. 

Але уся робота ботоферм спрямована на досягнення цілей росії, тож українцям вкрай важливо не піддаватися на хитрощі ворожих ІПСО

Як розпізнати бота

Масовість акаунтів, що належать ботофермам, часто призводить до того, що якість окремих «персонажів» виявляється далеко не найвищою. Тож ми зробили короткий чекліст, який дозволить розпізнати російського бота за аватаркою і не тільки. 

 • 1
  Відсутність реального фото на аватарці. Замість реальної людини може бути анімешна мордочка, український прапор, зображення зі стоків чи з Google. Перевірити це можна за допомогою зворотного пошуку. 
 • 2
  Закритий список друзів або дуже мала їх кількість. Звісно, списки друзів зараз багато хто закриває, але якщо закритий список поєднується зі стоковим фото, варто замислитися. 
 • 3
  На сторінці – виключно репости або зовсім немає постів. Як правило, «ботоводам» не платять достатньо, щоб вони переконливо імітували соціальне життя кожного зі своїх персонажів, тож їх можна вирахувати і за контентом сторінки. 
 • 4
  Акаунт створений відносно недавно, але має шалену кількість лайків і репостів (це найбільше стосується Twitter). 
 • 5
  Акаунт створений недавно і пише виключно про війну в Україні з російської перспективи. 
 • 6
  Акаунт не має власних постів, зате тисячі коментарів під постами з відповідними хештегами. 
 • 7
  Акаунт блискавично відповідає на коментарі (ботоводи зазвичай не пишуть коментарі щоразу, а користуються заздалегідь виданими заготовками) або навпаки, залишає вкрай емоційний коментар, але надалі не бере участі у діалозі, як це було у випадку Савицької.

Матеріал опубліковано у співпраці з ГО «Львівський медіафорум» за підтримки Міністерства закордонних справ, у справах Співдружності та розвитку Великої Британії (British Embassy Kyiv).

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Звідки українці отримують інформацію онлайн і кому довіряють. Опитування SPEKA

Юлія Даниленко 23 години тому

На росії оштрафували Twitch на $33 тис. за відео про Бучу

Ольга Кротовська 18 серпня 2022 19:23

Навіщо росіяни поширюють черговий фейк про Запорізьку АЕС?

Олександр Тартачний 17 серпня 2022 09:00

Путін у шкурі Пушкіна: як російська література слугує інструментом імперії

Юлія Даниленко 16 серпня 2022 19:35

Менше онлайн-купівлі та більше TikTok і кіно: топ найпопулярніших сайтів у липні

Ольга Кротовська 15 серпня 2022 13:12