Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Адаптуйся, співпрацюй та захищайся: тренди, які чекають на компанії у 2024-му

Данило Белов
Данило Белов Директор з розвитку бізнесу UCloud
28 березня 2024 7 хвилин читання

Сучасне підприємство годі уявити без технологічних новацій. Їх активно впроваджують навіть малі компанії, а для корпорацій зі світовим ім’ям вони вже стали необхідністю. Саме від технологій залежить швидкість адаптації до нових ринкових умов, налагодження співпраці з клієнтами та кібербезпека. Кількість хакерських атак та витоків конфіденційної інформації зростає з кожним роком. Від цього потерпає й Україна.

Вітчизняний бізнес нині перебуває у складних умовах. Вибачте за каламбур, але нестабільність стала ледь не єдиними стабільним явищем. Вижити підприємцям за таких обставин дали змогу, зокрема, інвестиції у новітні системи захисту та управління ризиками. Тож на які саме тренди слід звернути увагу бізнесу в 2024 році, дізнайтеся далі.

Штучний інтелект: великий і страшний

Минулого року особливо популярними були сервіси на основі штучного інтелекту (ШІ). Завдячувати цьому частково слід платформі ChatGPT від американської компанії OpenAI. Її доступність, генеративні функції та стихійна реклама були для програми та всієї індустрії дуже корисними. Усього за 20 доларів на місяць клієнти отримують у користування сервіс відтворення текстового, аудіо та медіаконтенту, обмеженого лише вашою фантазією, умінням давати вказівки та пакетом оновлень.

Однак ChatGPT — це радше забавка для пересічних користувачів. Штучний інтелект активно впроваджують у бізнес-процеси. Сервіси залучають для оцінювання смаків та настроїв споживачів, вивчення напрямів розвитку ринку та автоматизації процесів. За останніми підрахунками, 37% підприємств та організації використовують технології на основі штучного інтелекту. Згадати варто провайдера медійних послуг — компанію Netflix, яка розробляє алгоритми поширення контенту серед споживачів на базі ШІ. За схожим принципом працює і популярний відеохостинг YouTube.  

Водночас маємо зворотний бік медалі. Штучний інтелект несе чималі ризики. У цьогорічному переліку глобальних загроз від журналу Time «неконтрольований штучний інтелект» посів 4-ту позицію. Фахівці навіть всерйоз заговорили про таке явище, як ШІ-тривожність, тобто занепокоєння щодо ризиків, пов’язаних із штучним інтелектом. Один із найбільш актуальних — працевлаштування. Автоматизація технологічних процесів — це не новий феномен, але із штучним інтелектом гра виходить на зовсім новий рівень. 

Слід розуміти, що, попри гамір, всі ризики контрольовані. Зруйнувати глобальний ринок робочої сили штучному інтелекту навряд чи вдасться. Нині йдеться радше про перезавантаження. Технології на основі ШІ можуть позбавити роботи 800 млн людей до 2030 року. Зиск для підприємців очевидний: «цифрові аналоги» менш вимогливі та мінімізують людський чинник у роботі. Згідно із дослідженнями, страх втратити роботу через штучний інтелект розділяють 30% робітників у всьому світі. У деяких країнах цей показник взагалі критичний, наприклад, в Індії сягає 74%.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Частково ці занепокоєння роздуті. Штучний інтелект дійсно загрожує посісти деякі ніші на ринку праці, але водночас створює також і нові робочі місця.

Хмари та Big Data: високотехнологічна співпраця

Зберігати дані щороку стає дедалі складніше. Мережа щосекунди генерує нову інформацію або рекопіює стару. До 2025 року глобальні об’єми цифрових даних сягнуть 200 зетабайтів. Але сховищ бракує. За той самий період вони становитимуть не більш ніж 16 зетабайтів.

Одним із варіантів пом’якшення наслідків проблеми є хмарні рішення. Тобто зберігання стосів цифрової інформації на віддаленому сервері хостингового оператора. До того ж це суттєва економія на «залізі». Хмари дають змогу обмежити витрати на серверній інфраструктурі, а збережені кошти спрямувати на потреби компанії або підвищення кваліфікації працівників.

Глобальний ринок хмарних послуг зріс до $713 млрд. Загалом у світовому вимірі певними технологіями на базі хмарних рішень користуються 94% компаній. Це понад 80% приросту порівняно з 2020 роком. Понад 90% бізнесів покладаються на багатошарову хмарну інфраструктуру, користуючись одразу кількома хмарними сховищами. На цьому тлі в індустрію полились інвестиції. Витрати на хмарну інфраструктуру зросли на 16%, сягнувши $73 млрд в останньому кварталі 2023 року.

Тісно пов’язані з хмарами сервіси на базі Big Data. Це засоби опрацювання величезних масивів інформації. Де краще розмістити маленьку кав’ярню у центрі Києва або новий ресторан корпорації «МакДональдз», краще запитати у фахівців Big Data.

Вони аналізують купу різнобічних даних про цільову авдиторію продукції, реакцію клієнтів на конкретні товарні лінії та рекламні кампанії, знаходять найбільш вигідне місце для розташування нових закладів, передбачають потреби споживачів з огляду на кількість коштів на їхніх рахунках у банку.

Спектр завдань Big Data величезний, але один із найголовніших — цільовий маркетинг, тобто персональний підхід до кожного споживача. Таргетована реклама підлаштовується під запити клієнтів або ж пропонує їм щось нове, про що раніше вони навіть не замислювалися. 

Кібербезпека: плюси впереміш із мінусами

Популярність глобальної павутини зростає разом із небезпеками. Перші мережеві віруси з’явилися ще у 1980-х, а вже зараз кібератаки стали звичним явищем. Україна у переліку найбільш ласих для хакерів країн. За останні кілька років число кібератак на сервіси нашої країни зросла втричі. Тож залучення сучасних технологій — це пошук додаткової захищеності в мережі.

Цим пояснюють високу популярність хмарних рішень. Понад 30% користувачів переконані, що сервіси допоможуть підвищити безпеку чутливих даних. Але хмари не гарантують цілковитий захист від атак зловмисників. Натомість пропонують безпекову подушку у вигляді бекапу на випадок кібератаки. Деякі провайдери надають послуги з аварійного відновлення даних (DRaaS).

Хакери не єдина мережева загроза. Якісні дип мфейки або правдоподібні новини-підробки теж становлять ризики. Генерувати їх нині значно легше завдяки штучному інтелекту.

Підсумки

Хоча рік лише почався, проте вже можна зробити висновок, що провідними залишатимуться технології. Біснес активно озброюється хайтек-сервісами. Підприємці вбачають у платформах можливості корисної економії, автоматизації, посилення безпеки та ефективного маркетингу. Однак ризики від технобуму очевидні. Через технологізацію чимало працівників можуть залишитися без роботи, а самому бізнесу не гарантований захист від зазіхань хакерів.  

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00