Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи обов’язково підприємцям використовувати платіжні термінали

Владислав Нечипорук
Владислав Нечипорук Financial Consultant в TAXER
4 березня 2024 5 хвилин читання

Платіжні термінали використовують майже повсюдно, а законодавство зазвичай прямо зобов’язує бізнес їх використовувати для приймання оплати за послуги. Які ж переваги отримує продавець, якщо використовує платіжні термінали? 

  • По-перше, це зручно для покупців, які дедалі частіше розраховуються платіжними картками. Адже зарплати, пенсії, стипендії певні категорії населення отримують на банківські картки.
  • По-друге, це зручно для самих продавців. Вони отримують безготівкові кошти, якими надалі можуть розраховуватися зі своїми постачальниками.

Та чи зручно це для всіх продавців? Не факт. Але є певні умови, коли підприємства зобов’язані використовувати платіжні термінали, навіть якщо не бажають.

Що говорить законодавство

Платіжний термінал — електронний пристрій, призначений для ініціювання переказу з рахунку, зокрема видачі готівки, отримання довідкової інформації та друкування документа за операцією із застосуванням електронного платіжного засобу (п. 1.32-1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 №2346-III).

Податківці нагадують, що постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2022 №894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» з 01.01.2023 року змінюються вимоги до порядку здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів.

З 2023 року здійснення безготівкових розрахунків мають забезпечити торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з населенням понад 25 тис. осіб.

Хто має використовувати платіжні термінали

Встановлювати платіжні термінали мусять юридичні або фізичні особи — підприємці (ФОП), які зобов’язані застосовувати РРО, а користуються РРО:

  • підприємства, що продають товари, надають послуги та приймають платежі готівкою або використовують безготівкові розрахунки (окрім винятків);
  • ФОП, що належать до другої або третьої групи платників єдиного податку, якщо їхній річний оборот перевищує 1 млн грн;
  • підприємства та ФОП, які торгують підакцизними товарами, незалежно від обсягів доходу;
  • будь-які підприємства та ФОП, які продають технічно складні побутові товари, незалежно від обороту й організаційної форми;
  • підприємства сфери послуг, зокрема медичні центри, стоматологічні лікарні, спортзали, хімчистки, салони краси, SPA тощо;
  • поштово-логістичні оператори, кур’єрські служби та інші, якщо вони приймають оплату готівкою та за допомогою платіжної картки, а також коли приймають гроші для подальшої передачі продавцеві;
  • термінали поповнення рахунку, вендингові автомати, водомати й інші програмно-технічні комплекси самообслуговування, які приймають готівкову оплату (крім банківських);
  • пункти обміну валют, АЗС.

Коли застосовувати платіжні термінали не обов’язково

Якщо ви маєте право не застосовувати РРО, можете не встановлювати і платіжний термінал. Проте, навіть маючи РРО, не встановлювати платіжні термінали можуть:

  • суб’єкти господарювання, діяльність яких відбувається у населених пунктах із населенням менше ніж 25 тис. осіб, або якщо торговельна площа* — менше ніж 20 кв. м (це не стосується станцій автозаправок);
  • заклади громадського харчування закритого типу, що обслуговують певний контингент споживачів, зокрема, особовий склад ЗСУ та інших військових формувань, студентів, учнів і викладачів вишів, професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, працівників промислових підприємств (п. 2 Постанови №878).

*Торговельна площа магазину — це площа для торгівлі й обслуговування покупців, зокрема здана в оренду (крім окремих приміщень, що повністю здані в оренду).

Відповідальність за порушення

Але недостатньо просто встановити платіжний термінал, бо до них висувають певні вимоги.

За порушення вищевказаних вимог законодавством передбачено адміністративну відповідальність згідно зі ст. 163-15 КпАП. За недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів — штрафу на ФОП, посадових осіб юридичної особи від ста до двохсот нмдг (1700-3400 грн), а за повторне порушення — від п'ятисот до тисячі нмдг (8500-17000 грн).

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Криптореволюція. Як українці відтепер зможуть законно купувати біткоїни на «Prozorro.Продажі»

Дмитро Бойко 8 годин тому

Як запітчити медіа на кшталт Tech.eu та Reuters: 11 порад від журналістів

Катя Бохинська 9 годин тому

Працевлаштування та освіта: як допомогти ветеранам?

Olga Sukhorukova 11 годин тому

Переклад пісень Євробачення за допомогою ШІ: як стерво перетворилося на лисицю, а пожежник — на голуба

Юлія Венцковська 15 годин тому

Стратегії укладання договорів: ключові принципи та ефективні підходи

Іван Бєдний 27 травня 2024 18:00