Платіжні термінали використовують майже повсюдно, а законодавство зазвичай прямо зобов’язує бізнес їх використовувати для приймання оплати за послуги. Які ж переваги отримує продавець, якщо використовує платіжні термінали?
По-перше, це зручно для покупців, які дедалі частіше розраховуються платіжними картками. Адже зарплати, пенсії, стипендії певні категорії населення отримують на банківські картки.
По-друге, це зручно для самих продавців. Вони отримують безготівкові кошти, якими надалі можуть розраховуватися зі своїми постачальниками.
Та чи зручно це для всіх продавців? Не факт. Але є певні умови, коли підприємства зобов’язані використовувати платіжні термінали, навіть якщо не бажають.
Що говорить законодавство
Платіжний термінал — електронний пристрій, призначений для ініціювання переказу з рахунку, зокрема видачі готівки, отримання довідкової інформації та друкування документа за операцією із застосуванням електронного платіжного засобу (п. 1.32-1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 №2346-III).
Підписуйтеся на наші соцмережі
Податківці нагадують, що постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2022 №894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» з 01.01.2023 року змінюються вимоги до порядку здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів.
З 2023 року здійснення безготівкових розрахунків мають забезпечити торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з населенням понад 25 тис. осіб.
Хто має використовувати платіжні термінали
Встановлювати платіжні термінали мусять юридичні або фізичні особи — підприємці (ФОП), які зобов’язані застосовувати РРО, а користуються РРО:
підприємства, що продають товари, надають послуги та приймають платежі готівкою або використовують безготівкові розрахунки (окрім винятків);
ФОП, що належать до другої або третьої групи платників єдиного податку, якщо їхній річний оборот перевищує 1 млн грн;
підприємства та ФОП, які торгують підакцизними товарами, незалежно від обсягів доходу;
будь-які підприємства та ФОП, які продають технічно складні побутові товари, незалежно від обороту й організаційної форми;
підприємства сфери послуг, зокрема медичні центри, стоматологічні лікарні, спортзали, хімчистки, салони краси, SPA тощо;
поштово-логістичні оператори, кур’єрські служби та інші, якщо вони приймають оплату готівкою та за допомогою платіжної картки, а також коли приймають гроші для подальшої передачі продавцеві;
термінали поповнення рахунку, вендингові автомати, водомати й інші програмно-технічні комплекси самообслуговування, які приймають готівкову оплату (крім банківських);
пункти обміну валют, АЗС.
Коли застосовувати платіжні термінали не обов’язково
Якщо ви маєте право не застосовувати РРО, можете не встановлювати і платіжний термінал. Проте, навіть маючи РРО, не встановлювати платіжні термінали можуть:
суб’єкти господарювання, діяльність яких відбувається у населених пунктах із населенням менше ніж 25 тис. осіб, або якщо торговельна площа* — менше ніж 20 кв. м (це не стосується станцій автозаправок);
заклади громадського харчування закритого типу, що обслуговують певний контингент споживачів, зокрема, особовий склад ЗСУ та інших військових формувань, студентів, учнів і викладачів вишів, професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, працівників промислових підприємств (п. 2 Постанови №878).
*Торговельна площа магазину — це площа для торгівлі й обслуговування покупців, зокрема здана в оренду (крім окремих приміщень, що повністю здані в оренду).
Відповідальність за порушення
Але недостатньо просто встановити платіжний термінал, бо до них висувають певні вимоги.
За порушення вищевказаних вимог законодавством передбачено адміністративну відповідальність згідно зі ст. 163-15 КпАП. За недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів — штрафу на ФОП, посадових осіб юридичної особи від ста до двохсот нмдг (1700-3400 грн), а за повторне порушення — від п'ятисот до тисячі нмдг (8500-17000 грн).
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.