Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Знищення Каховської ГЕС: рік потому. Які наслідки для економіки, екології та електроенергетики

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
5 червня 2024 9 хвилин читання

Уночі 6 червня 2023 року війська рф підірвали греблю Каховської ГЕС. Руйнування гідроелектростанції негативно позначилося чи не на всіх галузях економіки, екології та забрала життя досі точно невідомої кількості людей. Оцінити матеріальні збитки остаточно можна буде лише після деокупації лівого берега Херсонщини. 

Розповідаємо, що відомо про сучасний стан цієї території, які орієнтовні обсяги втрат та чи варто відбудовувати гідроелектростанцію. 

Що відбувається з територією Каховської ГЕС зараз та чи будуть її відбудовувати Що відбувається з територією Каховської ГЕС зараз та чи будуть її відбудовувати

Як підірвали Каховську ГЕС

Нова Каховка та Каховська ГЕС перебували під російською окупацією від початку повномасштабного вторгнення. Разом зі станцією у заручниках опинилися і всі фахівці, що працювали на об'єкті. Під час окупації росіяни підірвали споруди Північнокримського каналу, щоб забезпечити водою Кримський півострів, а також розміщували на території об'єкта свої війська.

Російські військові на території Каховської ГЕС Російські військові на території Каховської ГЕС

До підриву на Каховській станції був пункт управління Південного воєнного округу рф. Про підозри щодо замінування Каховської ГЕС було відомо досить давно, щонайменше з квітня 2022 року. Тоді Головне управління розвідки МО України повідомило, що росіяни провели мінування шлюзів та опор Каховської ГЕС й залишили вантажівки, наповнені вибухівкою. 

Перед відступом із правобережжя Дніпра війська рф під гаслом «евакуації» намагалися депортувати українських громадян, залякуючи їх підривом ГЕС.

О 2:50 6 червня на Каховській ГЕС пролунали вибухи. Підрив машинної зали гідроелектростанції здійснили зсередини, що спричинило повне руйнування. За інформацією Укргідроенерго, відновити станцію неможливо.

росія спростовувала дані про те, що ГЕС підірвали, а потім почала звинувачувати Україну у трагедії. 28 червня 2023 року, відповідно до повідомлень ГУР, стало відомо, що терористичний акт здійснили окупанти 205-ї окремої мотострілецької «казачої» бригади сухопутних військ рф.

Наслідки руйнування Каховської ГЕС для людей 

У небезпечній зоні потенційного підтоплення опинилося приблизно 80 населених пунктів. Хоча найбільшої шкоди зазнали населені пункти на лівому, нижчому, березі Дніпра, до якого також не було доступу в української влади. 

Усі підрозділи Нацполіції та ДСНС проводили рятувальні операції та евакуацію населення. Олександр Прокудін, керівник Херсонської ОВА, повідомив про початок евакуації мешканців з небезпечних територій. Він зазначив, що вода сягне критичного рівня через п'ять годин.

Затоплені території внаслідок підриву Каховської ГЕС Затоплені території внаслідок підриву Каховської ГЕС

Достеменно невідомо, скільки людей загинуло внаслідок теракту. На територіях, що контролює Україна, загинули 33 громадян, 28 були поранені, більш ніж 40 людей зникли безвісти. Щодо тимчасово окупованих територій, то точних цифр немає. 

Розслідування, що провела інформагенція Associated Press, виявило, що наслідки руйнування греблі Каховської ГЕС і подальше затоплення були значно масштабнішими, ніж повідомляла російська сторона з окупованих територій. Вони заявляли лише про 59 загиблих. У публікації АР зазначено, що в окупованих Олешках, де на момент трагедії проживало приблизно 16 тис. людей, за оцінками українських військових, кількість загиблих становить щонайменше сотні.

На щастя, вдалось уникнути спалахів інфекційних хвороб. На територію області доставили 148 тис. тонн води та сотні тисяч таблеток для знезараження.

Які економічні збитки через підрив Каховської ГЕС 

Руйнування Каховської ГЕС російською армією завдало Україні збитків на майже $14 млрд, за даними представництва ООН України.

Було затоплено 620 км кв. територій у чотирьох областях — Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській. Від затоплення постраждали 100 тис. жителів цих областей. Пошкоджені мережі постачання питної води, інфраструктура, довкілля, зрошення сільськогосподарських угідь, культурні та історичні пам'ятки.

Щодо бізнесу, то 28 великих промислових об'єктів, розташованих на обох берегах Дніпра, були затоплені. Вартість самої ГЕС оцінюють у $1,2 млрд. 

Окрім затоплення територій, прилеглі регіони мали проблеми з водопостачанням. Деякі підприємства були змушені зупинити роботу. Зокрема, найбільше металургійне підприємство України «АрселорМіттал Кривий Ріг». Щоб вирішити проблему дефіциту води, довелося будувати нові водогони з річок Інгулець та Дніпро.

А ще теракт унеможливив судноплавство Дніпром нижче Запоріжжя.  

Скільки електрики виробляла Каховська ГЕС 

Каховська ГЕС у середньому виробляла 1,5 млрд кВт-год електроенергії на рік. Однак крім самої руйнації, ми втратили важливі потужності для регулювання пікових навантажень, зокрема, у Херсонській та Миколаївській областях. Водночас ця втрата не була несподіваною на той час — гідроелектростанція не працювала в енергосистемі України від жовтня 2022 року.

Як теракт на Каховській ГЕС вплинув на екологію 

Збитки довкіллю Причорноморського регіону оцінюють у 305 млрд грн. Це забруднення територій, води, шкода, завдана екосистемі, трьом національним природним паркам. Також зруйновані два державні рибовідтворювальні заводи. Сума збитків лише у рибній галузі становитиме понад 11 млрд грн.

Постраждали й птахи. Оскільки підрив греблі припав на сезон гніздування птахів, велика кількість загинула. 

Евакуація тварин у Херсоні внаслідок паводків Евакуація тварин у Херсоні внаслідок паводків

Внаслідок паводків на Херсонщині змило верхній шар ґрунтів, що ускладнює землеробство. Його відновлення триватиме десятиріччя. Зрошення порушене і в регіонах, які не постраждали від паводка, але живились від Каховського водосховища. Це Дніпропетровська та Запорізька області.

Екологи остерігались, що після осушення Каховського водосховища у регіоні виникне пустеля. Однак цього не сталося. Грунт, який звільнився від води переважно зайняв самосійний вербовий ліс. Станом на минулу осінь приблизно 30% водосховища становили вербові ліси, 13% — болотна рослинність, 12% — вода. Нагадую, саме на осінь припав водний мінімум на території водосховища. 

Вербовий ліс на місці Каховського водосховища Вербовий ліс на місці Каховського водосховища

Збереження біорізноманіття та ґрунту тепер пояснюють часом катастрофи.  

«У нашому великому нещасті був один момент, де нам таки пощастило. Йдеться про час, коли росіяни підірвали греблю. Загалом час, коли насіння верби може сходити, — це кілька тижнів. Враховуючи, що на одному дереві насіння достигає раніше, на іншому пізніше, маємо приблизно місяць-півтора на рік, коли вербою можна засівати, —  розповідав член правління Української природоохоронної групи Іван Мойсієнко. — Якби це трапилося восени, ймовірно, ми б мали купу якихось бур’янів, інвазивних видів (ті, які завдяки людині прийшли з інших місцевостей і шкодять екосистемі. — Ред.), бо якраз тоді дозріває їхнє насіння». 

Чи варто відновлювати Каховську ГЕС

У липні  2023 року було анонсовано, що проєкт відновлення Каховського гідровузла складається з двох основних етапів. 

За словами голови правління Укргідропроєкту Вадима Крайника, перший етап — це підготовчий період (проєктування споруд, верхова і низова тимчасові греблі, облаштування переїзду тощо). До другого етапу належить обстеження споруд, які зруйновані сьогодні, визначення, які споруди можна відновити, а які необхідно демонтувати та побудувати нові. Другий етап можливо виконати тільки після деокупації Херсонщини.  

Експериментальний проєкт погоджений Кабміном з відновлення і розрахований на два роки. Голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін в інтерв’ю зазначав, що для побудови нової станції потрібно щонайменше п’ять років та від 1 до 2 млрд євро.

Водночас у суспільстві точиться дискусія, чи варто відновлювати Каховську ГЕС. Серед аргументів за відновлення називають важливість меліорації південних регіонів України та забезпечення промислових підприємств Запоріжжя та Нікополя, які виготовляють сталь, водою. Також це додатковий міст через Дніпро та можливість повернення судноплавства річкою у цьому регіоні. 

Натомість екологи та урбаністи переважно проти. Вони апелюють до вартості проєкту, його тривалості. Окрім того, відновлення природних екосистем та велика природоохоронна територія може стати привабливим місцем для туризму та наукових досліджень. А частина осушеної території також може бути використана для встановлення сонячних панелей, адже кліматичні умови регіону сприятливі для цього виду відновлюваної енергетики. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 17 годин тому

В Києві побудують дві ТЕЦ, які працюватимуть на спаленні сміття

Олеся Дерзська 25 червня 2024 20:49

Електронний військово-обліковий документ тепер можна отримати в ЦНАПах

Олеся Дерзська 25 червня 2024 16:42

В Україні прогнозують складну ситуацію з електроенергією: стан енергосистеми 24 червня

Владислав Паливода 24 червня 2024 20:08

Морські дрони СБУ Sea Baby дистанційно заклали понад 15 мін

Олеся Дерзська 24 червня 2024 15:09