Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Заборона TikTok: чи реально повністю забанити китайський застосунок і навіщо це робити

28 березня 2023 9 хвилин читання

В Україні пропонують заборонити китайську соцмережу TikTok принаймні на час війни з росією, адже через неї поширюється чимало пропаганди. За три дні петиція на сайті президента України набрала вже понад 7,5 тис. голосів з необхідних 25 тис. 

«[Оскільки] зараз багато пропаганди йде через відео з TikTok, пропоную закрити його повністю хоча б на період війни в Україні», — аргументує свою позицію авторка петиції Наталія Карасьова. 

Якщо петиція набере достатню кількість голосів, її муситиме розглянути президент Зеленський. Але Україна буде не першою серед країн, що замислили заборонити популярний китайський застосунок. Та що там, ми навіть у першу пʼятірку не увійдемо. 

Чому уряди країн не довіряють TikTok

Основна причина проблем із застосунком — китайські компанії (а материнська компанія TikTok, ByteDance, має головний офіс у Пекіні) зобов'язані на вимогу спецслужб надавати їм доступ до даних користувачів. Крім того, за останні роки ByteDance неодноразово ловили то на спробі створити канал із пропагандою, то на переданні Китаю даних, яким у Китаї робити було нічого. 

Заборона TikTok у різних країнах світу Заборона TikTok у різних країнах світу

Станом на березень 2022 року TikTok заборонили (повністю або тільки для держслужбовців) такі країни: 

  • Індія

В Індії TikTok потрапив під бан разом із низкою інших китайських застосунків, зокрема WeChat, ще у 2020 році, за рік заборона стала постійною. 

  • Тайвань 

У Тайвані держслужбовцям заборонили користуватися TikTok у 2022 році через ризики, яких він завдає національній безпеці. 

  • США

Наприкінці лютого американським держслужбовцям дали 30 днів, щоб видалитися із застосунку. А у штаті Юта проголосували за те, щоб у TikTok з 22:00 до 6:30 не пускали дітей та підлітків, але це вже зовсім інша історія. 

  • Канада

У Канаді вирішили наслідувати приклад США: відтепер завантажити TikTok на свій робочий смартфон держслужбовці не зможуть. 

  • Європейський Союз

Встановлювати на робочі телефони TikTok держслужбовцям заборонили одразу Європарламент, Європейська рада та Європейська комісія. 

  • Велика Британія 

16 березня 2023 року державний секретар Великої Британії Олівер Доуден оголосив про негайну заборону програми на пристроях держслужбовців.

  • Пакистан 

У Пакистані TikTok банять уже принаймні вчетверте, але не через кібербезпекові ризики, а через аморальний контент. Перший бан застосунку прилетів у 2020 році. 

  • Афганістан 

В Афганістані застосунок заборонив Талібан у 2022 році, бо TikTok, мовляв, погано впливає на молодь. Додаємо до списку, оскільки заборона є, але тут яскравий приклад взаємодії змій та амфібій. 

Чи справді TikTok збирає ваші дані та надсилає у Китай

Поставимо питання інакше: чи може він це зробити за потреби? Відповідь однозначна: може. Австралійські кібербезпекові експерти Internet 2.0 проаналізували китайський застосунок за допомогою свого софту Malcore, який виявляє шпигунський код у застосунках, і чого тільки там не знайшли. 

Якщо коротко, то TikTok отримав найвищий показник загрози серед усіх популярних застосунків, що аналізувала команда — 63,1. Навіть російський VK набрав менше — 62,7. 

Ризики використання популярних застосунків: дослідження експертів Internet 2.0 Ризики використання популярних застосунків: дослідження експертів Internet 2.0

Malcore знайшов у TikTok девʼять трекерів: 

  • Facebook Share
  • Bolts
  • AppsFlyer
  • Google Firebase Analytics
  • VKontakte SDK
  • Facebook Analytics
  • Facebook Login
  • Pangle
  • Google CrashLytics

До яких ваших даних має доступ TikTok 

Відповідно до політики користувача застосунку і трекерів, які у ньому знайшли, TikTok має доступ до великої кількості інформації щодо пристрою, на якому він встановлений та інформації, що на ньому зберігається.

Дані, які TikTok може збирати з Android-пристроїв:

  • Картографування пристрою. TikTok збирає інформацію про всі встановлені на телефоні застосунки та отримує інформацію про всі запущені застосунки.
  • Місцерозташування. Раз на годину TikTok визначає місцерозташування пристрою.
  • Календар. Має постійний доступ.
  • Контакти. Якщо користувач заборонив застосунку доступ до контактів, TikTok запитуватиме його про це знову і знову.
  • Зовнішнє сховище. Як і будь-який застосунок соцмереж, TikTok запитує доступ до сховища для збереження та завантаження відео та зображень. Він також збирає перелік усього контенту, що зберігається у сховищі.

Службова інформація, яку TikTok може збирати з Android-пристроїв:

  • Wi-Fi SSID (ім'я мережі Wi-Fi)
  • Збережені мережі Wi-Fi
  • Серійний номер пристрою (унікальний номер, за яким можна ідентифікувати пристрій)
  • Серійний номер SIM-картки
  • ICCID (унікальний серійний номер SIM-картки у міжнародному форматі)
  • Ідентифікатор для рекламодавців
  • IMEI (серійний номер мобільного пристрою, який встановлює завод-виробник та є унікальним для кожного мобільного телефону)
  • MAC-адреса (унікальний ідентифікатор, що зіставляється з різними типами устаткування для комп'ютерних мереж)
  • Номер телефону на пристрої
  • Номер голосової пошти на пристрої 
  • Статус GPS та оновлення локації GPS 
  • Інформація про активні підписки та всі акаунти на пристрої
  • Буфер обміну (його використовують зокрема менеджери паролів)

Заборона TikTok: думка експерта

У США дебати за повну заборону TikTok точаться від часів Трампа (рідкісний випадок, коли Трамп був не те щоб неправий). Американський фахівець з кібербезпеки Дуг Джейкобсон розклав по поличках усі за і проти. Коротко наводимо його аргументи. 

Дуг Джейкобсон
Дуг Джейкобсон
Фахівець з кібербезпеки, професор Університету Айови

Чому TikTok можуть заборонити?

Через побоювання щодо того, наскільки застосунок безпечний. Держслужбовців від нього вже відрізали, але деякі конгресмени закликають піти далі і повністю його забанити. 23 березня СЕО TikTok Шоу Цзи Чу навіть викликали давати свідчення у Конгресі США і, спойлер, заспокоїти страхи американських законодавців він не спромігся. 

Які дані збирає TikTok та подібні сервіси

У політиці конфіденційності TikTok є кілька пунктів, що викликають занепокоєння. Вони збирають дані про місцерозташування, дані з буфера обміну, контактну інформацію, відстежують вебсайти, які ви відвідуєте, а також всі дані, які ви публікуєте, і мають доступ до повідомлень, які ви надсилаєте через програму. Компанія стверджує, що поточні версії застосунку не збирають дані GPS від користувачів із США, яких, на хвилинку, у TikTok 150 млн. 

Інформація з TikTok в руках китайського уряду

Однією з потенційних загроз є використання китайським урядом даних для шпигування за людьми, особливо за тими, хто має доступ до цінної інформації. Міністерство юстиції веде розслідування щодо материнської компанії TikTok — ByteDance — за використання застосунку для стеження за американськими журналістами. Уряд Китаю не раз звинувачували у тому, що він стоїть за кібератаками на урядові установи та корпорації США, і багато в чому цьому сприяє соціальна інженерія — практика використання даних про людей, щоб обманом змусити їх розкрити ще більше інформації.

Друге питання, яке порушив уряд США, — упередженість алгоритму або маніпуляцій ним. TikTok, як і більшість соціальних мереж, має алгоритми, створені для визначення інтересів користувача. За їх допомогою демонструється цікавий саме конкретним людям контент, що спонукає їх і надалі користуватися сервісом. TikTok не розкриває свій алгоритм, тому незрозуміло, як застосунок вибирає контент для користувача. І, звісно, його  можна налаштувати таким чином, що людина бачитиме контент, який просуває ідеї, вигідні Китаю. 

Чи може уряд США заборонити TikTok? 

Якщо TikTok вирішать повністю заборонити, як це виглядатиме? Вірогідно, спершу застосунок видалять з AppStore та GooglePlay, але повний бан це не гарантує, адже існують інші способи завантажити TikTok. 

Більш ефективно було б змусити Apple і Google змінити свої операційні системи, щоб запобігти запуску TikTok. Я не юрист, але вважаю, що ця спроба буде невдалою через юридичні проблеми, зокрема першу поправку до Конституції США. Тож технічно забезпечити повну заборону буде важко. 

Чи взагалі має сенс забороняти TikTok?

За деякими оцінками, уряд Китаю вже зібрав різними способами особисту інформацію про щонайменше 80% населення США. Тож заборона може певною мірою обмежити майбутні загрози, але китайці вже і так зібрали значну кількість інформації. 

Китайський уряд також має доступ (як і будь-хто інший, хто має гроші) до великого ринку персональних даних.

В Україні питання щодо заборони TikTok постало недаремно: попри запевнення соцмережі, що вона бореться з дезінформацією, випадків поширення російської пропаганди через відео чимало. Тож чи корисно було б відрізати для пропагандистів цей канал впливу на молодь (більшість користувачів TikTok із категорії від 18 до 24 років)? Безперечно, так. Чи реально здійснити це у найближчій перспективі? Сумнівно, навіть зважаючи на технічний бік.

Більш ефективним шляхом була би популяризація інфограмотності та критичного сприйняття контенту в TikTok. Навіть якщо цей контент залетів у рек.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 46 хвилин тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 14 годин тому

Рейтинг найкращих блогерів: хто зібрав найбільше лайків, переглядів та підписників

Владислав Паливода 17 годин тому

Акцент США на ШІ не допоможе здоровому розвитку, впевнені у Китаї

Владислав Паливода 20 годин тому

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 1 липня 2024 15:27