Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Які існують сценарії у разі аварії на ЗАЕС – інтерв’ю з експерткою

Назарій Присяжнюк
Назарій Присяжнюк
14 липня 2023 7 хвилин читання

Ситуація на Запорізькій атомній електростанції стала більш напруженою, особливо після Каховської трагедії, яку створили рашисти на початку літа 2023 року. 

Видання The Page дізналось у Ольги Кошарної, незалежної експертки з ядерної енергетики, що робити у разі аварії на ЗАЕС і що чекає на атомну електростанцію після деокупації. SPEKA обрала головне з розмови.  

Ольга Кошарна
Ольга Кошарна
Незалежна експертка з ядерної енергетики

Чи загрожує руйнування ставка-охолоджувача ЗАЕС

Ставок-охолоджувач ЗАЕС містить 47 млн кубометрів води, а його середня глибина становить п'ять метрів. Він був відокремлений від Каховського водосховища ґрунтовою греблею з дрібнозернистого піску, яка не є міцною інженерною спорудою. Греблю вкривають рослини.

Порівняння притоки ставка Запорізької АЕС за 5 червня 2023-го та 9 червня 2023 року. Фото СХЕМИ<br> Порівняння притоки ставка Запорізької АЕС за 5 червня 2023-го та 9 червня 2023 року. Фото СХЕМИ

Після трагедії в Каховському водосховищі рівень води значно знизився, що спричинило висихання та осипання піску. Зараз, за інформацією експертки, проводяться роботи з укріплення, підсипання піску екскаваторами, щоб зберегти рівень води в ставку. Це необхідно для забезпечення охолодження енергоблоків.

Українська розвідка стверджує про мінування ЗАЕС, тоді як МАГАТЕ цю інформацію спростовує. Чому так?

Розбіжності в оцінках ситуації пояснюються обмеженим доступом представників МАГАТЕ до всіх приміщень станції. Вони ходять в супроводі ФСБ, не можуть вільно спілкуватися з українським персоналом, попри те, що дехто з персоналу знає англійську, та перебувають у заручниках.

Ситуація на ЗАЕС залишається надзвичайно складною та потенційно небезпечною. Подальший розвиток подій та наслідки радіаційної аварії залежатимуть від заходів, прийнятих з метою забезпечення безпеки та виконання необхідних ремонтних робіт.

Чим небезпечний стан гарячого зупинення п’ятого енергоблоку Запорізької АЕС

Стан гарячого зупинення п'ятого енергоблоку на Запорізькій АЕС є небезпечним з кількох причин. При гарячому зупиненні, реактор залишається активним і продовжує утворювати радіонукліди, такі як йод-131, навіть при відсутності електроенергії. Внаслідок цього може виникнути радіаційна небезпека.

Також, гаряче зупинення вимагає більшого обсягу води для охолодження, оскільки температура теплоносія (води) в першому контурі п'ятого блоку досягає 275 градусів. У разі порушення постачання води для охолодження може виникнути недостатнє охолодження реактора, що може призвести до його перегріву та викиду радіоактивних речовин.

росія використовує ЗАЕС для ядерного шантажу<br> росія використовує ЗАЕС для ядерного шантажу

росія використовує цей стан блоку як елемент ядерного шантажу. Вони розуміють, що Запорізька АЕС є важливим джерелом електроенергії для України, і використовують цю ситуацію для політичного тиску. До того ж росіяни намагаються під’єднати ЗАЕС до російської енергосистеми, що є ще одним засобом контролю та впливу.

Чи мають можливість росіян спричинити радіаційну аварію на ЗАЕС?

росія може спричинити радіаційну аварію на ЗАЕС, навіть не підриваючи реактор. Достатньо пошкодити трубопроводи, що постачають воду для охолодження. Повідомлення російських ЗМІ вказують на можливу атаку ракетами на сховище відпрацьованого ядерного палива на майданчику ЗАЕС. Існують також підозри щодо завезення уламків ракети Storm Shadow в Енергодар.

Очевидно, що росіяни намагаються звинуватити Україну у вчиненні власних дій, розповідаючи про загрозу для сховищ відпрацьованого палива. Це свідчить про те, що вони готуються до можливого сценарію радіаційної аварії.

Які будуть наслідки в разі ушкодження охолодження реактора ЗАЕС або сховища відпрацьованого палива?

Наслідки можуть бути серйозними як у випадку ушкодження сховища відпрацьованого палива, так і в разі пошкодження системи охолодження реактора. У разі ушкодження сховища відпрацьованого палива, радіаційне забруднення залишиться на майданчику АЕС.

Однак, якщо інцидент cтанеться з запущеним реактором, радіоактивні речовини можуть поширюватися залежно від напряму вітру, температури повітря та опадів тощо.

Якими можуть бути сценарії радіаційної аварії на ЗАЕС

У разі аварії на ЗАЕС, радіаційні викиди можуть і не долетіти до Києва,але залежно від напрямку вітру. Порівняно з Чорнобилем, масштаби аварії будуть меншими, адже тоді радіоактивний графіт було викинуто назовні, а в цьому випадку викиди можуть бути лише легкі, летючі.

Паралелі з історичними радіаційними аваріями

Механізм розвитку аварії на ЗАЕС може бути схожим на Фукусіму, але з меншими масштабами. Тоді у 2011 році відбувся водневий вибух, що стався внаслідок нагрівання цирконієвих сплавів. Після аварії на Фукусімі на ЗАЕС були впроваджені заходи для посилення безпеки: встановили фільтри та найголовніше – рекомбінатор водню, що зменшує ризик інциденту.

Крім того, реактори захищені конфайментом — бетонною гермооболонкою, укріпленою арматурою, завтовшки один метр.

Можливий сценарій у разі аварії на ЗАЕС, який зашкодить і рашистам

Цікаве є те, що погодні умови можуть спричинити радіаційне забруднення на території самої росії. Ворожі канали в телеграм слідкують за напрямком вітру, адже розуміють загрозу. Тому вони зараз, як мені здається, схиляються до обвинувачення нас у тероризмі, але вже з меншими наслідками – у підриві контейнерів із відпрацьованим паливом. І це буде локальний інцидент.

Як громадянам підготуватися до радіаційної загрози й що варто знати про неї?

У жодному разі не можна заздалегідь приймати йодид калію! Вживання йоду буде необхідним лише в разі аварії за вказівкою МОЗ. Якщо п’ятий блок і далі перебуватиме в гарячому зупиненні, аварія не призведе до викидів йоду-131, і масштаб забруднення обмежиться 20 км. Й у цьому випадку вживати йод не потрібно нікому.

Тож дослухайтеся до рекомендацій МОЗ та інших офіційних органів.

Що чекає Запорізьку АЕС після деокупації

Коли за найліпшим сценарієм ЗАЕС після звільнення може відновити роботу в українській енергомережі?

Запорізька АЕС може відновити роботу в українській енергомережі після деокупації, але є декілька факторів, які ускладнюють цей процес. 

По-перше, станція потребує Каховського водосховища для повноцінної роботи.

Дно обмілілого Каховського водосховища. Фото Укрінформ<br> Дно обмілілого Каховського водосховища. Фото Укрінформ

По-друге, є високий ризик викрадення обладнання, зокрема й парогенераторів, які виготовляються тільки в росії. 

По-третє, майданчик ЗАЕС — величезна територія зі значною кількістю споруд, різноманітних комунікацій і систем. І кожний квадратний метр доведеться ретельно дослідити й за потреби провести розмінування.

У будь-якому разі цей процес не буде швидким, і зараз прогнозувати, на скільки років він розтягнеться — невдячна справа.

Чи є ймовірність того, що рашистам вдасться незворотно вивести реактори з ладу й що тоді чекає на станцію?

Це можливо за умови розплавлення активної зони реакторів. У такому разі на станцію чекає зняття з експлуатації. Цей процес триватиме від 50 років і більше. Оскільки росіяни вже встали на шлях екоциду й техногенних катастроф, вони здатні наважитися й на таке.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Італія постачатиме Україні крилаті ракети Storm Shadow

Вікторія Рудзінська 18 червня 2024 17:06

Британія передала Україні найбільший пакет військової допомоги

Кіра Іванова 11 травня 2024 16:48

Снаряди дальністю до 100 км та ракети: яке далекобійне озброєння є в України

Олександр Тартачний 7 травня 2024 09:00

Від катастрофи до заповідника: що відбувається у Чорнобилі зараз

Олександр Тартачний 26 квітня 2024 18:05

Storm Shadow, SCALP EG чи Taurus — які авіаційні ракети потрібні ЗСУ

Олександр Тартачний 20 березня 2024 09:00