Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Storm Shadow, SCALP EG чи Taurus — які авіаційні ракети потрібні ЗСУ

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
20 березня 2024 8 хвилин читання

Авіаційні ракети — одна з умов сповільнення наступу росіян та переходу до контрнаступу ЗСУ. Ракети великої дальності дозволяють знищувати логістичні вузли, склади боєприпасів та техніку за межами лінії фронту. SPEKA з’ясовує, наскільки ефективними виявилися Storm Shadow та SCALP EG. А також чи отримає Україна німецькі ракети Taurus та чи потрібні вони Силам оборони. 

Що таке авіаційні ракети Storm Shadow, SCALP EG та як вони працюють

Фактично і Storm Shadow, і SCALP EG це однакові авіаційні крилаті ракети класу «повітря-земля». Французькі (SCALP EG) та британські (Storm Shadow) варіанти ракети загалом ідентичні, відмінності полягають лише у програмному забезпеченні та літаках-носіях ракет.

Ці ракети призначені для знищення важливих стаціонарних цілей, що добре захищені засобами ППО. Їх можна використовувати за складних погодних умов та у будь-який час доби. 

Storm Shadow та SCALP EG  були створені на базі французької ракети Apach у середині 1990-х та введені в експлуатацію у 2003 році у Великій Британії та Франції. 

Ці ракети призначені для озброєння літаків тактичної авіації, тобто багатофункціональних винищувачів, а не ракетоносіїв-бомбардувальників. У Європі ними озброєні такі літаки, як Tornado, Rafale, Mirage 2000 та Eurofighter. В Україні їх інтегрували з літаками Су-24М. 

Технічні характеристики ракет Storm Shadow, SCALP EG Технічні характеристики ракет Storm Shadow, SCALP EG

Використання ракет на винищувачах має і переваги (більша кількість носіїв), і недоліки (обмеження за вагою). Цей тип крилатих ракет має 1300 кг ваги та дальність, яка в оригінальній версії становить до 560 км. 

Сама ракета чудово підходить для удару по найбільш важливих об'єктах противника, а саме по командних пунктах, авіабазах, складах палива та боєприпасів, кораблях тощо. Через низьку висоту на підльоті Storm Shadow може легко долати протиповітряну оборону. 

Ще один плюс — кількаступенева система наведення, яка складається з інерціальної, супутникової, а також DSMAC. Ця система сканує земну поверхню та порівнює її із завантаженими супутниковими зображеннями. 

Бойова частина ракети BROACH має вагу 450 кг та є двоступеневою. Спершу спрацьовує кумулятивний заряд, який пробиває поверхню цілі, а вже у цьому отворі відбувається детонація основної бойової частини. 

Ракета SCALP EG на борту українського винищувача Ракета SCALP EG на борту українського винищувача

Скільки коштують ракети Storm Shadow/SCALP EG та скільки їх в України

За різними оцінками, вартість однієї ракети Storm Shadow від 1,35 до понад 2 млн євро за одиницю. 

Окрім високої вартості на кількість переданих Україні ракет впливає те, що самих ракет у виробників не надто багато. Загальне замовлення цих ракет для повітряних сил Великої Британії у 1990-х роках становило до 1000 одиниць, ще 500 — для Франції, Італія замовила 200. Чи було замовлення виконане повністю, невідомо, оскільки згодом оборонні програми скорочувалися. 

Йдеться, ймовірно, про кілька десятків ракет у межах пакетів військової допомоги. Наприклад, ракет SCALP Франція передала 50 штук, а у січні анонсувала ще 40. 

Офіційні особи також не повідомляють про те, яку версію ракет передавали Україні — оригінальну із дальністю до 560 км чи експортну — з дальністю до 300 км. 

Які результати застосування ракет Storm Shadow/SCALP EG в Україні

Найімовірніше першим застосуванням цих крилатих ракет в Україні стало ураження заводу у Луганську та колишнього університету внутрішніх справ, де перебували російські військові. Тоді міністр оборони Рєзніков заявляв, що усі 100% випущених ракет уразили цілі, визначені Генштабом ЗСУ.

Для адаптації крилатих ракет Storm Shadow та SCALP-EG під Су-24М використали пілон від ударного літака Tornado. Водночас «електронна складова», тобто як саме виконується наведення ракет на ціль, і хто допомагає у цьому ЗСУ, залишається невідомою. 

Після того у червні 2023 року відбулося кілька ударів по Бердянську, Генічеську, а також по мостах та дорогах, що ведуть до Криму. 

Згодом ракети переважно залучали для атаки на флот. У вересні 2023 року Повітряні сили атакували сухі доки Севастопольського морського заводу. Внаслідок удару пошкодили ВДК «Мінськ» та підводний човен «Ростов-на-Дону», носія крилатих ракет «Калібр». Можливо, що обидва кораблі не підлягають відновленню. Це перший в історії випадок знищення підводного човна крилатою ракетою. 

У листопаді 2023 року три ракети SCALP-EG влучили прямо в центральну частину малого ракетного корабля «Аскольд», у грудні в порту тимчасово окупованого міста Феодосії знищений ВДК «Новочеркаськ».

Руїни ракетного корабля «Аскольд» після ураження авіаційними ракетами Руїни ракетного корабля «Аскольд» після ураження авіаційними ракетами

Що з ракетами Taurus та чи отримає їх Україна

У Німеччини є власні крилаті авіаційні ракети під назвою Taurus. Фактично вони є прямим конкурентом Storm Shadow/SCALP. 

Їхні відмінності дуже незначні. Дальність польоту Taurus має до 500 км (експортні версії менше), а загальна вага бойової частини — 480 кг. Питання передання цієї ракети викликає політичні суперечки у парламенті Німеччини. 

Технічні характеристики ракети Taurus Технічні характеристики ракети Taurus

Від листопада минулого року Християнсько-демократичний союз неодноразово вносив у парламент Німеччини голосування щодо відправлення ракет Taurus в Україну, але це питання досі блокується канцлером Олафом Шольцом та його партією. 

Серед причин називають побоювання втягнення Німеччини у війну проти росії, а також використання ракет для обстрілу російської території. Також німецькі ЗМІ повідомляють, що існує дуже мало копій комплексних даних, необхідних для програмування ракет Taurus. Це означає, що сама Німеччина, ймовірно, втратить доступ до матеріалів, якщо передасть їх Україні. 

Попри політичну напругу, очікують, що Олафу Шольцу вдасться зберегти свою позицію у цьому питанні. 

Чи потрібні ракети Taurus Україні?

Деякі військові експерти сумніваються у доцільності передання цих ракет ЗСУ. Наприклад, головний редактор Defense Express Олег Катков зазначив, що жодних додаткових зисків німецькі крилаті ракети великої дальності Taurus у порівнянні з англо-французськими Storm Shadow/SCALP не дають. 

«Питання передання Taurus стало максимально заполітизованим через політичні розбірки у самій Німеччині. Taurus має практично ту саму дальність, систему наведення, бойову частину, що і Storm Shadow/SCALP», — сказав Катков.

Експерт додав, що, за даними перехоплення розмов командувача повітряними силами Бундесвера, у разі ухвалення рішення піде ще 8 місяців лише на те, щоб відновити ці ракети, а потім передати. Бо у боєздатному стані їх 150 одиниць. До того ж мине певний час на навчання пілотів та перероблення винищувачів під цей тип ракет. 

У такому разі більш доцільно інвестувати у виробництво Storm Shadow/SCALP, які вже добре відомі у Повітряних силах України та інтегровані під носії. 

Тим часом Анналена Бербок, міністр закордонних справ, обговорила ракети Taurus з міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Кемероном. Пізніше вона сказала, що розгляне так званий Ringtausch, за яким Німеччина надсилає ракети Taurus до Великої Британії, яка, своєю чергою, доставляє в Україну деякі власні ракети великої дальності Storm Shadow.

Теоретично такий процес можливий, хоча будь-якого юридичного погодження ще немає. До того ж, щоб це відбулося, британські винищувачі Eurofighter повинні підтримувати Taurus. Ці літаки мають багато варіацій та партій, які, можливо, доведеться модернізувати. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

У ГУР показали результати використання народного супутника ICEYE

Владислав Паливода 26 червня 2024 09:50