Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

ЗАЕС, ядерний шантаж та брудна бомба. Як росія поширює та використовує фейки про ядерну зброю

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
8 червня 2023 6 хвилин читання

Наративи, повʼязані з ядерною зброєю, стали однією з візитівок російської пропаганди від початку повномасштабного вторгнення. Їх можна умовно поділити на два види — погрози ядерною ескалацією та поширення фейків про нібито спроби України влаштувати ядерну катастрофу чи створити брудну бомбу. Ми вже розглядали, як росія поширює дезінформацію про біологічні лабораторії та хімічну зброю в Україні. 

Тепер  дослідимо канали поширення росією фейків про ядерну зброю від початку повномасштабної війни на кшталт «Україна вдається до ядерного шантажу», «Україна планує створити брудну бомбу». 

Як росія поширює фейки про ядерну небезпеку Як росія поширює фейки про ядерну небезпеку

Фейки навколо Запорізької АЕС: мета і канали поширення

російські війська захопили Запорізьку атомну електростанцію 4 березня 2022 року після боїв за Енергодар. Запорізька АЕС — найбільша атомна електростанція в Європі. 

Від часу захоплення станції росіяни розміщують на її території військову техніку та боєприпаси, а також неодноразово обстрілюють її, а звинувачують у цьому ЗСУ. 5 жовтня 2022 року путін підписав взяття Запорізької АЕС на баланс росії. 

Які фейки поширювали щодо ядерного вибуху та Запорізької АЕС:

– Звинувачення ЗСУ в обстрілах станції. Попри те, що ці заяви не доведені, російські окупаційні війська продовжують стверджувати, що за обстрілами станції стоять ЗСУ. 

Обстріли ЗАЕС створюють загрозу ядерного інциденту, який зачепить значну частину Європи, наголосив після чергового випадку генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі

«Нам пощастило, що потенційно серйозного ядерного інциденту не сталося. Наступного разу так може не пощастити. Ми повинні зробити все, що в наших силах, щоб наступного разу не було», — зазначив він. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Так, 11 серпня російські медіа почали поширювати інформацію про нібито обстріли ЗСУ сховища ядерних відходів на ЗАЕС. Аналітична агенція «Вокс Україна» спростувала ці заяви, довівши, що обстріли були справою рук російських військ. 

– Фейкові попередження про ймовірність вибуху станції через обстріли. Ці фейки поширювалися влітку 2022 року, зокрема у Нікополі. Попередження були написані українською (з помилками, які свідчать про  використання Google Translate) та містили абсурдні поради щодо того, як вберегтися від вибуху. 

У листівці нібито від імені ЗСУ повідомлялося, що обстріли АЕС триватимуть, але панікувати не варто, адже наслідки ядерного вибуху не дістануть до Нікополя, який за 22 км від станції. У разі вибуху радили: «Зберіть речі, і коли побачите та почуєте ядерний вибух, накрийте голову мокрим рушником та покиньте будинок і місто». 

Вірогідно, головною метою поширення таких фейків було нагнітання паніки у місті. 

Одна з листівок, які поширювали у Нікополі Одна з листівок, які поширювали у Нікополі

– Поширення фейків про те, що Україна нібито будує брудну бомбу

Поширення цього фейку стартувало з повідомлення міністерства іноземних справ росії у Twitter. 

Повідомлення від офіційного акаунта мзс росії у Twitter та «докази» створення брудної бомби Україною  Повідомлення від офіційного акаунта мзс росії у Twitter та «докази» створення брудної бомби Україною 

У наступному твіті мзс росії додало, що «Київський режим планує замаскувати вибух такого виду боєприпасів під надзвичайну дію російської ядерної боєголовки малої потужності, яка містить високозбагачений уран». 

Росіяни стверджували, що одне з фото, які мзс подавало як докази, зробили у кімнаті управління Харківського інституту фізики те технологій. Експерти Deutsche Welle за допомогою зворотного пошуку за зображенням змогли спростувати це: виявилося, що фото не тільки зробил у росії, а ще й висить на сайті «росатома» з 2021 року.

Фото з ядерними відходами також знайшли доволі швидко: офіційний Twitter-акаунт уряду Словенії повідомив, що знімок зробили у Словенії ще 2010 року. 

На фотографії зображений поліетиленовий пакет із датчиками диму, які не містять радіоактивних речовин, перелічених під фото мзс росії. Фото зробили у сховищі ядерних відходів поблизу Любляни. 

Заяви росії спростували український президент Володимир Зеленський у своєму зверненні від 23 жовтня 2022-го, НАН України, а також Міністерство зовнішніх справ України. Білий дім та МАГАТЕ також не підтримали російський фейк. 

– Повідомлення про невдалі спроби ЗСУ відбити ЗАЕС. 

У своєму березневому звіті про перебіг бойових дій американський аналітичний центр ISW зазначає, що росіяни намагаються загальмувати ротацію персоналу МАГАТЕ на атомній станції і використати її для перешкоджання контрнаступу ЗСУ. 

На початку квітня у Times зʼявилася стаття про невдалу спробу ЗСУ відбити станцію: всі коментарі у статті анонімні, видання посилається на власні джерела. Спроба відбити станцію, за словами джерел Times, відбулася у жовтні 2022 року. 

Враховуючи репутацію видання, у якому зʼявилася стаття, назвати цю інформацію однозначним фейком важко, але посилання лише на анонімних «офіцерів ЗСУ», як і збіг у часі з появою звіту ISW, який наголосив на ролі ЗАЕС у протидії контрнаступу ЗСУ, викликає питання. 

Як відрізнити фейкову інформацію про ядерну зброю 

Кейси російської пропаганди про ядерну загрозу від України дуже показові для розроблення стратегії боротьби з фейковими новинами. Використання простих інструментів — зворотного пошуку за зображенням та перевірки повідомлення у листівках на грамотність (відповідності правилам мови, носіями якої ці листівки нібито були написані) — допомогли легко виявити фейки. 

Навіщо росія використовує ядерне нагнітання та фейки про ЗАЕС

Доки Запорізька АЕС перебуває під контролем росії, москва може використовувати її як інструмент для тиску і переговорів. Ядерні фейки покликані посилити значення цього аргументу і через нагнітання паніки серед населення у безпосередній зоні ураження (як-то ситуація з Нікополем) та на Заході (заяви про брудну бомбу) просунути свої наративи та цілі на переговорах. 

Можливими тактичними цілями може бути збереження ЗАЕС, Енергодара та прилеглих територій під контролем окупаційних військ та отримання згоди Заходу (та примус України) до такого сценарію або принаймні до створення навколо ЗАЕС «демілітаризованої зони». 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 10 годин тому

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Україна несе ядерну загрозу: росіяни розганяють черговий фейк

Владислав Паливода 25 червня 2024 20:01

Електронний військово-обліковий документ тепер можна отримати в ЦНАПах

Олеся Дерзська 25 червня 2024 16:42

Морські дрони СБУ Sea Baby дистанційно заклали понад 15 мін

Олеся Дерзська 24 червня 2024 15:09