Міжнародна реакція на підрив Каховської ГЕС
Росіяни 6 червня підірвали Каховську ГЕС. Це сталося між 2 та 3 годинами ночі. Через терористичний акт російських солдатів у критичній зоні опинилися майже 16 тис. людей, а під загрозою 80 населених пунктів області.
Відомо, що води Дніпра вже затопили майже десять населених пунктів на правому березі, зокрема Нову Каховку. SPEKA проаналізувала, як реагує на це світ.
Реакція НАТО, ООН та МАГАТЕ на підрив Каховської ГЕС
На головній сторінці ООН у Twitter тривалий час не було жодної реакції щодо руйнування Каховської дамби. Натомість організація рекламувала сьогодні «день російської мови».
Tuesday is Russian Language Day.
— United Nations (@UN) June 6, 2023
Follow @UnitedNationsRU for updates on the UN's work in Russian. https://t.co/sX56IduqmW
Лише згодом організація зрепостила твіт Управління ООН з координації гуманітарних питань (OCHA), яке розкритикувало руйнування дамби, заявивши, що цивільна інфраструктура не може бути мішенню.
The destruction of the Kakhovka Dam puts thousands of civilians in danger, leaving many with no homes and in dire humanitarian need.
— OCHA Ukraine (@OCHA_Ukraine) June 6, 2023
Civilians and civilian infrastructure are #NotATarget! pic.twitter.com/f79AsT8KvT
Генсек НАТО Єнс Столтенберг відреагував на підрив дамби на Каховській ГЕС.
«Руйнування Каховської дамби сьогодні ставить під загрозу життя тисяч цивільних осіб і завдає серйозної шкоди довкіллю. Це обурливий акт, який вкотре демонструє жорстокість війни росії в Україні».
The destruction of the Kakhovka dam today puts thousands of civilians at risk and causes severe environmental damage.
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) June 6, 2023
This is an outrageous act, which demonstrates once again the brutality of #Russia’s war in #Ukraine.
Також із доповіддю виступив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі, який повідомив про небезпеку для багатьох населених пунктів, повінь, яка швидко затоплює довколишні території, а також падіння рівня води у Каховському водосховищі, яке використовують для забезпечення водою Запорізької АЕС. Водночас Гроссі повідомив, що небезпеки аварії та загрози для планети через ЗАЕС немає і що МАГАТЕ стежитиме за ситуацією щохвилини.
My statement today to the @IAEAorg Board of Governors following damage to #Ukraine’s Kakhovka dam. (part 1/2)
— Rafael MarianoGrossi (@rafaelmgrossi) June 6, 2023
Full statement: https://t.co/hoAwn5kAZk pic.twitter.com/H5DGEyLX3e
Він пояснив, що ця вода необхідна для:
- відведення надлишкового тепла від реакторів ЗАЕС;
- відведення надлишкового тепла від басейнів відпрацьованого палива;
- охолодження аварійних дизель-генераторів (коли ті вмикаються).
Відсутність води у системах охолодження спричинить розплавлення палива та непрацездатність аварійних генераторів. Наразі, за його словами, висота водойми зменшується зі швидкістю 5 см/год. О 8-й ранку вода була на рівні 16,4 м. Якщо її рівень опуститься нижче 12,7 м, то воду вже не можна буде прокачувати (якщо темпи спадання води не зменшаться, це станеться за 74 години. — Ред.). Гроссі вважає, що води для охолодження реакторів і генераторів вистачить на кілька днів.
Директор МАГАТЕ, втім, зазначив, що існують альтернативні джерела води, зокрема, великий ставок-охолоджувач поруч із ЗАЕС, що може забезпечити станцію на кілька місяців. Гроссі планує відвідати ЗАЕС наступного тижня.
Як на підрив Каховської ГЕС відреагували у Євросоюзі
Президент Європейської Ради Шарль Мішель шокований підривом російськими окупантами Каховської гідроелектростанції у Херсонській області. Про це він повідомив у Twitter і пообіцяв притягнути росіян до відповідальності за цей злочин.
«Шокований безпрецедентним обстрілом дамби Нової Каховки. Знищення цивільної інфраструктури однозначно кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо росію та її ставлеників до відповідальності». Також президент Євроради пообіцяв порушити це питання на червневому саміті ЄС та запропонував збільшити допомогу затопленим районам.
Will raise the issue at June #EUCO and propose more assistance to the flooded areas.
— Charles Michel (@CharlesMichel) June 6, 2023
My thoughts with all the families in #Ukraine affected by this catastrophe.
Генсек Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич фактично повторила його тези.
Деякі високопосадовці країн ЄС також оприлюднили свою позицію, зокрема Едгарс Рінкевічс, міністр закордонних справ Латвії.
«Латвія рішуче засуджує навмисне руйнування росією дамби Нової Каховки в Україні. Це екологічна катастрофа, що ставить життя людей під загрозу. росія є терористичною державою і її потрібно зупинити. Ми маємо посилити підтримку України та притягнути до відповідальності військових злочинців», — написав він.
Його чеський колега Ян Ліпавський порівняв підрив дамби у Новій Каховці із застосуванням зброї масового ураження проти мирного населення.
Russia continues to push the boundaries of its aggression. The attack on the Nova Kakhovka dam over residential areas is comparable to the use of weapons of mass destruction against civilians. This brutality will be condemned and punished!
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) June 6, 2023
Заява Молдови щодо теракту на Каховській ГЕС
Президентка Молдови Майя Санду повідомила, що рішуче засуджує руйнування дамби Нової Каховки сьогодні вночі. А також додала, що напади росії на критичну інфраструктуру є воєнним злочином та запропонувала від імені Молдови допомогу з пом’якшення наслідків повені.
I strongly condemn the destruction of the Nova Kakhovka Dam this morning.
— Maia Sandu (@sandumaiamd) June 6, 2023
Russia's targeting of critical infrastructure amounts to war crimes.
President @ZelenskyyUa, we stand ready to provide assistance in response to the floods and support efforts to mitigate the impact
«Рано оцінювати вибух» — офіційні особи Великої Британії про наслідки підриву Каховської ГЕС
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі сказав, що чув повідомлення про вибух, але ще занадто рано робити «бодай якусь значущу оцінку деталей».
«Варто пам’ятати, що єдиною причиною, чому це взагалі є проблемою, — неспровоковане повномасштабне вторгнення росії в Україну», — додав він.
Пізніше міністр назвав дії рф огидним фактом та воєнним злочином і запевнив, що Велика Британія готова підтримати Україну та постраждалих від наслідків вибуху.
The destruction of Kakhovka dam is an abhorrent act.
— James Cleverly🇬🇧 (@JamesCleverly) June 6, 2023
Intentionally attacking exclusively civilian infrastructure is a war crime.
The UK stands ready to support Ukraine and those affected by this catastrophe.