Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка
5 червня 2023 11 хвилин читання

Як і навіщо росія поширює дезінформацію про хімічну зброю в Україні через Twitter

«Владімір Путін не хоче Третьої світової із Заходом, це Байден і Зеленський хочуть занурити світ у Третю світову, і, на мою думку, очевидно, що Владімір Путін — хороша людина, яка намагається захистити росію від оточення НАТО і лабораторій хімічної зброї в Україні!» – такий пост зʼявився у акаунті @jimlibertarian, нібито американця, прихильника Трампа, MAGA, Ілона Маска та хештега #iStandWithRussia, напередодні річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну. 

Той самий твіт «лібертаріанця» Той самий твіт «лібертаріанця»

Цей пост дав старт новій хвилі твітів щодо нібито «використання українською армією хімічної зброї». Сервіс перевірки акаунтів у Twitter Botometer визначає акаунт Джима як бот з рейтингом 4,8 за максимальних 5. Аналогічні показники має приблизно третина фоловерів Джима. Із 627 акаунтів, які ретвітнули крик душі Джима, більше половини мають у Botometer рейтинг вищий за 3 бали, тобто ймовірно є ботами. 

Наступного дня цей твіт у схожому формулюванні та зі збереженням орфографії підхопили ще 234 акаунти — Botometer також визначив їх як такі, що мають ознаки ботів.  

Це вже третя спроба запустити (або принаймні підхопити) хвилю твітів про «хімічні лабораторії» та «хімічну зброю» в Україні від початку повномасштабного конфлікту. SPEKA проаналізувала ці три хвилі дезінформації, ключові меседжі, які поширюють проросійські акаунти, а також протидію цій дезінформації з боку України, США та Заходу. 

Хвиля 1. Березень 2022-го

Перша хвиля дезінформації щодо хімічної зброї стартувала на початку березня 2022 року. росія запустила хвилю через Twitter, за допомогою акаунта свого міністерства закордонних справ.

Твіт міністерства закордонний справ росії Твіт міністерства закордонний справ росії

росія намагалася поширити наратив, що в Україні працюють лабораторії з виробництва хімічної та біологічної зброї, які нібито фінансує американський Держдеп. 

Заяви російських чиновників не містили жодних доказів, проте відповідали усім характерним ознакам фейкових новин: відсутність фактів та доказової бази, погано відфотошоплені фото серед наведених «доказів», залякування, гра на емоціях і перекладання провини, а також обовʼязкові знаки оклику. 

США та Україна одразу спростували наявність подібних лабораторій: 

«росія вигадує фальшиві приводи, щоб виправдати власні жахливі дії в Україні. Сполучені Штати не володіють і не керують жодними хімічними чи біологічними лабораторіями в Україні, вони повністю дотримуються Конвенції про заборону хімічної зброї та Конвенції про заборону біологічної зброї, а також не розробляють і не володіють такою зброєю. Саме росія має активні програми з виробництва хімічної та біологічної зброї та порушує Конвенцію про заборону хімічної зброї та Конвенцію про заборону біологічної зброї», — наголосив Держдепартамент США на своєму сайті. 

І Держдеп, і український президент Володимир Зеленський, а також велика кількість офіційних осіб нагадали, що росія має звичку звинувачувати інших у злочинах, які активно вчиняє сама.

Підписуйтеся на наші соцмережі

«росії не можна довіряти у питаннях хімічної зброї. росія не тільки допомагала режиму Асада у приховуванні атак із застосуванням хімічної зброї в Сирії, але, як показав напад у Солсбері, росія і сама має та використовує хімічну зброю», — зазначає місія США у ООН. 

Активне поширення тез росії про нібито хімічну зброю в Україні тривало з 6 по 22 березня 2022 року, після чого рф переключилася на інші теми. 

Хвиля 2. ПВК «Вагнер» і Бахмут, січень 2023-го

росія запустила другу хвилю дезінформації, але вже не щодо лабораторій, а нібито використання хімічної зброї українськими військами. Цікаво, що поширення цих тез почалося через російське приватне військове угруповання «Вагнер», яке раніше, у 2020 році, звинувачували у використанні хімічної зброї у Лівії. 

Акаунти, що поширювали цей меседж, зважаючи на їхній контент, були орієнтовані на наступні групи: 

  • ультраконсервативних американців, прихильників Трампа та противників вакцин;
  • мешканців азійських країн, зокрема Японії; 
  • мешканців країн Латинської Америки;
  • мешканців країн Близького Сходу;
  • мешканців Індії. 
На кого росія таргетує свою дезінформацію На кого росія таргетує свою дезінформацію

Мовне різноманіття за збереженні тих самих тез у кремлівській пропаганді не новина. Численні дослідження демонструють, що після першого провалу у спробі спрямувати громадську думку на Заході проти України росія переспрямувала свої зусилля на інші регіони, зокрема Південно-Східну Азію, Індію тощо. Окремі зусилля, особливо з урахуванням наближення президентських виборів у США, спрямовані на консервативних американців. 

Третя хвиля. Лібертаріанець Джим і владімір путін проти Третьої світової, лютий 2023-го

Третю хвилю дезінформації можна розділити на два блоки: перша стартувала 11 лютого через користувача Twitter @KimDotcom. 

«Україна використовує хімічну зброю для вбивства російських солдатів, порушуючи Конвенцію про заборону хімічної зброї, яку підписала Україна. Але західні ЗМІ про це мовчать. Військові злочини, здається, нормальні, якщо їх вчиняють васали уряду США», — поскаржився «підприємець, інноватор, геймер (...) борець за свободу в інтернеті». Як «доказ» він наводить відео блогера-антиглобаліста Аддісона Сміта, попри відсутність у відео будь-яких доказів, окрім заяв, що «мейнстримні медіа ніколи вам про це не скажуть». 

Твіт Кіма ретвітнули майже 6,5 тис. разів. Цього разу долучилася велика кількість порожніх акаунтів, у яких майже немає або зовсім немає власних твітів, лише ретвіти аналогічних меседжів.  

Другий етап стартував 21 лютого 2023-го після твіту лібертаріанця Джима. У цій хвилі змістилися акценти: ключовим меседжем є захист позиції путіна і поширення класичного кремлівського наративу про те, що «росія просто намагається не дозволити НАТО оточити себе», а теза щодо хімічної зброї подається фоном і як така, що нібито не підлягає сумнівам: наявність «хімічних лабораторій США в Україні» подається як факт, без жодних доказів та аргументації. 

На відміну від першої лютневої хвилі, у якій використали реальну людину (KimDotcom зареєстрований у Twitter з 2012 року, має галочку верифікації, власні пости і фото, а його твіт активно шерили, але не дублювали дослівно), друга лютнева хвиля використовує один і той самий твіт для розгону меседжа про хімічну зброю. 

Для розгону використали принаймні 234 акаунти, після чого меседж розганявся за допомогою ретвітів. 

Навіщо росія розганяє меседжі про хімічну зброю

«Ми неодноразово переконувалися: хочеш дізнатися про плани росії, подивися, у чому вона звинувачує інших, — сказав у березні у відеозверненні президент України Володимир Зеленський у відповідь на заяви російського МЗС. — Розгін таких звинувачень у російських ЗМІ свідчить, що це вони на таке здатні. Російські військові, російські спецслужби. Свідчить, що вони цього хочуть. Вони вже робили такі речі в інших країнах. Так само! Самі анонсували, самі організовували, самі скаржилися». 

Аналогічні побоювання висловила і колишня прессекретарка Білого дому (на той момент чинна) Джен Псакі. 

«Це така операція з дезінформації, яку ми неодноразово спостерігали від росіян протягом багатьох років в Україні та в інших країнах», — написала прессекретарка. 

росія має у своєму арсеналі хімічну зброю: зарин (GB), зоман (GD) і в’язкий зоман, іприт (H), люїзит (L), іприт-люїзитна суміш, фосген і російський VX.

Її неодноразово звинувачували у використанні хімічної зброї: у британському Солсбері під час отруєння Сергія Скрипаля «Новічком», у Лівії, де під підозру потрапила російська ПВК «Вагнер». Також росія була залучена до приховування використання хімічної зброї урядом Башара Асада у Сирії. 

Держдепартамент США неодноразово попереджав, що росія може вдатися до хімічної зброї, якщо її поразки на полі бої триватимуть. Тоді метою дезінформаційних кампаній з боку росії може бути розмивання правди і підготовча робота, щоб у разі атаки підняти твіти і заяви з березня чи лютого та заявити, що «ми тільки відповідали, Україна теж використовує хімічну зброю!». 

Попри відсутність в Україні хімічних лабораторій, як і будь-яких доказів їхнього існування, аудиторія, на яку цілить росія, не є великими прихильниками доказової журналістики: аналіз контенту та самопрезентації акаунтів, які поширювали цей меседж та можуть бути реальними людьми (менш ніж 2,6 балів за Botometer), показують такі цільові групи російської дезінформації: 

  • ультраконсервативні американці — антивакцинатори, прихильники Дональда Трампа та руху MAGA, теорії QAnon та інших теорій змови;
  • неангломовні групи з країн Азії та Африки, які сприймають Захід як колонізаторів, жадібних та «гірших за путіна», а росію — як дружню державу, що протистоїть капіталізму. 

Оскільки у межах матеріалу ми аналізували Twitter, до вибірки не потрапила значна кількість китайських акаунтів у соцмережах, хоча наші попередні дослідження демонстрували, що російська пропаганда у Китаї є вкрай поширеною та агресивною. 

Протидія російській дезінформації 

Як відрізнити, з ким ви маєте справу — з кремлівським ботом чи людиною, що щиро вірить у путіна-спасителя, і чи є різниця у протидії їхнім меседжам? Відрізнити бота, який зроблений нашвидкуруч, доволі просто: зазвичай їх видають відсутність власних твітів, персональної інформації, автоматично згенеровані імена. Більш «якісних» ботів можна виловити за допомогою Botometer та інших інструментів для фактчекінгу. 

До придбання Twitter Ілоном Маском соцмережа боролася з кремлівськими і не тільки ботами, хоча і з відносним успіхом. Зараз поведінка самого Маска та зміни у платформі, зокрема відновлення одіозних акаунтів (вже згаданий вище лібертаріанець Джим повернувся до платформи саме після реформ Ілона, раніше соцмережа заблокувала його акаунт за поширення дезінформації), показують, що звернення до підтримки Twitter допоможуть мало. 

США та Україна борються з російською дезінформацією щодо хімічної зброї завдяки поширенню підкріпленої фактами інформації через свої офіційні акаунти. Держдеп також розробив та опублікував низку порад та посилань на ресурси з фактчекінгу, які допоможуть виявити неправдиву інформацію та підозрілі акаунти. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Через поразки на Чорному морі росія втрачає статус морської держави

Олександр Тартачний 9 жовтня 2024 09:10

Працюють цілодобово у три зміни: як російсько-українська війна впливає на західні оборонні компанії

Олександр Тартачний 7 жовтня 2024 16:45

Два підрозділи, які займалися розробкою IT-проєктів для Сил оборони, розформували

Павло Бартос 1 жовтня 2024 15:31

Велика Британія поставить Україні більше AS90, ніж обіцяла раніше

Анастасія Ковальова 27 вересня 2024 14:04

Артилерія ЗСУ ефектно вразила російську контрбатарейну РЛС «Зоопарк-1М»

Анастасія Ковальова 26 вересня 2024 15:51