Річниця трагедії на Чорнобильській АЕС: незасвоєний урок людства
Сьогодні, 26 квітня, 37-ма річниця Чорнобильської трагедії.
Внаслідок Чорнобильської катастрофи тільки на території України було забруднено радіонуклідами більш ніж 8 млн га у 74 районах 12 областей, де проживало понад 3,2 млн людей, серед яких 600 тис. дітей.
Аварія на ЧАЕС спонукала людство переглянути райдужні перспективи зростання частки «мирного атома» у загальному видобутку електроенергії у світі. На більшості АЕС світу застосували додаткові заходи — запровадили спеціальні системи захисту та безпеки. В Україні до 22 жовтня 1993 року будівництво нових АЕС зупинили, а у 1996-му на ЗАЕС добудували та ввели в експлуатацію енергоблок №6.
У лютому-березні 2022-го росія окупувала зону відчуження з усіма підприємствами на її території, спричинивши повну втрату контролю над зоною відчуження і створюючи ризик для нової аварії.
Натепер в окупації перебуває ЗАЕС, найбільша атомна електростанція в Європі.
Нещодавно держава-терорист взяла у заручники український персонал ЗАЕС та мешканців Енергодару і використовує їх як живий щит.
Уперше в історії світової мирної ядерної енергетики з атакою важким озброєнням була окупована АЕС та використовується агресором як інструмент ядерного шантажу всього світу.
Крім фортифікаційних незаконних споруд на майданчику за периметром ЗАЕС, мінують технічні трубопроводи для забезпечення водою охолодження 6 реакторів та 6 басейнів витримки ВЯП. На дахах енергоблоків стоять зенітки з боєкомплектами — які мають зненацька детонувати, як 12 квітня 2023-го, внаслідок чого вибито шибки у машзалі енергоблока 4 ЗАЕС. Відбуваються крадіжки обладнання, документації, що стосується американських технологій (ТВЗ виробництва «Westinghouse», CВЯП американської технології, комп’ютерних програм для навчання персоналу, американського обладнання в системах фізичного захисту ЗАЕС). Про це розповіла Ольга Кошарна, незалежний експерт із ядерної енергетики
Дії російських окупантів підпадають під ст. 2 Міжнародної конвенції про боротьбу з актами ядерного тероризму та ст. 7 Конвенції про захист ядерного матеріалу (рф є стороною цих конвенцій).
Як повідомила Ольга Кошарна, МАГАТЕ продемонструвало “повну імпотенцію” щодо ситуації із захопленням ядерних об'єктів в Україні.