Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як знайти роботу в IT під час кризи. Чотири історії українських айтівців

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
23 серпня 2023 8 хвилин читання

Хвиля скорочень у світовому IT після активного ковідного наймання, а на додаток повномасштабне вторгнення рф. Іноземні компанії неохоче наймають тих, хто мешкає в Україні. Українські — тих, хто за кордоном. Маркет перетворився на ринок роботодавця

Як знайти роботу в IT Як знайти роботу в IT

SPEKA розпитала чотирьох представників різних напрямів IT, чи складніше їм було шукати роботу цього року. Ділимось досвідом та інсайтами. 

Хто і як шукав роботу в IT: власний досвід

Дмитро Тітенко
Дмитро Тітенко
Senior Data Engineer

Коли шукав роботу: грудень 2022

Мій досвід на посаді — п’ять років. Під час пошуку розглядав будь-які компанії, головне, щоб не «галери». Звісно, більше цікавили продуктові компанії, але все-таки знайшов outstaff.

Тепер не нас шукають, а ми шукаємо. У моєму випадку пошук ускладнився тільки тим, що постійно вимикали світло, і мені довелолся кілька співбесід пройти на вулиці, тому що лише там ловив мобільний інтернет.  Але мені пощастило: тоді ринок ще не встиг відреагувати на відключення, тож вакансій було вдосталь. Можливо, якби трохи пізніше почав шукати, було б важче.

На пошук роботи пішло приблизно два тижні: я відкрив на Djinni профіль, і мені почали писати. Загалом написали трохи більше 10 компаній, співбесіди були у 5-6 з них, тестове завдання — лише в одній. У порівнянні з попередньою роботою зарплата зросла.

Поради айтівцям, що шукають роботу

  • Знайомство з кандидатом починається з його CV. Використовуйте CV Builder та скоротіть своє резюме до однієї сторінки. Можна більше, якщо ваш досвід — понад 10 років. 
  • Відповідально готуйтеся до співбесіди. Кандидатів багато, а вакансій мало. Потрібно бути найкращим.
Гліб
Гліб
Full-stack Engineer

Коли шукав роботу: червень-липень 2023

Підписуйтеся на наші соцмережі

Мій досвід в IT — це робота у продуктових стартапах: кілька років аналітиком даних, потім півтора року Python-розробником та інженером хмарної інфраструктури.

У стартапі, в якому я працював, почався процес зміни інвесторів, на час якого зупинилася робота та зарплата. Через те що це затягнулося, я вирішив шукати запасний варіант. Це у будь-якому разі здавалося гарним рішенням, бо я відчув, що мій професійний розвиток сповільнився.

Я брав активну участь у Slack-комʼюніті, присвяченому фреймворку, з яким я працював. Я написав на канал пошуку роботи, що відкритий до вакансій, і мені накидали кілька варіантів. Один із них — на позицію Sr Full Stack Engineer у ШІ-стартапі, а я шукав Infrastructure / Platform engineer і не мав досвіду фулстек-розробки. Я вирішив не подаватись туди, бо не підходив за скілами. 

Потім мені написав СТО цієї компанії, я йому розповів, що ніколи не писав бекенд, а фронтенд взагалі не уявляю, як працює, але якщо є щось більше за моїм профілем чи менш сеньйорне, то готовий поговорити.

Після розмови з СТО була бесіда з HR, після якої була ще одна, більш технічна, розмова з СТО, після якої я написав невелику програму тією мовою програмування, з якою мав би працювати (до цього я працював з Python, а на цій позиції це TypeScript), щоб довести свої навички написання коду. Після цього ми з CTO обговорили очікування від роботи, культуру, і він зробив мені офер.

Я шукав роботу три тижні. За цей час також пройшов чотири співбесіди у  іншу, більшу, компанію, де мені врешті відмовили. 

Українські компанії я не розглядав.

Я хотів використати свою репутацію у комʼюніті, тому зважав лише на пропозиції, які надходили звідти.

До того ж робота напряму на західну компанію дозволяє отримувати заробітну плату згідно з їхнім ринком, де рівень компенсації часто вищий за український.

Шукав лише remote-позицію, а у закордонної компанії точно не вийде заманити мене в офіс.

Розглядав лише продукт, бажано стартап. У таких компаніях я ціную можливість безпосередньо впливати на продукт та ухвалювати рішення щодо його розвитку без зайвої бюрократії. Нецікаво просто «закривати таски» та працювати заради того, щоб якомога більше грошей отримати від замовника, як це часто буває на аутсорсі.

Поради айтівцям, що шукають роботу

  • Якщо у вас є певний досвід, раджу брати активну участь у комʼюніті розробників — це гарний варіант нетворкінгу. Якщо не знаєте, з чого почати, можна просто відповідати на запитання користувачів. Крім нетворкінгу я таким чином суттєво розширив знання поза межами того досвіду, який міг отримати на своїй роботі. Я намагався допомагати людям із питаннями, на які сам не одразу знаходив відповідь. Розбирався, читав документацію і врешті допомагав, паралельно вивчаючи щось для себе.
  • Не цуратись шукати роботу напряму за кордоном. Є багато компаній, насамперед європейських, які розглядають ремоут-кандидатів з України та готові платити гідну заробітну плату.
Іван Пилипенко
Іван Пилипенко
Senior DevOps Engineer

Коли шукав роботу: травень-червень 2023

Понад п’ять років я працював як девопс у різних організаціях. Професія загалом має багато вимірів, і у різних компаніях я займався різними вимірами. У травні 2023 року я потрапив під скорочення. Ближче до кінця місяця почав активно шукати роботу на Djinni. Також я співпрацював з рекрутинговою агенцією. Це безкоштовно для шукача, але, звісно, не для організації, яка наймає. Співпрацю з агенцією можу назвати результативною — офер я отримав. Проте я вже мав на руках тоді ще один офер, більший по грошах. Тому внутрішня жадібність перемогла.

Варто наголосити, що я не шукав вакансії, вакансії шукали мене. Я був таким собі рибалкою. 

Я в індустрії з 2013 року. І просто за рахунок років досвіду мені не було дуже складно знайти роботу.

Я звик працювати у продуктових компаніях, бо між тобою і твоїм роботодавцем більше нікого немає, і якщо ти працюєш на продуктову компанію, то робочі години зазвичай плюс-мінус схожі з твоїми локальними. Зараз я працюю на аутсорсі, й основний екшен відбувається після 16:00, бо клієнт перебуває у північно-американському часовому поясі.

Це теж питання до грошей, насправді. Тобі запропонували більше грошей, але умови, в яких ти будеш працювати, не такі, до яких ти звик. Все має свою ціну. Тому зараз  я борюсь із внутрішньою бюрократією. Інколи це вдається, інколи — ні.

Поради айтівцям, що шукають роботу

  • Запастись терпінням, а якщо терпіння бракує, то зменшити амбіції. 
  • Не цуратися стартапів, там може бути цікаво.
Богдан Шевченко
Богдан Шевченко
Data Scientist

Коли шукав роботу: січень-квітень 2023

Коли моя попередня компанія закрила відділення в Україні, я вже працював у data science понад шість років. 

Останній раз я шукав роботу п’ять років тому і можу сказати, що тоді це було значно простіше — я подав резюме в одну компанію, і мене одразу прийняли.

Я був без роботи чотири місяці, але не можу сказати, що шукав нову дуже активно. Я відкрив профіль на Djinni, де час від часу також відгукувався на вакансії. Крім того, я відповідав рекрутерам, що писали на Linkedin. Розглядав і українські, й іноземні компанії, але тільки з Європи: розбіжність у часі понад шість годин, бо це надто незручно. 

Сходив десь на 7-8 співбесід за цей час, в одній компанії довелося робити складне і часовитратне завдання, а у двох — вирішувати прості задачки на співбесіді.

Поради айтівцям, що шукають роботу

Не соромтеся подаватися на вакансії та аналізуйте співбесіди. Я важко переживаю відмови, тому дуже неактивно подавався перші кілька місяців, але після 3-4 невдалих співбесід стає зрозуміліше, що саме запитують роботодавці, що їх цікавить, до чого треба бути готовим. Відчуваєш слабкі місця, які треба підтягнути. Тому кожна наступна співбесіда дається легше.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 5 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 10 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 20 годин тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 1 липня 2024 15:27