Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як залежність від гаджетів впливає на нас вдома і на роботі та як з нею боротися

Mentoly UA
Mentoly UA Платформа онлайн психотерапії
27 серпня 2023 6 хвилин читання

Залежність від гаджетів – проблема знайома кожному. Номофобія – наукова назва цього феномену, пов’язана з тривогою та страхом. Страх пропустити повідомлення, новину або новий допис в соцмережах є цілком реальним й може погано впливати як на звичайне життя, так й на робоче. Разом з онлайн-платформою психотерапії Mentoly ми розібралися як номофобія може проявлятися й впливати на життя всередині офісу й зібрали поради, як впоратися зі страхом залишитися без телефону й мати повноцінне життя поза онлайном. 

Що таке номофобія?

Номофобія – це страх залишитися без телефону, а саме – без можливості контролювати своє життя за допомогою гаджета. Номофобія є поширеною проблемою сучасності, адже ми всюди ходимо зі смартфонами. Він став нашим продовженням і заповнює кожну вільну хвилину нашого буття своєю присутністю. 

Серед ознак номофобії: 

  • необхідність мати телефон при собі як під час затишної розмови з близькими, так й у вбиральні; 
  • постійний моніторинг часу, нових сповіщень чи дзвінків; 
  • страх пропустити повідомлення або відповісти запізно; 
  • відчуття стресу та неповноцінності, коли телефону немає поруч;
  • страх, що може статися щось погане і не буде можливості подзвонити за допомогою. 

Ознаки номофобії в офісі:

  • надання переваги зустрічам онлайн, ніж особисто;
  • сильна тривога, коли телефону немає поруч: в руці, в декількох сантиметрах від руки на столі, в кишені;
  • постійна увага та реакція на сповіщення у недоречний для цього час, наприклад, під час офлайн-зустрічей – людина може спеціально виходити з приміщення, щоб перевірити та відповісти на повідомлення;
  • телефон завжди знаходиться на зарядці через тривогу залишитися без зв’язку або пропустити щось важливе;
  • необхідність завжди мати підключення до мережі;
  • пропускання робочих зустрічей або тімбілдингів, щоб побути в гаджеті. 

Що сприяє номофобії?

Первинними причинами номофобії є страх залишитися без зв’язку й тривога безпомічності. З появою мобільних телефонів ми отримали змогу завжди мати можливість подзвонити або написати комусь важливому – попередити про відсутність на роботі, привітати когось зі святом, викликати швидку допомогу тощо. Потім з телефону стало можливим вийти в інтернет – ми отримали можливість швидко знаходити будь-яку потрібну інформацію через телефон – від навігатора та прогнозу погоди до поглиблення знань на якусь тему, коли правильна відповідь або вказівка потрібна тут і зараз. 

Таким чином, отримавши річ, яка може вирішити більшість наших проблем та питань, ми переклали велику частину нашої відповідальності на простий гаджет. Який може розрядитися або зламатися і ми залишимося наче без рук. А точніше – без голови. 

Номофобія на роботі й не бажання бути присутніми в офісі може бути пов'язана з тривогою не мати можливості швидко знайти потрібну інформацію й виглядати через це нерозумно. До того ж якщо ви некомфортно відчуваєте себе в колективі, телефон буде засобом для втечі, навіть якщо ви просто удаєте, що зайняті чимось важливим або цікавим. 

Якщо ви відчуваєте, що прив’язаність до гаджета спричиняє стрес та тривогу, спробуйте дати відповіді на такі запитання: 

  • Що я відчуваю, коли залишаюся без телефону?
  • Що спричиняє ці емоції?
  • Що найгірше може статися, якщо я прямо зараз не візьму телефон? 

За номофобією часто ховаються страх самотності та страх пропустити щось важливе. Варто чесно відповісти собі на питання й обрати дієвий спосіб боротьби з цією проблемою.  

Як впоратись з номофобією?

За критичного страху залишитися без гаджета обов’язково треба звернутися до фахівця. Одним з методів допомоги у боротьбі з номофобією є когнітивно-поведінкова терапія, проте фахівець неодмінно знайде потрібний підхід індивідуально під запит. 

У випадку, коли ви помічаєте за собою більшу залежність від телефону, ніж вам хотілося б, і хочете проводити в ньому менше часу, зверніть увагу на ці поради й спробуйте доповнити ними своє життя:

  • 1
    З’ясуйте, чим для вас є телефон – складіть список з потреб, які закриває ваш гаджет. Це може бути прослуховування музики, читання новин, активність в робочих чатах, спілкування з друзями, фіксування виконаних справ за день тощо. Щоразу, як берете телефон в руки, запитуйте себе, яку з наведених потреб ви збираєтеся зараз закрити. Якщо жодної – відкладіть телефон. 
  • 2
    На роботі присвячуйте вільний час прогулянці, спілкуванню, читанню. Старайтеся не брати телефон в руки. Якщо від вас щось буде потрібно, вас неодмінно знайдуть. 
  • 3
    Почистьте свій гаджет від додатків, якими ви не користуєтеся – це допоможе не розсіювати увагу, коли ви користуєтеся телефоном й брати гаджет в руки тільки тоді, коли він справді потрібен.
  • 4
    Майте час без гаджета. Наприклад, 30 хвилин перед сном або година зранку, поки ви прокидаєтеся, приймаєте душ, готуєте сніданок. 
  • 5
    Почніть формувати нову звичку, у якій телефону не буде поруч. Наприклад, у вільний час, залишайте телефон в іншій кімнаті (можете поставити його на зарядку) й займайтеся чимось цікавим в іншій кімнаті. Так, поступово збільшуйте кількість часу без телефону. У вихідні спробуйте виходити з дому без телефону. 
  • 6
    На ніч вмикайте нічний режим й не реагуйте на сповіщення.

Номофобія є ознакою підвищеної тривожності, а звичка бути в телефоні для розваги чи перевірки новин та сповіщень – втечею від реальності. Тому будь-який формат боротьби з цією фобією вказує на формування звички бути без телефону й відчувати себе з цим спокійно.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Техніки, які допоможуть звучати впевнено під час публічних виступів та співбесід

Анастасія Шкіря 26 червня 2024 15:26

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

ШІ-інструменти в смартфонах збиратимуть більше даних користувачів

Олеся Дерзська 24 червня 2024 17:57