Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як дизайнери та архітектори використовують ШІ у роботі

Алеся Карнаухова
Алеся Карнаухова СЕО ZIKZAK Architects
27 грудня 2023 6 хвилин читання

Стрімкий розвиток штучного інтелекту спричиняє чутки про зникнення деяких професій, які легко зможе замінити машинний розум. Він не здатен повноцінно замістити людське мислення, але може значно спрощувати рутинну роботу і навіть слугувати джерелом натхнення для творчості. З нейромережами почали працювати  архітектори та дизайнери. Чим вони можуть бути для них корисними та як використовувати їхній потенціал на повну, розповідає команда ZIKZAK Architects

Ідея дизайну офісу, згенерована ШІ, командою ZIKZAK Architects Ідея дизайну офісу, згенерована ШІ, командою ZIKZAK Architects

Як нейромережі допомагають архітекторам

Різноманіття нейромереж величезне. Ці програми стали доступними для всіх охочих і таким чином викликали великий попит та розголос. Їх навіть надто багато, і лідер ще остаточно не визначений. Щодня з'являються нові інструменти чи оновлення наявних. Якщо підійти до питання відповідально, то треба приділяти вивченню новинок скільки уваги, що важко буде знайти час на їх застосування. Тому тут важливий баланс. Ми уважно моніторимо асортимент інструментів, але тестуємо лише найпотужніші й релевантні для нас моделі. 

Ми, звісно ж, тримаємо руку на пульсі. Для себе виділили Midjourney, Stable Diffusion та ChatGPT. Два перших використовуємо для пришвидшення ілюстрації власних ідей для презентації клієнту на ранніх етапах проєктування, насамперед за розробленні концепції. У певному сенсі ці інструменти замінили ручне ескізування. Звісно, це можливо тільки за грамотного запиту. Також з допомогою цих інструментів  можна значно оптимізувати процес створення мудборда. А от останній дуже виручає в роботі з текстами. Наприклад, під час складання технічного завдання чи пояснювальної записки до проєкту. 

Які переваги ШІ

Штучний інтелект не здатен замінити креативного мислення людини та індивідуального підходу до кожного проєкту. Він лише інструмент у руках вправного фахівця, допомагає з оптимізацією механічних процесів. Тому, зважаючи на наші очікування та завдання щодо нейромережі, ми задоволені результатами застосування штучного інтелекту. 

Основна його перевага — це швидкість. Раніше для ілюстрації ідеї її потрібно було або зобразити вручну, або зібрати колаж чи знайти приклад використання. Усі три варіанти займають досить багато часу. Зараз достатньо один раз витратити час на вивчення команд для складання запитів і у вас в арсеналі з'являється швидкий і технічно підкований ілюстратор. Але це все на етапі формування ідеї. Нейромережу для деталізації дизайну поки ще не придумали. 

Ідея дизайну офісу, згенерована ШІ, командою ZIKZAK Architects Ідея дизайну офісу, згенерована ШІ, командою ZIKZAK Architects


Але у кожної моделі є свої недоліки. Мовні моделі часом роблять фактичні помилки. Графічні генеративні моделі можуть зобразити руки на місці ніг. Але це все тимчасові вади. Кожен наступний реліз стає кращим за попередній. Звичні для нас програми тривимірного моделювання також не відразу стали облаштованими механізмами фотореалістичної візуалізації. А зараз навіть спеціалісту буває складно відрізнити рендер від фотографії. 

Успішні кейси використання ШІ

Одним із успішних кейсів з використанням ШІ була презентація творчого завдання у межах тендера. Команда вирішила показати концепт у форматі комікса, розробила сценарій та проілюструвала його за допомогою генеративного ШІ. Так ми розповіли цілу історію майбутнього простору за участі головного персонажа, який ним подорожував. Ця історія та сама її інтерпретація дуже вразили замовника. 

Інший приклад. Для однієї компанії ми проєктуємо офіси по всьому світу. Дизайн цих офісів перегукується у рамках брендбуку компанії та її позиціонування, але кожен інтер’єр має бути унікальним,  неординарним та яскравим. На етапі формування концепції знайти референси під такий запит практично неможливо. Тут також у нагоді стає ШІ, зокрема Midjourney, за допомогою якого ми відтворюємо найсміливіші ідеї концепту майбутнього дизайну й презентуємо їх клієнту. 

Ідея дизайну офісу, згенерована ШІ, командою ZIKZAK Architects Ідея дизайну офісу, згенерована ШІ, командою ZIKZAK Architects


Штучний інтелект дає змогу персоналізувати дизайн. Завдяки уже сформованим ключовим запитам можна сформувати єдину стилістику. У нас немає єдиного дизайн-коду, ми орієнтуємося на запит клієнта. Після глибокого аналізу та формування психологічного портрета замовника за допомогою ШІ ми можемо підлаштуватися під запити клієнта, корпоративний стиль. 

Поради щодо використання ШІ

Існує міф, що ШІ сам по собі може стати джерелом креативності. Ми поки що цього не бачимо. Він є технічним інструментом, керованим людиною, яка робить аналіз, фантазує та ставить конкретні промти. Іншими словами, ШІ генерує зображення, тексти, але не ідеї.

ШІ поки що не зможе витіснити архітектора і його здатність аналізувати ситуацію, вирішувати проблеми й приймати рішення. Згенеровану ШІ інформацію необхідно ретельно перевіряти, фільтрувати й структурувати. Нейромережа лише один із засобів сучасних технологій, який при грамотному використанні може значно оптимізувати процес роботи. У світі масового виробництва й клішованості, індивідуальність, ручна робота, ексклюзивний дизайн з душею будуть цінуватися дедалі більше, тож прагматичний машинний розум завжди поступатиметься людській творчості.

У використанні ШІ головна порада від нас — не зациклюватися на одному продукті. Шукати нові, тримати руку на пульсі, міксувати різні ШІ, працюючи над проєктом. Але при цьому не варто гнатися за трендами: вони постійно змінюються, оновлюються (за тиждень виходить 100+ оновлень). Варто стежити за новинками, але тестувати найкращі. 

Як ми вже казали, ключове у роботі з ШІ — це творча ідея людини. Від прогресу не втечеш і краще використовувати потенціал ШІ на повну, але не підлаштовуватися під нього, а підлаштовувати його під себе. 

У перспективі ШІ не замінить людський розум, а, навпаки, посилить його, звільнивши час дизайнерів і архітекторів, щоб зосередитися на більш складних і творчих завданнях, дозволивши їм експериментувати з новими ідеями.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Viber запровадив ШІ-зміст в усіх чатах

Олеся Дерзська 15 годин тому

Як створити YouTube-оголошення з високою конверсією у 2024 році?

В'ячеслав Юренко 15 годин тому

Взаємодія між ключовими стейкхолдерами – запорука ефективної боротьби з піратством та контрафактом

Владислав Миронович 16 годин тому

Як просувати бренд за допомогою текстового контенту

Оксана Павлюк 19 годин тому

DevOps-курси за донати війську: як працює ініціатива «Навчання за донат»

Аліна Баля 22 години тому