Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як будувати власну компанію, спілкуватись з інвесторами та розвивати продуктову культуру. Builders в IT

Макс Лисак
Макс Лисак Cпізасновник Mate academy
30 вересня 2023 8 хвилин читання

Cпівзасновник Edtech-стартапу Mate academy Макс Лисак запустив Builders — подкаст для tech-підприємців. Макс розмовляє з фаундерами українських стартапів про наболіле: запуск продукту, факапи та gamechanger-рішення.

Спеціально для SPEKA Макс підготував текстові версії кожного з епізодів. Новий гість подкасту – Дмитро Волошин, CTO та співзасновник Preply, навчального маркетплейса з вивчення 50+ мов. 

Дмитро Волошин, Preply — у подкасті Builders Дмитро Волошин, Preply — у подкасті Builders

Чому Дмитро Волошин створив власну компанію

В певний момент часу я думав, що я талановитий розробник, і розумів, що піти працювати в міжнародну компанію – це опція, яка завжди буде зі мною. Коли ми починали Preply, мені хотілось спробувати створити власний продукт, який змінить життя великої кількості людей. У побудові бізнесу ідея взагалі нічого не значить. Головне — виконання, а воно на 90% залежить від людей. На момент початку Preply у нас з фаундерами гарно зійшлись зірки, бо ми були (і залишаємось) дуже компліментарними. Я розумів, що такого шансу з людьми може більше не випасти.

Preply: overview продукту

Я відповідаю за інженерну частину і працюю з інженерами в продуктових командах. У нас product-first стратегія, тобто ми виграємо у наших конкурентів не через маркетинг, а завдяки кращому продукту, який ми постійно вдосконалюємо. Тобто продукт – це серце нашого інжиніринга. Є компанії, в яких інжинірингова культура крутиться навколо технології, а у нас здебільшого навколо клієнта, його потреб, і того, як ми, як інженери, можемо найкраще ці потреби вирішити. 

У компанії працює 400+ людей. До речі, тестувальників у нас немає. Ми вирішили, що хочемо комбінувати в інженерах не тільки компетенцію написання коду, а й компетенції відповідальності за продукт, мікропродакта та спеціаліста, який добре працює з даними. Тому окрема роль тестувальника нам не потрібна. 

Інженери структуровані по продуктових командах. Цих команд у нас 10-12, і в кожній з них по 4-6 інженерів і продакт-менеджер. Всі вони репортять нашому CPO Джошу Кросcіку. 

Про власну роль у компанії Preply

Коли ми тільки починали, я був єдиним інженером у команді. З того часу команда інженерів виросла х100, а моя роль дуже змінилась. Якщо спочатку я був людиною, яка писала весь код Preply, то з ростом Preply я вже поступово почав керувати. Cпочатку — командою з 5-10 людей. Потім у нас з’явився перший рівень ієрархії, коли командами управляли інжиніринг-менеджери, а я управляв ними. Зараз у нас є ще й другий рівень — я управляю директором по інжинірингу, він – інжиніринг-менеджерами, а інжиніринг-менеджери – розробниками.

Про комунікацію в команді Preply

Підписуйтеся на наші соцмережі

Всі зустрічі – це 25-50 хв на рівні налаштувань Google Календаря. Всі ведуть його регулярно, й саме там колеги можуть запланувати зі мною зустріч. 

Я не жаліюсь на кількість зустрічей, тому що для мене спілкуватись з моїми репортами та колегами по роботі – це насолода. Ми завжди обговорюємо щось цікаве.

 Slack – це наш основний канал комунікації й ми дуже активно його використовуємо. Навіть для зовнішніх людей у нас є окремий Slack-канал. Також багато використовуємо Loom, щоб давати фідбек.

Нещодавно знайшов для себе новий хак продуктивності: у месенджерах записую голосове і конвертую його в текст.

Тому коли я хочу дати фідбек, я не надсилаю голосові, це завжди текст. Він швидше сприймається співрозмовником, і це більш зручний формат комунікації. 

Для мене важливо дбати про час інших. І тут потрібно бути рольовою моделлю: хочеш, щоб твій час не витрачали даремно – не витрачай даремно час інших людей. 

Як і де працює команда Preply

Співвідношення людей в команді в офісах в Києві, Барселоні та remote – приблизно 30/30/30% і +/- 5-7% похибки — частина команди київського офісу з початку повномасштабної війни перемістилась на Захід України та в Європу (але саме ті, хто можуть покидати Україну).

Побудова leadership-команди у Preply

Коли ти наймаєш когось на лідершип-роль в менеджмент-команду – це дуже дорога інвестиція свого часу, ризиків для компанії та грошей. Тому потрібно провести багато часу разом, щоб бути впевненим, що ризик поганого найму мінімізований.

При найму на leadership-ролі ми переважно працюємо з рекрутинговими агенціями — вони мають найкращий нетворк і доступ до людей, які суперуспішні у своїх сферах. Також дуже багато в наймі залежить від харизми фаундерів. 

Нам також допомагало залучення наших інвесторів, членів борду та радників до інтерв’ю кандидата по хардскілах.

Крім цього, добре працюють рекомендації.

Наймаючи іноземців в організацію, не хочеться створити розділену культуру, коли, умовно кажучи, всі інженери українці, а продакти – з усіх країн світу. Це б створювало певні тертя. Ми як маркетплейс з вивчення мов логічно визначили, що основною мовою комунікації в компанії є англійська. Щоб це не виглядало штучно, в компанії мали з’являтись іноземці. 

Нам вдалось стати інтернаціональною компанією не тільки за формою, а й за змістом. 

Яким має бути хороший інженер

Для мене хороший інженер – це той, хто може зрозуміти проблему споживача, обговорити її з командою, поговорити з клієнтом якщо буде потрібно, прийняти рішення, частина якого може взагалі не стосуватись написання коду і тільки після цього братись за написання коду. 

У нас в Україні дуже талановиті люди.

У нас багато людей, незважаючи на те, який університет вони закінчили, мають природні схильності до того, щоб стати хорошими інженерами. Але, на жаль, у нас менше компаній і місць, де ці талановиті люди можуть реалізувати свій потенціал. З тим відсотком населення, яке має хорошу освіту в цій країні, ми могли б мати у два-три рази більшу екосистему стартапів, продуктових компаній, ІТ-компаній і взагалі компаній. 

Також українським інженерам часто заважає незнання англійської мови — вони не можуть спілкуватись з продактами, дизайнерами, вирішувати конфлікти. 

Культура Preply та спілкування з інвесторами

На кожному етапі нашого росту ми черпали знання, як має функціонувати стартап – по лекалах Кремнієвої долини: яка структура команд, що робить CTO, CPO, що з цього можна нагуглити, що прочитати в книжках, де можна залучити радників тощо. Ми говорили з людьми з крутих компаній про те, як вони будують свої продуктові культури. 

Коли ми не могли дотягнутись до компаній Кремнієвої долини, то знаходили інші способи. Наприклад, один з наших інвесторів, Маріуш Гралевський, співзасновник DocPlanner – топового європейського стартапу, що є одним з найбільших маркетплейсів лікарів. У 2016 році ми просто приїхали у його офіс у Варшаві і поспілкувались з людьми на місцях та дізнались, як працюють польські стартапи, набагато більші за нас. 

Якщо радник хороший, його, переважно, складно зацікавити. Треба показати, що ми робимо, яка від цього цінність суспільству на метарівні, чому прикольно допомагати Preply.

Ну і після цього зрозуміти, як ми можемо цій людині допомогти — зацікавити експертизою чи матеріальним важелем. Але переважно це не гроші. Ми інколи мотивуємо пропозицією отримати якийсь відсоток акцій, щоб радники були зацікавлені у довгостроковому успіху компаній. 

Кожен інвестор робив свій вклад на певних етапах становлення Preply. Чим менші ми були, тим більшим здається вклад. Зараз ми розуміємо, що шансів на якісь радикальні зміни чи покращення – менше, але і шансів на радикальне погіршення – також менше. Вже немає речей, що можуть бути радикальними для компанії. Ми вже стали більш зрілими. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 5 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 9 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 19 годин тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35