Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як побудувати стартап у $15 млн та до чого тут гра у Twitter. Builders в IT

Макс Лисак
Макс Лисак Cпізасновник Mate academy
12 вересня 2023 11 хвилин читання

На початку 2023 року співзасновник Edtech-стартапу Mate academy Макс Лисак запустив подкаст для tech-підприємців Builders. Макс розмовляє з фаундерами українських стартапів про наболіле — запуск продукту, команду, факапи та gamechanger-рішення.

Спеціально для SPEKA Макс підготував текстові версії кожного з епізодів. Перший гість подкасту — СEO lemon.io Олександр Володарський.   

Про гру в tech-твіттер

На жаль (чи на щастя), я проводжу в твіттері дуже багато часу (декілька годин чи днів). тому розумію жарти та інсайти. Я не просто сиджу там, а досліджую, які теми у тренді, щоб розуміти, про що можу писати. Багато спілкуюсь з іншими кріейторами, які розуміють, як залучати аудиторію.

У Q1 2023 у lemon.io було 40% клієнтів з твіттеру. У Q2 – 25%, але через те що на певний час я випав через family emergency. У твіттері все просто: якщо випадаєш ти, то і результат випадає. Потрібно бути послідовним.

Я пробував повністю делегувати ведення твіттер-акаунту райтеру — нічого не вийшло, тому що людина була out of context, а залучення відбувається саме тоді, коли людина повністю занурена у контекст. Як не намагайся, а ти не зробиш тред зі сторінки у «Вікіпедії». Єдине, що у мене є дослідник, який допомагає знаходити теми/інфо, щоб наповнити твіт «м’ясом». 

Про бізнес-метрики та вихід на нові ринки

Для нас основна метрика — це GMV, тобто всі платежі, які заходять від клієнтів. Фактично всі суми йдуть розробникам, а наша частина — це комісія, яку ми беремо з клієнтів. $15М — це усі платежі до lemon.io минулого року. Я утримуюсь розголошувати відсоток нашої комісії. 

Війна внесла свої корективи, нам потрібно було диверсифікуватися. Так, ми перестали працювати лише в Україні і тепер охоплюємо майже всю Європу та Латинську Америку. Щонайменше 30% наймань припадає саме на Латинську Америку за півтора року.

Маркетплейси — це бізнеси курки-яйця: без одного не може бути іншого. Наша таргет-аудиторія специфічна і набагато гірше реагує на рекламу. Поки що на стороні компанії ми не змогли знайти таких каналів, про які сказали б «о, оце жирний канал», він масштабується та не здувається. Тому що останнє, насправді, поширена проблема. В якийсь момент ми були дуже успішними по нашим конкурентам в Google advertisement. Але цей канал теж здувся. СЕО з пошукової оптимізації поки що не дуже вдається також. Ну тобто люди приходять, але якість цих людей дуже низька. Тому сьогодні основний канал залучення — це твіттер.

Наш клієнт — це клієнт, який розуміє наше added value, і ми для нього максимально корисні. Це технічні команди, яким потрібно рости швидко, але у них для цього немає часу йти через всі кола пекла рекрутменту. Вони хочуть масштабуватись up and down дуже швидко і не хочуть тягнути за собою витрати з наймання та звільнення.

До речі, нещодавно ми провели фінансовий аудит і виявили, що 50% наших клієнтів з Америки, 50% — з решти світу. Хоча я завжди думав, що з Америки їх переважна більшість.

У нас є 5 чи 6 sales-менеджерів, але в основному продажі lemon.io відбуваються через маркетинг, пошукову оптимізацію, твіттер чи інші рекламні інструменти. Послідовність така: до нас приходять на сайт, ми фільтруємо за допомогою форми і лише якісні ліди доходять до сейлзів. Ми трішки пробували інвестувати (3 місяці) в outbound продажі, але, на жаль, не вийшло. Через складний період, ми дещо зайшли в мінуси, тому вирішили скоротити витрати. 

Про роботу з підрядниками

Success rate роботи з підрядниками – 25%. В основному неуспішною була співпраця з агенціями по пошуковій оптимізації та контексту. Але був і класний досвід. Нариклад, більше трьох років ми працюємо з дизайн-студією “Ozero”. Вони і побудували наш visual бренд. Можливо найняти в команду було б простіше, але ми працюємо з “Ozero” і все ідеально. 

Про залучення інженерів на lemon.io

Протягом року до нас в маркетплейс подаються 10 тисяч+ інженерів. Для їхнього залучення зараз основний канал – це job-борди. Ми побудували дуже багато аналітики для того, щоб визначити, які платформи дають кращий результат, в яких країнах, для яких позицій. Коли у тебе 40 країн, з якими ти працюєш, це складна операційна робота. 

Про game-changer рішення

Перше – рішення про ребрендинг з Coding Ninjas в Lemon.io. Тоді ми зробили pivot-бізнесу і вирішили ребрендитись. Одразу ж ще одне game-changer-рішення – це ребрендинг інхаус.

Друге – спочатку, коли ми півотнулись, ми старались робити два бізнеси. І це було поганим рішенням, бо воно дуже розфокусовувало команду. Game-changer для нас стало закриття другої частини бізнесу та припинення співпраці з клієнтами, які не підпадали під новий формат. 

Третє – моя твіттер-гра.

Четверте – звільнити частину маркетинг і контент-команди. Це негативний момент на нашій історії, але для нас це стало змогою інакше підійти до того, як ми ведемо маркетинг. Відтак ми почали простіше захоплювати потрібні канали з набагато меншою командою. Але важливий момент, ми скоротили їх не тому що люди погані, а тому що у нас було багато функцій, які не працювали саме для нас. І так ми змогли сфокусуватись на тому, що працює, зокрема, оптимізації пошукових сторінок, і вже бачимо зростання x2. 

Про рішення, які дуже дорого коштували або були близькі до того, щоб вбити бізнес

Десь на другому році Coding Ninjas ми взяли дуже мало грошей під дуже малу оцінку і віддали 17% equity за 60 тисяч доларів. Ми 100% не коштували більше, але це була погана ідея просто піднімати гроші, бо таку суму ми могли просто продавати і отримувати. До того майже всі ці гроші ми віддали в Google ads, і це нічого нам не привело. На щастя, частину цих акцій ми згодом викупили в одного з інвесторів. 
Незважаючи на повномасштабне вторгнення, ми продовжували зростати. Через те, що у нас бізнес з відкладеним ефектом (ти щось робиш в першому місяці, а бачиш ефект в третьому-четвертому) ми дуже швидко росли (10-15% в місяць) і не побачили той момент, коли наші витрати значно збільшились. Ми інвестували в ріст, але мало часу витрачали на челленджинг цих інвестицій. В якийсь момент зрозуміли, що наших фінансів ще може вистачити на декілька місяців. Для нас це було near death experience. 

Remote чи office

У нас немає hard feelings стосовно remote чи office. Ми всі завжди були remote, просто мали додатково коворкінг, куди люди могли б прийти. Особливо в часи блекаутів, щоб була змога працювати. Але кожен працює, як йому зручно. 

Про плани на найближчий рік

Зважено дивитися на проблеми та далі рости за допомогою продуктових рішень, а не операційних. Операційні рішення токсичні для компанії, яка хоче бути більш гнучкою. Вірю, що на нашому етапі з командою у 60 людей ми можемо рухатися продуктовими рішеннями. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Проблеми IT інфраструктури та як Zabbix допомагає їх вирішувати

Артур Хачік'ян 26 червня 2024 11:43

Data Security: як імплементувати LLM безпечно

Олег Богуславський 20 червня 2024 19:15

Як захистити свої паролі: найкращі практики кібербезпеки

Олег Полігенько 20 червня 2024 11:00

Головні висновки за 10 років розвитку харківського офісу SoftServe

Владислав Миронович 20 червня 2024 10:00