Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як блокчейн змінює майбутнє ШІ: огляд від Coinbase

Владислав Гринів
Владислав Гринів Digital-журналіст з досвідом роботи у WEB3-компаніях
17 квітня 2024 9 хвилин читання

За останній рік ми спостерігали стрімке зростання можливостей та застосування штучного інтелекту в усіх сферах, серед яких криптоіндустрія. Поєднання ШІ та блокчейну стало однією з провідних тем, оскільки щодня хтось намагається знайти нове застосування цієї синергії в галузі й з'ясувати, як вони можуть покращити один одного. У нещодавній публікації американська криптовалютна біржа Coinbase висвітлила останні прориви в галузі штучного інтелекту та їх перетин з технологією блокчейн. Сьогоднішня стаття розкриває переваги поєднання блокчейну й ШІ та основні тези публікації Coinbase.

Фундаментальні можливості блокчейну

Coinbase спирається на прогноз Bloomberg, зазначаючи, що до 2032 року ринок генеративного ШІ коштуватиме $1,3 трлн, а середньорічний темп зростання (CAGR) становитиме 42% протягом наступного десятиліття. 

У публікації висвітлено два основні аспекти перетину ШІ та блокчейну:

 • 1
  Використання моделей і методів ШІ/ML для вдосконалення блокчейн-платформ, децентралізованих застосунків і торгівлі цифровими активами на блокчейні.
 • 2
  Використання можливостей блокчейну для створення цінності для розробників і користувачів продуктів і послуг ШІ та ML. Coinbase наголошує, що саме цей аспект є основною темою документа.

Аналітики вказують на низку фундаментальних можливостей блокчейну, які можна використовувати для розроблення, розгортання та експлуатації моделі ШІ. Можливості забезпечують такі основні властивості, які мають велике значення для випадків використання ШІ, описаних у документі, а саме:

 • Безпека даних: допомагає зберігати дані у безпечному і незмінному вигляді, з високою доступністю, використовуючи децентралізовані сервери, які менш схильні до атак
 • Джерело даних, відстежуваність, можливість перевірки: реєстрація транзакцій та активів у незмінний і прозорий спосіб, що полегшує відстеження джерела, права власності, походження даних і транзакцій за допомогою цифрових підписів і позначок часу. Це також забезпечує можливість контролю та перевірки.
 • Децентралізоване ухвалення рішень: здатність ухвалювати рішення між кількома суб'єктами, коли вони не мають затверджених домовленостей між ними або з центральним органом.
 • Автономне та відкрите виконання коду: забезпечення виконання програм у вигляді смартконтрактів, які є прозорими для всіх зацікавлених сторін і працюють автономно, без потреби в централізованих посередниках. 
 • Децентралізовані ідентифікатори: створення безпечних механізмів цифрової ідентифікації, які дозволяють користувачам взаємодіяти з сервісами без шкоди для їхньої приватності.
 • Мікроплатежі: безпечний і простий спосіб здійснювати платежі за низькою вартістю.

Як блокчейн покращує штучний інтелект?

Coinbase розділила потенційні переваги блокчейну для ШІ та пов’язаних із ним продуктів на чотири категорії:

Цілісність даних і моделі

Експерти зазначають, що блокчейн можна використовувати для створення рішень, які допоможуть користувачам і розробникам переконатися, що дані та моделі не були змінені без їхнього відома. Як приклад, вони наводять сервіс на основі API, який може дозволити власникам даних і розробникам ШІ записувати хеш наборів даних і моделей з позначкою часу для забезпечення їхньої цілісності, а також фіксувати весь процес розробки моделей і наборів даних.

Система навіть може бути безпосередньо інтегрована в інструменти для розробки ML, такі як Pytorch. Така інтеграція допомогла б підвищити цілісність і надійність моделей, зробивши процес розробки моделей більш прозорим і безпечним. 

Крім того, Coinbase зазначає, що реєстрація хешів даних і результатів моделювання в блокчейні також може допомогти в боротьбі з дипфейками. Наприклад, додатки можуть забезпечити автентичність використовуваних даних шляхом перевірки цифрових підписів, пов'язаних з джерелом даних в блокчейні, або ж можна розробити й впровадити на блокчейні децентралізовану версію сайту Snopes.com для позначення дипфейків.

Snopes — це вебсайт, присвячений розслідуванню чуток, мемів, заяв у соціальних мережах та новинних історій, а також прийняттю рішень про те, чи є ці матеріали правдивими.

Використання даних і моделей та керування правами доступу

Аналітики підкреслюють роль NFT, зазначаючи, що токен може продемонструвати право власності на будь-який цифровий контент або дані. Залежно від випадку використання, контент може бути вхідними даними для моделі, наприклад, підказкою для інструменту генеративного штучного інтелекту. NFT дозволить користувачеві або розробнику заявити про право власності й згодом передати право власності на відповідний цифровий актив іншій особі.

Coinbase вважає, що також можливо реалізувати механізм контролю доступу до даних і моделей на основі блокчейну, наприклад, смартконтракт, який дозволяє/обмежує доступ на основі заздалегідь визначеного списку адрес користувачів. Крім того, він може бути інтегрований з децентралізованим рішенням для ідентифікації особи, щоб дозволити доступ на основі певних наданих даних, зберігаючи при цьому конфіденційність користувача. 

Заохочення та оплата за дані, моделі та обчислювальні ресурси

Експерти вважають, що блокчейн може полегшити мікроплатежі за використання генеративної моделі ШІ за допомогою стейблкоїнів з низькою комісією, а смартконтракт може дозволити децентралізувати розподіл доходів між кількома співвласниками моделі. Такі моделі співвласності можуть дозволити малим і середнім розробникам моделей об'єднати зусилля і конкурувати з великими фірмами в галузі. 

Крім того, блокчейн можна використовувати для створення децентралізованого ринку даних, який полегшує розробникам моделей, користувачам та іншим особам пошук і зіставлення один з одним, пропонування винагород, здійснення платежів та укладання контрактів і угод.

Децентралізована система верифікації на основі блокчейну, реалізована за допомогою смартконтрактів, може включати як автоматизованих, так і людських верифікаторів даних в систему, яка стимулює високу пропускну здатність, ретельну і якісну перевірку даних і моделей.

Запуск ШІ на блокчейні

Йдеться про запуск певних моделей штучного інтелекту безпосередньо на блокчейні, щоб отримати вигоду від більшої прозорості та довіри. ШІ-моделі можуть виконувати певні функції обробки даних для кінцевих користувачів, даючи їм впевненість у тому, що тільки та модель, якій вони призначили вхідні дані, отримала їх і згенерувала результат, який вони бачать, без будь-яких маніпуляцій, фальсифікацій або цензури. Або ж вони можуть бути використані для того, щоб допомогти смартконтракту адаптуватися та оптимізувати власні параметри у відповідь на транзакції користувачів. 

Крім того, моделі можуть належати окремим особам або бути децентралізованими у формі DAO, що дозволяє кільком фізичним і юридичним особам володіти «частками» в певній моделі блокчейну. У довгостроковій перспективі для таких додатків, враховуючи високі вимоги до даних і обчислень, може бути цікавим дослідження і розробка нової платформи, розробленої з нуля для підтримки робочих процесів зі штучним інтелектом.

Внесок Coinbase

Наостанок Coinbase ділиться своїм поглядом на сприяння цьому динамічному розвитку, прагнучи підвищити економічну свободу в усьому світі, створюючи надійні, сумісні продукти та підтримуючи розробників в екосистемі генеративного ШІ.

Компанія висловила зацікавленість у партнерстві з організаціями, які мають досвід роботи з рішеннями у сфері штучного інтелекту, щоб втілити ці інновації в життя.

Coinbase не єдина компанія, яка відкрита до впровадження штучного інтелекту у свою роботу. Наприклад, Володимир Носов, CEO WhiteBIT, у своєму недавньому інтерв'ю розповів про еру штучного інтелекту і криптовалюти.

«Аналітика у нашій компанії базується на великому обсязі даних, тому ми використовуємо спеціалізовані інструменти. Вони ґрунтуються на відомих моделях штучного інтелекту, але адаптовані до наших потреб. Окрім очевидних речей вони ще й допомагають у розвитку продуктів у нашій екосистемі. Ми бачимо їхню ефективність, тому завжди готові до нових інтеграцій», — зазначив Носов.

А також компанія CertiK, яка спеціалізується на безпеці блокчейну. Вони використовують технології формальної верифікації та штучного інтелекту для захисту та моніторингу блокчейнів, смартконтрактів та Web3-застосунків. CertiK також використовує технологію ШІ для моніторингу протоколів блокчейну та смартконтрактів у режимі реального часу для гарантування постійної безпеки та виявлення загроз.

Підсумок

У публікації Coinbase наголошується на потенційних перевагах використання блокчейну для ШІ та його продуктів. Загалом інтеграція блокчейну та нейромереж може принести значні переваги, зокрема покращення цілісності даних, заохочення та оплату за використання даних та моделей, а також більшу прозорість та довіру до роботи штучного інтелекту. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як залучати крутих фахівців на перенасиченому джунами ринку

Владислав Миронович 3 години тому

Блокчейн у спорті: як новітні технології змінюють спортивну індустрію?

Владислав Гринів 5 годин тому

Бренд, побудований на провокації: історія Playboy

Артем Беседа 8 годин тому

Data Scientist та Data Analyst: що вони роблять та у чому різниця між ними

Владислав Миронович 10 годин тому

Opera посилює співпрацю з Google для впровадження ШІ

Владислав Паливода 28 травня 2024 18:55