Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Еволюція блокчейну: від біткоїна та смартконтрактів до синергії із штучним інтелектом

Вадим Груша
Вадим Груша Co-founder, CEO Trustee Plus
15 квітня 2024 10 хвилин читання

У наші дні люди, що цікавляться темами фінансів і технологій, часто зустрічаються з термінами «блокчейн» і «криптоактиви». Однак поширення таких понять в інформаційному просторі та розуміння їхньої суті — різні речі. Розберімося у цьому питанні та простежимо за еволюцією блокчейн-технологій разом.

Вашим провідником у світ криптоактивів і децентралізованих мереж стану я — Вадим Груша, CEO та співзасновник компанії Trustee Plus, криптогаманця із вбудованою платіжною карткою. Я очолюю команду, яка розробила некастодіальний криптогаманець та провідну платформу цифрових фінансів. 

Зародження технології блокчейну

Сама ідея блокчейн-технології вперше з'явилася ще 1991 року. Її авторство належить вченим-дослідникам В. Скотту Сторнетту і Стюарту Хаберу. У основі їхньої праці лежить криптографічно захищена послідовність взаємопов'язаних блоків, які мають унікальні часові мітки.

Розроблений концепт дозволив уникнути спотворення даних і зміни датування заднім числом. Це гарантувало незмінність однієї з ключових характеристик — справжності інформації.

Сам блокчейн являв собою ланцюжок блоків, усередині яких зберігалися дані. Вони створювалися відповідно до хронологічної послідовності та мали високий ступінь захисту на базисному рівні.

Паралельно з розробкою блокчейну свій внесок у майбутнє Web3-індустрії робили програмісти Синтія Дворк і Моні Наор. У 1993 році вони представили роботу під назвою «Pricing via Processing or Combatting Junk Mail». У ній вперше описали ідею визначення хешу для впровадження даних у реєстр (блокчейн).    

Через певний час, у 1999 році, Арі Джуелс і Маркос Якобссон опублікували ще одну фундаментальну працю. У ній остаточно сформували концепцію досягнення консенсусу в блокчейні. Алгоритм отримав назву Proof-of-Work (PoW) і став одним з основних компонентів першої криптовалюти.

Що стосується розробки Сторнетта і Хабера, то вона, на жаль, випередила свій час, а її комерційна реалізація обмежилася сервісом тимчасових міток під назвою Surety. Зрештою термін дії патенту на технологію блокчейну закінчився у 2004 році. Деякий час один із головних інноваційних інструментів залишався в тіні, поки його не повернула до життя людина-міф. Її ім'я стало символом усієї індустрії блокчейну і цифрових активів.

Сатоші Накамото і цифрове золото

Кардинальний поворот в історії блокчейну, як і одна з головних його загадок, пов'язаний з особистістю Сатоші Накамото. Донині немає однозначної відповіді на питання, хто стоїть за цим псевдонімом — група розробників чи конкретна людина. Однак одне відомо точно: він вдихнув у технологію блокчейну нове життя.

  • 31 жовтня 2008 року Накамото опублікував статтю «Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System», відому як white paper біткоїна. У ній програміст описав децентралізовану систему електронної готівки, яка не потребує адміністрування та підтвердження автентичності. Вона базувалася на двох елементах: технології блокчейну та алгоритмі Proof-of-Work. Їхній тандем і дав змогу наділити систему унікальними властивостями. Багато хто вважає, що до створення концепції Накамото підштовхнула глобальна фінансова криза, що розігралася 2008 року. Однак частина експертів підкреслює, що програміст замислювався про альтернативу сектору традиційних фінансів задовго до цього.
  • Через два місяці після публікації white paper активу, його творець згенерував перший блок біткоїна, за що мережа видала винагороду в розмірі 50 BTC. А першим одержувачем Bitcoin став Хел Фінні, який також брав активну участь у його створенні. 12 січня 2009 року він отримав від Сатоші 10 BTC.
  • Того ж року перший криптоактив уперше обміняли на національну валюту: 5050 BTC продали за п'ять доларів США людині під псевдонімом NewLibertyStandard. Примітно, що саме він запропонував використовувати для оцінки біткоїна вартість електроенергії, що витрачається на створення блоку.
  • Що стосується першого обміну цифрової валюти на реальний товар, то знаменна подія сталася 22 травня 2010 року. За 10 000 BTC американець Ласло Хейніц придбав дві піци. На сьогодні такий обсяг активів коштує близько $690 млн, і можна сміливо сказати, що саме ці одиниці італійської національної страви виявилися «золотими».

Відтоді біткоїн став своєрідним локомотивом світу віртуальних фінансів і дав початок розвитку безлічі криптоактивів. Зараз його ринкова капіталізація становить $1,36 трлн, а курс зріс з $0,00099 до $70 000.

Однак повернімося до самого блокчейну і підсумуймо, чим врешті стала ця технологія. У сучасній версії блокчейн — це безперервний ланцюжок послідовних блоків із зашифрованими в ньому даними. Він побудований за певними правилами і дотримується суворої хронології.

У наші дні блокчейн використовують у найрізноманітніших сферах: від цифрових фінансів і енергетики, до мультимедіа та розваг. Технологія виявилася настільки гнучкою і продуманою, що підходить для створення величезної кількості проєктів.

Смартконтракти та криптоактиви нового покоління

Слід одразу зазначити, що концепцію і поняття смарт-контракту (розумного контракту) вигадали ще 1994 року. Так, 90-ті були сповнені революційних ідей. Автором концепту став учений-криптограф Нік Сабо, який опублікував однойменну статтю «Smart Contracts».

У  основі ідеї лежить можливість реалізації торгової угоди через комп'ютерну мережу в автоматичному режимі. Іншими словами, без участі посередників. Роль продавця при цьому зводиться до налаштування смарт-контракту і надання доступу до товару.

Як і у випадку з блокчейном, ідея «розумних» угод випередила свій час. Вона потребувала ефективної системи платежів, які в 90-х роках завжди мали сторонніх адміністраторів.

Нескладно здогадатися, що діяльність Сатоші Накамото і запуск мережі біткоїна широко відчинив двері для смартк-онтрактів у світ фінансів. Блокчейн дав змогу максимально автоматизувати систему. І хоча сам Біткоїн не дозволяв повною мірою розкрити потенціал цієї концепції, він дав ґрунт для створення нових криптоактивів.

Розквіт Ethereum і альткоїнів

У 2011 році молодий програміст Віталік Бутерін тісно зацікавився біткоїном і блокчейн-технологією. Крім заснування журналу Bitcoin Magazine, він працював над ідеєю універсальної платформи, яка дасть змогу впровадити блокчейн практично в будь-який продукт або галузь. У 2014 році це прагнення вилилося у створення проєкту під назвою Ethereum.

Відомий у народі як ефір, він став не просто другою криптовалютою. Йдеться про майданчик для створення децентралізованих продуктів найрізноманітнішої спрямованості. Він являє собою так звану EVM — віртуальну машину Ethereum, що дає змогу розробляти проєкти різними мовами програмування.

Підхід Бутеріна ознаменував переосмислення технології блокчейну. На неї почали дивитися як на універсальний інструмент, за допомогою якого можна створити нову ітерацію інтернету — Web3.

Як головний будівельний компонент Бутерін використовував згадані раніше смарт-контракти. Вони забезпечують функціонування системи в автоматичному режимі та відповідають за дотримання обумовлених домовленостей усередині мережі.

Багато в чому завдяки Ethereum смарт-контракти почали використовуватися в різних соціальних сферах:

  • охороні здоров'я;
  • виборах;
  • фінансах;
  • медіа;
  • логістиці та інших напрямках.

Але найважливіше, що проєкт Бутеріна і його команди показав здатність блокчейну і криптоактивів трансформуватися в абсолютно новий вид продуктів.

На основі Біткоїна та Ethereum стали з'являтися так звані альткоїни — наступні покоління цифрових активів. Сотні різних монет і токенів, які ви щодня бачите в новинах, є похідною цих криптовалют.

Bitcoin Cash (ВСН), Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE), Solana (SOL) і багато інших. Усе це спадщина і закономірна еволюція початкових концепцій.

Майбутнє криптоактивів і блокчейну

У наші дні сфера цифрових активів і технології блокчейну виходить на новий етап. Він характеризується трьома основними моментами:

  • 1
    Активним залученням в індустрію компаній і фінансових установ з галузі традиційних фінансів.
  • 2
    Адаптацією та розробкою нормативно-правової бази на національному та міждержавних рівнях.
  • 3
    Спрощенням доступу до цифрових активів і блокчейну для пересічних користувачів.

За перерахованими процесами читач може спостерігати в режимі реального часу. Прямо зараз перша криптовалюта залучає до себе гравців TradFi за посередництвом спотових Butcoin-ETF. Запуск аналогічного класу активів на базі Ethereum — лише питання часу.

При цьому в більшості країн світу ведеться розробка законів, що встановлюють правила роботи криптоіндустрії. Україна не є винятком у цьому плані й Верховна рада, за участі Мінцифри та НКЦПФР, вже формує правову базу для цифрових активів.

Що стосується спрощення доступу до галузі, а також її повсюдного поширення, то яскравим прикладом такого шляху є компанія Trustee. Проєкт дає змогу не тільки зберігати й обмінювати криптоактиви, а й користуватися ними в зручній для вас формі. Оплата товарів у магазині або інтернеті, конвертація криптовалют, придбання монет за фіатні валюти та розрахунки криптою в термінальній банківській мережі — все це сервіс Trustee Plus, створений нашою командою. І такі проєкти є наступним кроком у розвитку блокчейну та криптоактивів.

У найближчому майбутньому галузь стане не просто звичною частиною нашого життя. Очевидно, вона значно розширить можливості людини в управлінні складними віртуальними системами. Блокчейн дасть змогу нам зробити наступний крок у своєму розвитку. У тандемі зі стрімким становленням штучного інтелекту він створить ґрунт для технологічної сингулярності людства. Що криється за цими дверима — залишається відкритим питанням, над яким ламають голови тисячі вчених по всьому світу.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 16 годин тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 18 годин тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 18 годин тому

Білл Гейтс нагадав про надмірне споживання електроенергії ШІ

Олеся Дерзська 28 червня 2024 16:07

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34