Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Dencun: як останнє оновлення Ethereum впливає на криптоіндустрію

Павло Осадчук
Павло Осадчук Digital-журналіст із досвідом роботи у Web3- і криптокомпаніях
29 березня 2024 5 хвилин читання

Минуло майже два тижні від запуску довгоочікуваного оновлення Dencun для Etherum. Dencun — це об’єднання двох окремих оновлень Deneb і Cancun, що вийшло у світ 13 березня, торкнувшись як механізму консенсусу, так і виконання транзакцій у мережі Ethereum. Які зміни воно принесло?  

Будучи найбільш очікуваним хардфорком з часів Великого злиття Ethereum (переходу мережі з консенсусу Proof-of-Work на Proof-of-Stake), оновлення, як очікувалося, знизить комісію за транзакці в мережах другого рівня і підвищить загальну масштабованість мережі. 

Тепер, коли минув тиждень від моменту релізу Dencun, настав час підбити проміжні підсумки і оцінити його вплив на індустрію. 

Що потрібно знати про Dencun

Як вже згадувалося раніше, Dencun поєднує в собі два окремих оновлення, кожне з яких має унікальну роль. 

  • Мета оновлення Deneb — розширити можливості рівня консенсусу, який стосується того, як учасники мережі узгоджують стан блокчейну. 
  • Cancun, з іншого боку, покращує управління транзакціями та їх обробку на рівні виконання. 

Очікуване зниження транзакційних витрат забезпечується за допомогою прото-данкшардингу — нової технології, яка усуває обмеження існуючої системи зберігання даних в ланцюжку, відкриваючи більш ефективну систему управління даними. 

Простіше кажучи, прото-данкшардинг дозволяє рішенням другого рівня (layer 2) зберігати об'ємні дані про транзакції поза ланцюжком, знижуючи плату для користувачів. 

Зниження комісій 

Блокчейн-дані доводять, що Dencun почав діяти майже одразу з моменту релізу. 

За даними блокчейн-трекера Dune, середня вартість транзакції на основних рішеннях для масштабування Ethereum значно знизилася після запуску Dencun. 

Середній розмір комісій за транзакцію на блокчейнах другого рівня (layer 2) у доларах США. Джерело: Dune Середній розмір комісій за транзакцію на блокчейнах другого рівня (layer 2) у доларах США. Джерело: Dune

Так, комісія на Optimism знизилася до майже 4 центів порівняно з нещодавнім середнім показником у близько 1,4 долара. Середня вартість транзакції на Base знизилася з $1,5 до 3 центів, а в Arbitrum — з $0,4 до $0,01.

Ефект Dencun був перерваний тільки в Base. Комісія за транзакції в мережі другого рівня від Coinbase різко зросла 21 березня, тримаючись у ціновому діапазоні від $0,5 до $5.

Крім того, транзакція на Polygon все ще коштує близько $0,7. Хоч це і є значним зниженням з $1,85 в березні, Polygon виявився єдиним рішенням другого рівня, комісія якого не впала нижче 10 центів — усе через лише часткове впровадження Dencun. 

Тим часом, найбільше від оновлення виграли мережі ZkSync і Zora. Після запуску Dencun вартість NFT-переказу в Zora знизилася до $0,01. Водночас транзакції ZKSync комісуються лише за $0,05. 

Це свідчить про активність прото-данкшардингу, оскільки основна маса транзакцій не переміщується з основної мережі Ethereum до її аналогів другого рівня. На противагу цьому, щоденна кількість і обсяг транзакцій в Ethereum значно зросли разом з оновленням Dencun. 

Нові можливості для девелоперів і користувачів

Окрім зниження комісії, важливість впровадження Dencun полягає у спрощенні процесу розроблення. 

Так, Dencun спрощує обробку транзакцій і механізми консенсусу для девелоперів, що призводить до більш плавного процесу розробки та розгортання децентралізованих додатків (dApps) на мережі Ethereum. Покращений досвід девелоперів розблокує хвилю інноваційних проектів, ще більше збагачуючи екосистему Ethereum.

Окрім видимих переваг, Dencun створює підґрунтя для подальших розробок, а саме данкшардингу — кінцевої техніки для покращення масштабованості Ethereum. 

Шардинг «децентралізує» Ethereum з точки зору девелопменту, “розбиваючи” блокчейн на менші частини, які доступні для паралельного опрацювання транзакцій з підвищенням пропускної здатності. 

Великий крок на шляху до більш широкого впровадження Web3, який зробив Dencun, відобразився на індустрії в цілому. Наприклад, щоденна кількість транзакцій в Whitechain збільшилася через кілька днів після оновлення Dencun. Його центральний елемент – WBT – відновлювався на ринку протягом тижня, коли оновлення тільки набирало обертів. 

Корекція на крипторинку

Реліз Dencun припав на завершення бичачого тренду на ринку. Хоча минулий тиждень виявився шаленим для біткоїн-інвесторів, різкі зростання цін закінчилися глибокою корекцією для всього ринку.

Оновлення Ethereum досягло своєї мети, знизивши комісію в мережах L2, але його рідний токен ефір (ETH) несподівано ослаб наприкінці тижня, перемістившись з діапазону $4,000 до $3,400. 

Чарт ETH/USDT в одноденному таймфреймі. Джерело: WhiteBIT Trading View Чарт ETH/USDT в одноденному таймфреймі. Джерело: WhiteBIT Trading View

Важливо, що Dencun був променем світла для значної частини інвесторів, які оцінювали ажіотаж навколо нього як рушійну силу для ціни ефіра. 

Коротка післямова

Хоча видимий вплив Dencun залишається лише верхівкою айсберга, його помітне просування DeFi і трансформація користувацького досвіду залишає інтригу щодо майбутніх технологічних новинок в індустрії Web3.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як штучний інтелект трансформує лікування захворювань очей

Владислав Миронович 14 годин тому

Support day: як інженеру стати ближчим до продукту

Владислав Миронович 15 годин тому

Продаж товару на умовах післяплати: чи потрібно застосовувати ПРРО/РРО?

Дарина Ціва 17 годин тому

Як заробляють криптоастрологи

Сергій Коноплицький 17 годин тому

США звинувачують китайського мільярдера у шахрайстві на понад $1 млрд

Владислав Паливода 24 травня 2024 07:00