Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Хмарні сервіси у 2024 році: тренди і драйвери розвитку

Данило Белов
Данило Белов Директор з розвитку бізнесу UCloud
29 січня 2024 6 хвилин читання

За останні роки хмари трансформувалися з тимчасового стану «приємної новинки» до загартованого рангу «загальноприйнятої норми». Сфера витримала краштест постковідної реабілітації: популярність хмар на підйомі, галузь вдосконалює традиційні послуги, а також відкриває для себе цілком нові напрями розвитку. Універсальність відходить на задній план. Використання одного віддаленого сервера вже недостатня перевага для бізнесу. Віднині у пріоритеті мультихмарні та гібридні рішення.

Водночас хмари демократизуються. Сервіси стають доступними широкому колу клієнтів. Тож оператори адаптують платформи до смаків нової авдиторії. Але на що іще очікувати від галузі хмарних технологій у 2024 році? Чи все так солодко для хмар, як здається на перший погляд? Які виклики та перешкоди можуть стати на шляху індустрії? Відповіді на ці запитання — у нашій новій добірці трендів хмарних технологій. 

Захист даних у мережі й надалі сприятиме міграції у хмари

Цей тренд прогнозували й торік, але у 2024-му він теж збереже актуальність. Останні статистичні дані цілком підтверджують це припущення. Понад 30% користувачів вважають, що сервіси допоможуть вберегти персональну та критичну інформацію від зазіхань хакерів. Провайдери реалізують програми DRaaS, де бізнес прогнозовано може розраховувати на те, що відновлення критичної інфраструктури займатиме набагато менше часу. 

Гібридні та мультихмарні рішення розширюватимуть присутність на ринку

Вони передбачають поєднання кількох хмарних форматів: щодо мультихмар — кількісних, а щодо гібридів — якісних. Доступні варіації досить широкі. У межах гібриду можливо поєднати стаціонарну хмарну інфраструктуру з віддаленою публічною або ж приватну з кількома публічними. До цих засобів бізнес вдається з низки причин, адже хоче:

 • 1
  Зменшити залежність від єдиного провайдера. 
 • 2
  Заощадити кошти на технічних та супутніх витратах.
 • 3
  Зберегти контроль над хмарною IT-інфраструктурою.

Це розвантажить індустрію, додасть гнучкості та підвищить привабливість технологій для бізнесу. Протягом минулого року цей напрямок розвився також в Україні. Найбільший хмарний оператор UCloud вже сьогодні надає клієнтам доступ до платформ Azure stack HCI — усе з метою підвищення продуктивності роботи користувачів за доступними цінами. 

Екологічність вийде на цілком новий рівень

Об’єми нових даних у мережі постійно зростають. Платформ для збереження інформації не вистачає. Масштаби накопичувальних можливостей доводиться постійно збільшувати. Це має негативні наслідки: зростає об’єм електронних відходів, а системи охолодження ЦОДів не витримують навантаження.

Екологічність має стати також вектором розвитку для українських операторів. Хмарні провайдери протягом минулого року тісніше співпрацювали з Європою: партнерились із новими центрами обробки даних та створювали резервні канали передачі інформації за кордоном. Своєю чергою ЄС — головний драйвер концепції сталого розвитку. Тобто гармонійного поєднання потреб суспільства, вимог економіки та можливостей довкілля. Тож увага до зелених стандартів сфери високих технологій — ключ до європейських ринків.

Потужним союзником хмарних сервісів буде штучний інтелект

Цьому сприятиме ширша доступність платформ на основі синтезованих генеративних моделей. Що допомагають як оптимізувати роботу вже існуючих систем, так і сприяють збільшенню інфраструктури. Зокрема, на прикладі гібридних хмарних рішень.

Хмарна інфраструктура у режимі реального часу — незамінна вимога сьогодення

Перевагою хмар є не лише оперування великими об’ємами даних, а й швидкий доступ до них. Цим надбанням активно користуються великі підприємства. Транскордонні перевезення годі уявити без залучення хмарних технологій. Сервіси показали себе незамінними також і в умовах кризових ситуацій: як мережевих хиб, так і стихійних лих.

Спрощення користування хмарними платформами гармонізує з панівною хвилею культури мінімалізму

Технологічна революція йшла пліч-о-пліч з ростом портативності. Габаритні девайси поступилися місцем мініатюрним гаджетам. Варто очікувати, що найближчим часом хмарні сервіси акцентуються на мінімізації інтерфейсів. Головна мета — демократизувати хмари. Зробити користування легшим і доступнішим для різних груп користувачів. І хоча цей підхід межує зі споживчою тривіалізацією, він служить передумовою високим прибуткам.

Фокус на приватності даних та формалізації користування хмарами

Індустрія опиниться під пильним наглядом з боку держави. Межі відносин між операторами та клієнтами демаркує комплекс законодавчих і технологічних заходів. Торік формальний бік сфери хмарних технологій вже заявив про себе. Після періоду затишшя провайдери вступили в перегони за омріяними сертифікатами операційної діяльності. Спеціалізовані документи свідчать про відповідність наданих послуг чітким стандартам якості.

Резюме

Без сумніву, 2023 рік йде в актив хмарним сервісам. Рівень використання технологій сягнув 94% серед компаній світу. Водночас розвивається ринок хмарних послуг. Інвестиції в індустрію зростають, розширюється й база користувачів. Посткоронавірусні випробування хмари пройшли на відмінно. Хмарні технології успішно розвиваються, попри пом'якшення карантину в стратегічних галузях економіки. Збільшення частки хмарних платформ на ринку в 2024 році потребуватиме від бізнесу серйозних зусиль для вирішення нових завдань. Галузі доведеться налаштовувати звʼязки на різних рівнях: 

 • з новими користувачами, залученими на хвилі популярності; 
 • з державою, яка ставить контроль та безпеку в беззаперечний пріоритет; 
 • з іншими технологіями, які можуть стати як надійними союзниками, так і конкурентами на шляху розвитку.
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

AI несеться: боротьба з аудіодипфейками, багато оновлень від OpenAI та Anthropic

Владислав Миронович 14 червня 2024 18:30

PRO наголоси, академічно правильну українську, приказки та сракознавство

Наталя Місюк 14 червня 2024 17:45

Будуємо затишок: науковий погляд та чекліст комфортного дому

Володимир Мельнічук 14 червня 2024 16:30

Дракони, інтриги та честь. Враження від першої серії другого сезону «Дому дракона»

Владислав Миронович 14 червня 2024 15:45

Розмір має значення: суперечливі дебати про блоки біткоїна

Владислав Гринів 14 червня 2024 14:15