Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Халвінг дедалі ближче: чи досягне біткоїн нового історичного максимуму?

Павло Осадчук
Павло Осадчук Digital-журналіст із досвідом роботи у Web3- і криптокомпаніях
8 квітня 2024 9 хвилин читання

Нещодавнє оновлення біткоїном історичного максимуму привернуло увагу до халвінгу — потенційного драйвера зростання вартості BTC, який має відбутися вже цього місяця. Багато хто поділяє високі очікування від нього, тоді як інші нагадують про низькі показники вартості біткоїна із реєстрацією обмінних фондів (ETF). Тож розберімося, чи допоможе біткоїну халвінг і чи побачимо ми новий історичний максимум криптовалюти після нього?

Контекст

Після тривалої криптозими з низькими цінами на ринку 2024 рік мав стати променем надії для інвесторів. Серед головних подій цього року — схвалення ETF для біткоїна, а також його халвінг. 

Вважалося, що обидві події будуть рушійною силою для розширення впровадження криптовалют і припливу інвестицій, що неминуче відродило б ринок, який довгий час перебуває у стані постійних корекцій та змін тенденцій. 

Спотові біткоїн-ETF зареєстрували 10 січня. Та за понад три тижні криптовалюта так і не показала суттєвого стрибка, який від неї очікували. Досягнувши свого річного максимуму в $49 102 на тлі ажіотажу, біткоїн зрештою потонув у корекціях і високій волатильності, що викликало сумніви щодо його подальшої динаміки після халвінгу. 

Ситуацію докорінно змінили макроекономічні цикли ліквідності: величезні притоки інвестицій у біткоїн ETF підштовхнули валюту до нового історичного максимуму в $73 573,91 і ринкової капіталізації у понад $1,45 трлн, згідно з даними CoinMarketCap. 

Розбіжності в думках інвесторів щодо значення халвінгу не скасовують важливості такого процесу. Тому ми проллємо світло на це явище та його реальний потенціал.

Що таке халвінг і чому на нього чекають

Для розуміння терміна «халвінг», важливо розібратися у роботі біткоїна.

Технологія, що лежить в основі біткоїна, блокчейну складається з мережі комп'ютерів (так званих вузлів або nodes), на яких запущено програмне забезпечення та які містять часткову або повну історію транзакцій, що відбуваються у мережі. Кожен повний вузол (вузол, що містить всю історію транзакцій в мережі біткоїн) відповідає за схвалення або відхилення транзакції на блокчейні. 

За це мережа винагороджує вузли певною кількістю біткоїна. Цей процес називається майнінгом, оскільки перевірка транзакцій потребує значних обчислювальних потужностей і споживання енергії. 

Однак винагорода за майнінг не є постійною. Після того як у мережі біткоїн видобувається 210 000 блоків (приблизно кожні чотири роки), кількість BTC, яку отримують майнери, скорочується вдвічі. Звідси походить термін «халвінг» (від англійського halving — зменшення вдвічі) — подія, що зменшує швидкість, із якою нові біткоїни випускаються в обіг, удвічі. 

Станом на січень 2024 року відбулося три халвінги: у листопаді 2012 року, в липні 2016 року і в травні 2020 року. Кожна з цих подій виявилася знаковою, і не лише тому, що таким чином біткоїн наближається до своєї кінцевої пропозиції. Кожний халвінг супроводжувався стрімким зростанням ціни біткоїна. 

Перший халвінг, який відбувся у 2012 році, став переламним моментом у криптовалютному світі. Проте його вплив на ціну біткоїна став помітним не одразу. Тільки через три місяці вартість монети почала неухильно зростати і восени 2013 року перевищила $1100. Примітно, що на початку халвінгу біткоїн торгувався за ціною приблизно $12.

Графік першого халвінгу біткоїна: 2012-2013 роки. Джерело: StormGain Графік першого халвінгу біткоїна: 2012-2013 роки. Джерело: StormGain

У жовтні 2015 року, за дев'ять місяців до другого халвінгу, біткоїн знову почав стабільне зростання. Згодом різке зростання біткоїна врешті привело до досягнення ним історичного на той момент максимуму в $19 700 у 2017 році. Після цього почався тривалий ведмежий тренд.

Графік другого халвінгу біткоїна: 2016-2017 роки. Джерело: StormGain Графік другого халвінгу біткоїна: 2016-2017 роки. Джерело: StormGain

Халвінг 2020 року не втратив своєї результативності навіть через економічну рецесію, спричиненою Covid-19. Стартувавши з $8740, біткоїн згодом сягнув історичного максимуму в понад $69 000, який так і не було оновлено.

Графік третього халвінгу біткоїна: 2020 рік. Джерело: StormGain Графік третього халвінгу біткоїна: 2020 рік. Джерело: StormGain

Ураховуючи, як халвінги вплинули на крипторинок, четверту подію, що має відбутися у квітні 2024 року, очікують з не меншим ажіотажем. Рівень азарту інвесторів і ентузіастів високий як ніколи, а криптовалютні компанії працюють на межі своїх потужностей. Так, криптоагрегатор CoinMarketCap навіть встановив зворотний відлік до халвінгу. Так само зробили й криптобіржі WhiteBIT і Binance, а також низка медіаресурсів, як-от CoinGecko та Watcher.Guru.

Але чи спричинить 4-й халвінг такий самий сплеск ціни, як і три попередні?

Історія повторюється

Незважаючи на розбіжність думок, домінувальна позиція щодо халвінгу сходиться в одному: 4-й цикл повторює попередні. 

Тон Вейс, аналітик і авторитетний трейдер, відзначає таку аналогію, передбачаючи високі показники ціни біткоїна у 2024 та 2025 роках. Важливо, що він розглядає халвінг не лише як технічний процесс, але і як поштовх до ширшого впровадження криптовалют. У своєму останньому інтерв'ю для Metatalks інвестор зазначив:

«Зараз ми приблизно за п'ять місяців до халвінгу, і все (криптовалютний ринок. — Прим. авт.) перебуває у постійній консолідації. Але у чому річ: щойно почнеться халвінг і пропозиція біткоїна звузиться разом із зростанням попиту на біткоїн з боку людей, які відчувають себе більш комфортно з ним, визнанням початку бичачого ринку, використанням навіть корпораціями та державами (окрім Сальвадору), а також постійною геополітичною напруженістю у всьому світі, попит на біткоїн у 2024 році неодмінно злетить до небес».

Схожого прогнозу дотримується і Міхаель ван де Поппе. З огляду на попередні цикли халвінгу біткоїна він вважає, що «історія повторюється». 

Це (резонанс, викликаний халвінгом. — Прим. авт.) відбувалося у 2016 та 2020 роках і, схоже, може статися у 2024-му. Щойно біткойн досягне найнижчої точки, я очікую, що альткоїни почнуть випереджати його». 
ван де Поппе на своїй сторінці в Х
Графік ринкової капіталізації біткоїна. Джерело: Michaёl van de Poppe/X  Графік ринкової капіталізації біткоїна. Джерело: Michaёl van de Poppe/X 

Позиція щодо халвінгу на основі попередніх циклів, схоже, домінує в спільноті, не кажучи вже про оптимістичні настрої. 

Джон Нільсен, експерт CoinCodex, вважає, що ціна біткоїна сягне піку в понад $170 000 у серпні 2025 року, а потім повернеться до майже $95 000, натякаючи на неминучий стрибок ціни після халвінгу.

Графік циклів халвінгу біткоїна. Джерело: Jon Nielsen/CoinCodex Графік циклів халвінгу біткоїна. Джерело: Jon Nielsen/CoinCodex

Криптоентузіаст і трейдер BitQuant налаштований ще більш оптимістично, вважаючи, що новий історичний максимум біткоїна буде досягнутий під час резонансу перед халвінгом, а після події ціна активу перевищить $250 000. У своєму пості в X він стверджує:

«Ні, біткоїн не досягне максимуму до халвінгу. Так, він досягне нового історичного максимуму перед халвінгом. Ні, BTC не підніметься до $160 тис., тому що розмір кожного спаду велика. Це означає, що він досягне свого піку після халвінгу, у 2024 році. Цільова ціна — приблизно $250 тис.».
Передбачення ціни біткоїна на графіку BTC/USD. Джерело: BitQuant/X Передбачення ціни біткоїна на графіку BTC/USD. Джерело: BitQuant/X

Прогноз був зроблений задовго до останнього буму в ціні біткоїна, що свідчить про потенційну точність прогнозів BitQuant. 

А втім, позиції інвесторів не однозначні, особливо ті, що стосуються значимості халвінгу як явища. Зокрема, досвідчений трейдер Пітер Брандт вважає, що халвінг не є настільки вагомим, яким його вважає більшість. 

Резонанс навколо халвінгу біткоїна — це ажіотаж на порожньому місці.
інвестор на своїй сторінці в X

Пітер Брандт також припустив, що ажіотаж навколо халвінгу може тимчасово підвищити ціну біткоїна, яка буде нівельована низьким рівнем пропозиції активу.

Щодення емісія, пропозиці та халвінг біткоїна. Джерело: Coin Metrics Network Data Щодення емісія, пропозиці та халвінг біткоїна. Джерело: Coin Metrics Network Data

Схожий скептицизм озвучує і Colin Talks Crypto. Експерт вважає, що події, пов'язані з халвінгом, радше створять психологічний вплив, аніж реальний економічний ефект, «оскільки більшість токенів (біткоїна. — Прим. авт.) вже існують (в обігу. — Прим. авт.)«. 

Водночас багато хто розглядає халвінг не лиеше як чинник зростання біткоїна, а бачать закономірність між ним і підвищенням ціни. Миколай Закшовський, аналітик із досвідом роботи вуCryptoQuant, ексклюзивно для статті прокоментував халвінг так:

«Халвінг лише збігається зі збільшенням ціни біткоїна, але не створює цінових стрибків. (...) Біткоїн здебільшого залежить від глобальних циклів ліквідності».

На момент написання звіту біткоїн торгується на рівні $64 905.

Тижневий графік BTC/USDT. Джерело:WhiteBIT TradingView Тижневий графік BTC/USDT. Джерело:WhiteBIT TradingView

Фінальні думки

Хоча думки щодо халвінгу різняться, оптимізм та важливість цієї події переважають. Попри те що її результати для ринку неможливо визначити, події, пов'язані з халвінгом, залишаються ядром токеноміки, вплив яких так чи інакше буде видимим, незалежно від того, виявиться він фундаментальним чи помірним.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Китай продає в росію товари за криптовалюту

Владислав Паливода 4 години тому

Криптореволюція. Як українці відтепер зможуть законно купувати біткоїни на «Prozorro.Продажі»

Дмитро Бойко 10 годин тому

Як запітчити медіа на кшталт Tech.eu та Reuters: 11 порад від журналістів

Катя Бохинська 11 годин тому

Криптобіржа Mt.Gox переказала $9 млрд у біткоїнах кредиторам через 10 років після банкрутства

Кіра Іванова 12 годин тому

Як волонтери стають маркетологами, аби просувати збори

Анна Сергієнко 12 годин тому