Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Все є ліки, все є отрута: 7 кроків під час скорочень, які збережуть відносини, репутацію та кошти [частина 1]

Ed Nazarenko
Ed Nazarenko Managing Partner at @UPPeople
29 червня 2023 9 хвилин читання

У 2022 році світові tech-компанії скоротили приблизно 160 тис. співробітників. Це багато, проте за перші три місяці 2023-го роботу втратили ще 151 тис. людей. Прогнози на залишок року невтішні — хвилі звільнень триватимуть.

У березні 19 тис. співробітників звільнила консалтингова компанія Accenture, ще 7 тис. звільняє Disney, 9 тис. — Amazon, по 10 тис. — Microsoft і Meta, а YCombinator попрощається з 20% команди. Ми можемо перераховувати назви і цифри ще досить довго, проте основна думка зрозуміла — звільнення тривають і навіть пришвидшуються.

Проте цікаво навіть не те, як багато людей втратили роботу. Цікаво те, як саме вони її втратили. Хвилі лейофів запам’яталися не стільки своїми масштабами, скільки звільненнями одним днем, звільненнями через email та скороченням тисяч працівників без жодних пояснень та офбордингу.

У січні CEO Salesforce Марк Беніоф оголосив про те, що компанію покидають 8 тис. людей. Він написав усім листа, в якому пояснив, що йому шкода, що доведеться прощатись з друзями та колегами, але успіх компанії пріоритетний, тож щоб Salesforce розвивалась, вона має зменшитись.

На початку 2023-го двісті співробітників Twitter прокинулися зранку, тільки щоб дізнатись, що їхні пристрої заблоковані разом із доступом до пошти та всіх робочих інструментів. Жодних попереджень, офіційних звернень чи листів. За декілька місяців до цього інші співробітники Twitter отримали листи, що їх звільнели. Попередньо у компанії були новини про “скорочення штату”, проте кого конкретно скоротять та коли, ніхто не озвучував. Отримані листи були досить формальними. Більшість співробітників не встигли нормально сказати “до побачення”.  На початку 2023-го двісті співробітників Twitter прокинулися зранку, тільки щоб дізнатись, що їхні пристрої заблоковані разом із доступом до пошти та всіх робочих інструментів. Жодних попереджень, офіційних звернень чи листів. За декілька місяців до цього інші співробітники Twitter отримали листи, що їх звільнели. Попередньо у компанії були новини про “скорочення штату”, проте кого конкретно скоротять та коли, ніхто не озвучував. Отримані листи були досить формальними. Більшість співробітників не встигли нормально сказати “до побачення”. 
Звільнення у ІТ-компаніях Звільнення у ІТ-компаніях

У листопаді 2022-го материнська компанія Whatsapp, Facebook та Instagram звільнила 10 тис. співробітників з різних команд та проєктів. Це сталося після величезного падіння вартості акцій та загалом не найбільш результативного періоду в житті компанії.

Meta інвестувала багато коштів у розвиток метавсесвіту, набрала забагато людей під час ковіду і загалом роздулася. Тож Марк Цукерберг у своєму зверненні повідомив про те, що від цього моменту в компанії не працює 13% колишнього складу. І це ще не останні лейофи, вони тривають і зараз.

Це повідомлення хоч і було озвучено Цукербергом напряму, було досить неочікуваним для багатьох співробітників, особливо щодо того, що їхню роботу зупинили одним днем.

Чому взагалі почалися масові лейофи? 

Графік скорочень у великих ІТ-компаніях: https://layoffstracker.com/ Графік скорочень у великих ІТ-компаніях: https://layoffstracker.com/

Кожна новина про звільнення виглядає досить схоже: “За минулі два роки ми швидко росли, розширили штат, запустили нові проєкти, але поточна економічна реальність змушує нас скоротитися, щоб оптимізувати свою діяльність і далі розвиватися”. Ці новини звучать досить схоже, бо були написані PR-департаментами.

Реальність простіша. Microsoft, Google, Meta, Amazon та інші tech-гіганти — це публічні компанії, чиї акції продаються на Нью-Йоркській фондовій біржі. Тож ціна акцій (та тенденція до зростання чи падіння ціни) визначає дії компанії. У минулому інвестори звертали увагу насамперед на дохід компанії та швидкість зростання: компанія мала рости на N% кожного року, щоб вважатися хорошим капіталовкладенням.

Проте економічна ситуація впливає на швидкість зростання компанії, і умовна рецесія може множити на 0 все зростання компанії протягом року. А постійне зростання насправді не завжди добре. Тому інвестори почали звертати увагу не на дохід компанії, а на RPE (revenue per employee) — середній дохід на співробітника.

Падіння RPE впливає на привабливість акцій на ринку, що своєю чергою впливає на ціну цієї акції. Роздуття штату, запуск нових проєктів та розширення команд протягом останніх двох років спричинили зменшення RPE — просто тому, що у компанії з’явилося набагато більше людей.

Тож скорочення штату, закриття менш прибуткових проєктів, зменшення бонусів та інших приємностей для співробітників позитивно впливають на RPE. Наприклад, Salesforce наймали декілька бариста на повний робочий день, які працювали в Salesforce Tower у Нью-Йорку. Для більшості людей ця фраза супроводжується субтитрами внизу екрана із написом «щось на багатому». Проте очевидно, що вони забезпечували необхідний рівень кофеїну у команди, що все-таки краще, ніж несмачна кава з офісної кавомашини. Тепер цю роботу вони втратили.

Зростання RPE позитивно впливає на вартість акцій компаній, тож протягом 2023-2024 років ми сподіваємося, що ціни підростуть чи хоча б не будуть знижуватися, незважаючи на економічну нестабільність.

Звільнення — це ряд доміно, що падають

Недостатня увага до людей під час звільнення — це ряд доміно, які завалюють все більші й більші доміно, і ніколи не знаєш, до якого масштабу “падіння” це призведе. Остання доміношка може бути судом, штрафом чи репутаційною кризою, якої компанія ще не бачила. А може, й менш очевидно: збільшенням часу на наймання, через те що менше сильних спеціалістів хоче працювати у компанії.

Можна зробити висновок, що зазвичай причиною звільнень не була нестача коштів. Незалежно від вартості акцій, кожен бізнес такого масштабу має запас ліквідності для операцій, ризиків та інвестицій, тож системний і коректний процес офбордингу не був би дорогим.

То чому ж підхід до звільнення такий безвідповідальний? Можливо, компанії копіюють інші компанії. Або вважають, що сила бренда настільки велика, що черга зі спеціалістів стоятиме незалежно від того, чи звільняють вони одним днем. Ми дізнаємося про це потім, а тепер повернімося до їхніх помилок.

Ми наводимо приклади тільки “гучних” ситуацій, які пішли у публічне поле і почали обговорюватись, проте на кожен Twitter є ще 1000 малих компаній, які так само попрощались з 5-10-20-50 співробітниками без коректного процесу виходу. Тож давайте розберемось з типовими помилками, а потім поговоримо про те, як їх уникнути і чому це фінансово та репутаційно вигідніше, ніж просто обрубати кінці.

Типові помилки при звільненні

Отже, розглянемо типові помилки, яких припускаються компанії під час звільнення співробітників.

Звільнення через Zoom

Весь колектив компанії не збирають на спільний Zoom, якщо не сталося чогось важливого. Коли це хороша подія, про це знають чи принаймні ходять чутки. Коли подія погана, про це не просто знають, а вже п’ють заспокійливе. Тривога шириться компанією, і навіть голос CEO видає хвилювання.

Якщо більшість команди працює віддалено, говорити про це доводиться через відеодзвінок, проте це має бути тільки один зі шматочків пазла. Спільний дзвінок — це один із кроків, а не єдиний крок.

Відключення від пошти та месенджерів

Якщо це відеодзвінок із CEO, команда бодай чує того, хто бере на себе відповідальність за події. Але заварити собі вранці кави, відкрити ноутбук і виявити, що доступу до робочої інфраструктури немає, відчувається не як звільнення, а як зрада. Ніби ти і твоя робота не мають значення, і тебе просто викинули за борт без коментарів.

Відсутність правдивих пояснень

Несказані слова будуть інтерпретовані негативно. Завжди ефективніше говорити прямо, ніж додумувати. До того ж люди завжди спілкуються, тож інформація не залишиться всередині компанії, а стане основою для твітів і статей.

Тож якщо все буде відоме медіа, краще казати так, щоб ця інформація не нашкодила компанії. Якщо провина за звільнення лежить на компанії, визнання цього перед співробітниками не перетворить людей на ворогів, радше навпаки. Не пояснити причини звільнень як є — це створити тисячі анти-бренд-амбасадорів, які до того ж володіють чутливою інформацією.

Звільнення одним днем

В епоху до інтернету репутація була локальним чинником. Навіть якщо ваш бізнес склався погано, ви можете зібрати речі і переїхати жити в інше місто чи країну. Там вас не знають, там можна почати з чистого аркуша. Тепер лише одне слово у Google покаже про компанію все, що вона, можливо, хоче приховати. Репутація стає історією. Тож берегти її важливо.

Звільнення — одна з найбільш стресових подій для будь-кого. Тож навіть, як компанія не може платити далі гроші, варто зробити звільнення процесом. Додаткові два тижні коштуватимуть не так дорого, проте ці кошти є інвестицією в репутацію.

Звільнення одним днем руйнує стосунки і довіру. Команда, що залишається більше не зможе довіряти менеджменту. Це куля у коліно HR-бренду компанії.


Всі ці дії кажуть про короткострокове мислення, відсутність системної роботи з HR-брендом, пріоритизацію акціонерів над співробітниками, та загалом не досить відповідальне ставлення до скорочень. Проте, якщо змінити підхід — можна перетворити негативну подію на позитивну. Чи, принаймні, на менш негативну.

[Читайте продовження в наступній статті]

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Для чого потрібна карʼєрна стратегія або чому важливо розуміти, що тебе очікує за 5 років?

Марія Баня 27 червня 2024 17:20

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36