Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Відмова NASDAQ від зберігання криптовалют: як це загрожує криптоіндустрії?

Павло Осадчук
Павло Осадчук Digital-журналіст із досвідом роботи у Web3- і криптокомпаніях
14 серпня 2023 7 хвилин читання

Не секрет, що криптовалютний ринок вирізняється високою волатильністю. Але його мінливість поширюється не лише на криптовалюти, а й на стан справ у індустрії загалом.

На тлі часткової перемоги Ripple, розробника криптовалюти $XRP, у судовому процесі проти SEC, або Комісії США з цінних паперів і бірж (події, яка сприймається як промінь оптимізму в інституціональному прийнятті криптовалют) індустрію сколихнула інша, радше негативна подія.

Ще два тижні тому CNBC і Financial Times повідомляли, що біржа Nasdaq скасувала свої плани щодо забезпечення зберігання криптовалют через несприятливе регуляторне середовище у США. Раптова відмова від проєкту спричинила масове занепокоєння серед криптоінвесторів, однак чи дійсно відмова від зберігання цифрових активів стане причиною негативних наслідків для індустрії? 

Контекст рішення NASDAQ

У вересні 2022 року знакова фондова біржа NASDAQ повідомила про те, що працює над створенням криптокастодіального сервісу. Інфраструктура та нормативно-правова база розроблялися на тлі підтвердженої заявки до Департаменту фінансових послуг Нью-Йорка (NYDFS) щодо створення довірчої компанії з обмеженою відповідальністю.

Проте нещодавно NASDAQ відмовилася від ідеї створення депозитарію криптовалют, що було сприйнято як серйозна реакція на жорсткі заходи регулювання ринку криптовалют у США. Скасування цих планів не є результатом навмисної ініціативи NASDAQ. Якраз навпаки, біржа є одним із лідерів у запровадженні криптовалют на інституційному рівні. До речі, вона співпрацює з потенційними емітентами ETF (exchange-traded fund — біржовий інвестиційний фонд), зокрема з інвестиційним гігантом BlackRock, який нещодавно став відомим завдяки реєстрації спотових Біткоін-ETF.

Можливі причини згортання ініціативи NASDAQ

Багатообіцяльна роль NASDAQ у криптоіндустрії залишається далеко не такою помітною. Однак біржа продовжує робити свій внесок у розвиток цієї сфери. На жаль, не всі плани відповідають нормам криптозаконодавства, що гальмує інтеграцію зберігання криптовалют в інституціональному масштабі. 

Зокрема, директива SEC щодо бухгалтерського обліку №121, відома як Staff Accounting Bulletin (бюлетень з обліку кадрів, далі — SAB), виявилася серйозною перешкодою для торгових фірм на шляху до поширення цифрових активів. Документ формально рекомендує, однак фактично примушує зберігачам криптовалют обліковувати їх як зобов’язання на власному балансі компанії.

Простіше кажучи, банківська установа, яка пропонує зберігання криптовалют, повинна розглядати ці монети як активи саме банку, а не клієнтів. Це означає, що з такого активу будуть стягувати плату за капітал.

З огляду на перешкоди, які створює цей документ, компанії, вочевидь, неохоче йдуть на впровадження послуг зберігання криптовалют. Якщо законні вимоги стануть менш обмежуючими, шанси на успішне впровадження послуг криптодепозитарію можуть вирости.

Тим не менш, реальна причина відмови NASDAQ від майбутнього криптовалютного зберігання залишається невідомою, незважаючи на мої припущення. Однак як повідомляє CoinDesk, фірма вела діалог з Департаментом фінансових послуг штату Нью-Йорк (NYDFS) протягом досить тривалого часу, і «невідомо, чи отримала зелене світло запропонована нею трастова компанія з обмеженою відповідальністю».

Злиття традиційних фінансових установ з криптою: актуальний стан справ

На перший погляд, великі банківські установи та біржі не надто прагнуть інтегрувати цифрові активи у свій операційний простір, і це звучить досить ірраціонально: якщо криптовалюта є інструментарієм для банківського сектору, то чому її впровадження відбувається настільки повільно?

На це питання відповідає Володимир Носов — CEO однієї з найбільших європейських криптовалютних бірж з українським корінням WhiteBIT. У останньому інтерв'ю для «Forbes Україна» він зазначає:

«Криптовалюта і крипторинок — це не конкуренти банківського сектору. Це інструменти для експансії банків, нових продуктів, захоплення нових аудиторій та ринків».

Тож суперництво між банками та криптоіндустрією досі зберігається. Наслідки такої тенденції можна простежити на прикладі низки останніх подій у індустрії, а ситуація з NASDAQ тільки підштовхує до їх ретельнішого дослідження. Утім, BlackRock, NASDAQ та інші великі інституційні структури демонструють протилежне, а саме: готовність дати криптопроектам шанс і сприяння у створенні відповідного нормативно-правового підґрунтя для їхнього розвитку. Наступну тенденцію помічає  Володимир Носов:

«Велика кількість масштабних банків, як-от JP Morgan, уже протягом декількох років мають у своєму штаті команди й набирають постійно людей, які займаються розробками у галузі блокчейну. Великі фінансові установи розуміють, що це потрібно, роблять конкретні кроки. І чекають зрозумілих регуляцій».

Дійсно, провідні гравці у фінансовій сфері демонструють значний інтерес до інтеграції технологій, заснованих на блокчейні, а також криптовалюти та DeFi. Та головна проблема полягає в неясності правового регулювання — відсутність належної законодавчої бази гальмує процеси повномасштабного входження криптоіндустрії в банківський сектор.

Перспективи

Окрім згаданої вище рекомендації SAB №121 зберігання криптовалют залишається досить невизначеним елементом у правовому регулюванні США. Погана новина полягає в тому, що воно постійно оновлюється.

Так, у лютому 2023 року SEC організувала розширення своїх чинних правил на торгові та позикові компанії. Зокрема, нові норми вимагають від компаній зберігати активи клієнтів у кваліфікованих зберігачів — трастових компаній, брокерсько-дилерських фірм, зареєстрованих у SEC, чартерних банків та торговців деривативами Комісії з торгівлі товарними ф'ючерсами (CFTC). Незважаючи на позірну обґрунтованість такої реформи, відсутність належного регулювання для криптовалютних установ суперечить цим вимогам, але теоретично може відкрити двері для таких установ, як NASDAQ, з більш чітким підходом до створення відповідного нормативно-правового базису.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Співзасновник Ethereum Віталик Бутерін приїздив до Києва

Вікторія Рудзінська 24 червня 2024 07:13

15 проєктів диджиталізації культурної спадщини України стали учасниками акселератора HATA hub

Олеся Дерзська 18 червня 2024 21:09

Від зими до літа: що означає альтсезон для криптоінвесторів?

Сергій Жданов 18 червня 2024 18:30

Ethereum втрачає позиції на криптовалютному ринку. Чи врятують його «кити»?

Павло Осадчук 17 червня 2024 13:30

Розмір має значення: суперечливі дебати про блоки біткоїна

Владислав Гринів 14 червня 2024 14:15