Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчасно та ефективно: як українські підприємці цифровізують бізнес під час повномасштабного вторгнення

Костянтин Юрченко
Костянтин Юрченко Керівник сервісу цифрових рішень для бізнесу "Вчасно"
4 вересня 2023 4 хвилин читання

З початком повномасштабного вторгнення рф перед українським бізнесом постало чимало нових викликів. Активні бойові дії, повітряні тривоги та блекаути змусили підприємців шукати нові шляхи для підвищення ефективності своєї справи. Одним із таких методів стало використання технологічних інструментів та автоматизація бізнес-процесів. 

У «Вчасно» дослідили, як українські підприємці під час війни впроваджували електронний документообіг (ЕДО) та як змінився ринок цифрових сервісів з 24 лютого 2022 року.

Як бізнес використовував електронний документообіг під час повномасштабного вторгнення?

Динаміка впровадження бізнесом цифрових сервісів відчутно знизилася з початком повномасштабного вторгнення. У березні 2022 року кількість компаній, які використовували електронні документи, порівняно з січнем 2022-го зменшилася на 41%. Втім, українські підприємці вже за кілька місяців пристосувалися до нових умов та знову автоматизували свій бізнес. Уже на початку літа після повномасштабного вторгнення кількість користувачів диджитал-сервісів зросла на 48% порівняно з березнем того ж року, у грудні 2022-го на 87%, а в березні 2023-го аж на 106%.

Вже на початку цього року кількість компаній, яка використовує ЕДО, збільшилася на 14% порівняно з січнем 2022-го. Навіть у період відключення електроенергії українські підприємці продовжували цифровізуватись.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Кількість компаній, що використовують ЕДО під час повномасштабного вторгнення Кількість компаній, що використовують ЕДО під час повномасштабного вторгнення

Цю ж тенденцію ілюструє і кількість електронних документів, які створював та підписував український бізнес. Цілком очевидно, що у березні 2022 року їхня кількість упала на 47%, однак вже у червні цього року ці 47% повернулися. У грудні 2022-го кількість електронних документів порівняно з березнем збільшилася на 114%, а в березні цього року — на 142%. Січень 2023-го порівняно з січнем 2022-го вийшов у плюс на 37%.

Кількість підписаних електронних документів Кількість підписаних електронних документів

Серед найбільш поширених причин такої активізації використання цифрових сервісів стала необхідність організовувати віддалений режим роботи для працівників. Також підприємцям була необхідна швидкість бізнес-процесів, а цю потребу закривають саме диджитал-технології. Ще один важливий чинник — безпека даних, збереження документів та конфіденційної інформації. Коли російські ракети можуть влучити у будь-який обʼєкт, хмарні сховища та електронний документообіг стали справжньою знахідкою.

Як цифровізувалися ФОП: топ-10 «диджитал-сфер»

Не лише великий та середній бізнес зіткнулися з необхідністю автоматизації та підвищення ефективності. Цифровими сервісами активно користуються підприємців різних сферах діяльності. Очевидно, що у березні 2022 року кількість ФОП, які використовували диджитал-інструменти, також упала — на 56%. Однак малий бізнес зміг досить швидко адаптуватися до нових умов: вже у червні 2022-го порівняно з березнем кількість ФОП — користувачів цифрових сервісів збільшилася на 109%, а у березні 2023-го на 116%.

Окрім електронного документообігу користувачі «Вчасно» підключали електронні каси, отримували кваліфікаційні електронні підписи (КЕП), автоматизовували співпрацю ритейлерів та постачальників.

Кількість ФОП, які використовують цифрові сервіси Кількість ФОП, які використовують цифрові сервіси

Лідерами у використанні цифрових сервісів є ФОП, які працюють в ІТ. Їхня частка становить майже третину (28%) від користувачів диджитал-технологій. У трійку також входять роздрібна (17%) та гуртова (11%) торгівля. Також малий бізнес активно цифровізується у таких сферах, як сільське господарство (6%), професійна, наукова та технічна діяльність, освіта та туризм (по 5%). До десятки входить бізнес, повʼязаний з нерухомістю (4%), охороною здоровʼя та логістикою (по 3%).

Топ-10 сфер, у яких ФОП цифровізують свій бізнес Топ-10 сфер, у яких ФОП цифровізують свій бізнес

Як показують цифри, українські підприємці змогли не лише адаптуватися до нових умов і дати раду з викликами повномасштабного вторгнення, а й активно цифровізувати власну справу і бізнес-процеси. Впровадження диджитал-технологій активно сприяє не лише підвищенню ефективності підприємництва, а й посиленню економіки України. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 10 годин тому

Японський уряд нарешті відмовиться від дискет

Олеся Дерзська 13 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 15 годин тому

Випивка — так: Таїланд хоче переглянути свої обмеження на алкоголь

Владислав Паливода 23 години тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 3 липня 2024 05:53