Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Важко відмовитися від Telegram: чого бракує іншим месенджерам

Анна Сергієнко
Анна Сергієнко Журналістка SPEKA
9 квітня 2024 10 хвилин читання

Попри те що Telegram загрожує національній безпеці України, його продовжують використовувати та вважають зручним месенджером. Так, дослідження Telemetrio за 2023 рік показало, що Україна посідає 4-те місце у світі за зростання каналів. У порівнянні з 2022-м їхній приріст становив майже 10 тис. SPEKA розібралася, яким функціоналом Telegram утримує свою аудиторію.

Як українці використовують Telegram

Дослідження Telemetrio показує, що Telegram зазвичай використовують для моніторингу новин та спілкування з друзями та рідними. Основними чинниками вибору користувачами цього месенджера є зручність, релевантний функціонал та популярність серед знайомих, тобто «всі тут, і я тут».

Користувачі переважно використовують стандартний функціонал для комунікації у месенджері: надсилають текстові повідомлення, телефонують та записують голосові повідомлення. Порівняно менше опитаних, проте багато у кількісних значеннях, використовують особливий функціонал Telegram: записують відеокружечки, закріплюють канали та повідомлення, роблять відкладені повідомлення. Більше половина опитаних залишають реакції, а 36% — коментарі. Це свідчить про досить високий рівень залученості користувачів. Однак тут також слід враховувати той факт, що люди, які пройшли опитування, більш відкриті до взаємодії з контентом.

Який функціонал Telegram використовують. Telemetrio Який функціонал Telegram використовують. Telemetrio

Telegram є беззаперечним лідером у своєму сегменті: згідно з дослідженням Kantar, станом на другу половину 2023 року застосунком користувалися 88% українців. На другому місці Viber (77%), який у 2022-му випереджав конкурента майже на 10%. Далі за популярністю йдуть Facebook та Instagram. Менш популярні TikTok — 40%, WhatsApp — 19%, X — 11%. 

Порівняння Telegram з іншими месенджерами

Telegram наділений багатьма функціями, яких не мають інші месенджери, та постійно їх поповнює. Порівняймо функціонал Telegram із Facebook (Messenger), WhatsApp, Viber та Signal, щоб зрозуміти, у чому його особливість. 

Канали у Telegram

Почнімо з того, що найбільше приваблює користувачів у Telegram, з каналів. Саме там можна прочитати актуальні новини (не завжди правдиві, часто фейкові або пропагандистські), швидко дізнатися причину повітряної тривоги чи просто стежити за улюбленим блогером, аби бути ніби ближчим до нього.

Створення каналу. Знімок екрана Telegram Створення каналу. Знімок екрана Telegram

Канали у Telegram — це функція, яка дозволяє користувачам створювати та підписуватися на публічні медіаканали, щоб отримувати новини, оновлення та іншу цікаву інформацію. Канали можуть бути відкритими для всіх користувачів Telegram або мати обмежений доступ за запрошенням чи посиланням. Один користувач може мати до 10 відкритих каналів. Але може завести до 500 приватних. 

З одного боку, зручно, з іншого — небезпечно. Колишній секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов на своїй сторінці у Facebook наголошував, що головна їхня небезпека — це анонімність. Друга — фейки та дезінформація.

Відповідальні за поширення інформації, яка охоплює і впливає на мільйонну аудиторію, мають бути відомі. Які наслідки поширення «неназваними авторами», наприклад, фотографій результатів роботи ППО, пересування Сил оборони, дислокацій військових підрозділів, ми всі бачили і знаємо.
Олексій Данілов

Viber також має таку функцію, але дещо відмінну. У Viber спочатку можна створити тільки закритий канал і запрошувати туди людей за посилання або додавати вручну. Лише коли канал відповідатиме критеріям для загальнодоступних каналів (досягне кількох мінімальних порогів), користувач отримає сповіщення з пропозицією змінити тип. Ще однією відмінністю є те, що учасники каналу не бачать інших учасників, окрім адміністраторів, що забезпечує конфіденційність. Telegram, по суті, також не надає такої можливості, проте через функцію коментарів можна переглянути акаунт користувача, який їх пише. У Viber також можна додати вікове обмеження: дозволити доступ до каналу тільки тим, кому виповнилося 18. Нещодавно розробники додали нову функцію для каналів — заплановані повідомлення. Вона є і в Telegram, проте доступна ще й у чатах. 

Запис відеокружечків

Telegram має функцію запису відеокружечків. Це можна зробити зі свого смартфону або на комп’ютерах Apple. Надсилаються такі відеоповідомлення безкоштовно. 

Таку саму функцію має і Viber, проте Telegram пішов далі, удосконаливши її нещодавно. Тепер користувач може ставити на паузу записи відео- або голосових повідомлень. Щоб поставити на паузу запис відеоповідомлень, слід почати запис та свайпнути пальцем вгору від іконки з мікрофоном (утримуючи пальцем на екрані). Після цього з’явиться кнопка паузи. Так можна увімкнути й одноразовий перегляд.

Пауза під час запису відеокружечка або голосового повідомлення. Знімок екрана Telegram Пауза під час запису відеокружечка або голосового повідомлення. Знімок екрана Telegram

У Messenger, WhatsApp, Viber та Signal функцію запису відеокружечків поки що не мають, але можуть записувати голосові повідомлення. У Messenger та WhatsApp їх можна ставити на паузу. Останній надає можливість одноразового прослуховування.

Закріплення чатів, каналів та повідомлень

Стрічка будь-якого месенджера — це список чатів та каналів, у яких легко загубитися. За замовчуванням канали сортуються за активністю: ті, в яких щойно з’явилися нові повідомлення, відображаються першими у списку. Тож іноді, щоб знайти потрібний чат, доводиться прогортати чи шукати за назвою через пошук.

Закріплене повідомлення. Знімок екрана Telegram Закріплене повідомлення. Знімок екрана Telegram

Telegram вирішив цю проблему і дає користувачам можливість закріпити важливий чат або канал. Таким чином він постійно відображатиметься зверху — не доведеться витрачати час на пошук у стрічці. Також усередині чату або групи можна закріпити важливі повідомлення: актуальну інформацію для учасників, опис групи або правила каналу. Тоді підписникам чи співрозмовнику не доведеться перегортати листування, щоб знайти цю інформацію.

Серед названих вище месенджерів Viber також має таку функцію.  

Відкладені повідомлення 

У Telegram є функція планування повідомлення. Це досить зручно, аби не забути надіслати якесь важливе повідомлення у певний день або час. 

Повідомлення, заплановане на рік уперед. Знімок екрана Telegram Повідомлення, заплановане на рік уперед. Знімок екрана Telegram

Є кілька типів таких повідомлень:

  • повідомлення, час відправлення яких обирає користувач — будь-яка дата і час;
  • повідомлення, яке співрозмовник отримає, коли буде онлайн, його перевага в тому, що воно буде першим у стрічці отримувача.

Коли відкладене повідомлення спрацьовує, у мобільній версії Telegram користувач отримує сповіщення. Планувати повідомлення можна і у чаті «Збережене», і у каналі.

Жоден із месенджерів, з якими ми порівнюємо Telegram, не має такої функції.

Сортування за теками

Щоб не загубити важливе повідомлення або розділити чати за тематичними групами, Telegram пропонує функцію організації чатів. Тобто користувач можете створити теки чатів та каналів. 

Створення тек із чатами та каналами. Знімок екрана Telegram Створення тек із чатами та каналами. Знімок екрана Telegram

Збережене 

«Збережене» — це особиста тека користувача хмарного сховища у Telegram, де можна створювати закладки, зберігати та додавати цікавий вміст чи ідеї. Там користувач може додати всю важливу інформацію з чатів та каналів або використовувати як нотатник. Проте варто враховувати, що є обмеження до 2 ГБ. Усі повідомлення, які надсилаються у «Збережене», посилаються на їхні оригінальні чати для зручнішого використання. Нещодавно розробники прокачали цю функцію. Тепер повідомлення сортуються за джерелами: якщо натиснути на заголовок, з’явиться список каналів, з яких користувач зберіг ті повідомлення. Будь-який з чатів можна закріпити на початку переліку. Також можна окремо переглянути медіа, файли та посилання.

Знімок екрана Telegram Знімок екрана Telegram

Гілки у групах

Компанії, університети, школи часто використовують групи у Telegram для організації робочого процесу. Іноді для цього створюють кілька груп, які можуть губитися серед інших. Аби ці чати було легко читати, групи можуть увімкнути функцію гілок та створювати окремі простори для обговорення будь-якої теми. Гілки працюють як окремі чати у групі — з підтриманням власних поширених медіа та своїми налаштуваннями сповіщень. 

Viber та WhatsApp мають схожу функцію під назвою «Спільнота». 

Знімок екрана Telegram Знімок екрана Telegram

Висновки

З початком повномасштабного вторгнення Telegram став для українців, з одного боку, помічником та інформатором, а з іншого — значною загрозою. Так, протягом місяця після 24 лютого 2022 року майже мільйон користувачів завантажили собі цей застосунок. 

Кількість завантажень Telegram в Україні та росії від січня по березень 2022 року (у тисячах). Statista Кількість завантажень Telegram в Україні та росії від січня по березень 2022 року (у тисячах). Statista

Та не слід забувати, що цей месенджер загрожує національній безпекці України:

  • може бути пов’язаний із державою-агресором, про що відкрито заявляв і путін, і російський регулятор інтернету «роскомнадзор» та інші офіційні особи;
  • власники Telegram-каналів публікують усе, що вони хочуть і як хочуть, прикриваючись при цьому свободою ЗМІ;
  • є фактично легалізованим даркнетом (повністю анонімна, нерегульована і нікому не підконтрольна частина інтернету. — Ред.), у якому можна поширювати різну інформацію, і на цю інформацію ніяк не вплинеш;
  • може збирати особисті дані користувачів.

Попри всі загрози, Telegram приваблює користувачів зручним функціоналом, постійним удосконаленням та швидкістю роботи. До того ж часто його використовують як хмару для зберігання інформації, фото, адже навіть якщо користувач видалить чат у себе, файли збережуться у його співрозмовника. Окрім функціоналу, Telegram приваблює контентом груп та каналів, від цього досить складно відмовитися. Станом на 2023 рік сервіс Telemetrio ідентифікував в Україні 33 тис. активних Telegram-каналів. Якщо враховувати той факт, що більшість опитаних під час дослідження користувачів (85,4%) використовують Telegram для того, щоб стежити за актуальними новинами, можливо, наявність різнобічного контенту і є основною причиною популярності Telegram.

Раніше ми писали про нову небезпечну функцію Peer-to-Peer Login (P2PL) у Telegram та про ризики використання цього месенджера для національної безпеки України. 

1
Прокоментувати
Miro Baida 12.04.2024, 10:24
В контексті пошуку альтернатив, пропоную ознайомитись з вітчизняним проєктом we: https://we.ua/ Там також можна читати актуальні новини, залишати коментарі та вподобайки. Відмінність - у відсутності анонімних каналів. Запрошую приєднатись до користувачів we:
Інші матеріали

Масштабний збій у Telegram: користувачі не можуть відправляти повідомлення

Вікторія Рудзінська 9 годин тому

Експерти стурбовані відкриттями Дурова про безпеку Telegram

Вікторія Рудзінська 25 червня 2024 11:36

«Армія+»: Міноборони запускає новий чатбот у Telegram

Владислав Паливода 20 червня 2024 11:26

Як просувати свій бізнес у Telegram, розповість Netpeak 20 червня

Олеся Дерзська 18 червня 2024 21:50

Змінюючи майбутнє спілкування: особливості протоколів VoLTE, VoNR та WebRTC

Сергій Дяченко 18 червня 2024 18:00