Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

У світі дикого венчура: скорочення інвестицій у стартапи, конференція Money20/20 Europe, інвестиційні тренди в Європі

ICLUB Global
ICLUB Global Клуб приватних інвесторів у стартапи
13 липня 2023 11 хвилин читання

У червневому випуску дайджесту «У світі дикого венчура» розповідаємо про інвестиції топових фондів, причини глобального зниження фінансування стартапів, а також тенденції в Європі. Крім цього, ми традиційно приготували багато оглядів індустрій, серед яких Healthcare IT, цифрове здоров'я, фінтех, Climate Tech, фудтех, електронна комерція, Supply Chain Tech, Mobility та ШІ.

Головні новини венчурного ринку

Почнемо з огляду найважливіших інвестиційних новин.

Куди інвестували топові фонди у Q1 2023?

У своїй традиційній рубриці PitchBook проаналізував 125 угод на ранніх стадіях серед 15 найкращих венчурних фондів світу. Фаворитами виявилися індустрії Biotech, Web3 & DeFi, ШІ та МН, фінтеху, Healthtech, DevOps і Enterprise SaaS.

Найменше інвестували в стартапи Space tech, Agtech, AR\VR, Industrial tech, Edtech і Climate tech. Порівняно з минулим роком зміни в смаках інвесторів мінімальні.

Чому скорочуються глобальні інвестиції у стартапи?

З початку року аналітики неодноразово фіксували значний спад інвестицій у стартапи. А ось думки щодо причин цього явища розходяться. Найпопулярніша гіпотеза полягає в тому, що інвестори стали прискіпливіше відбирати угоди. Та можливо це лише частина відповіді.

Ян Восс провів цікаве дослідження, де висунув другу гіпотезу. На його думку, зниження інвестиційної активності пов'язане з особливістю життєвого циклу венчурних фондів. 

Якщо коротко, у фондів є два періоди: інвестиційний і follow-on. Під час інвестиційного періоду фонд активно вкладає капітал у нові угоди. Щойно інвестори вичерпали певну кількість грошей, фонд перемикається в режим follow-on. Це означає, що дозволяються тільки доінвестиції в портфельні компанії. 

Так ось, під час дії follow-on періоду фонди відчутно знижують management fee. У результаті LPs просто не хочуть виходити з цього режиму економії та наполягають на відтермінуванні нових інвестицій. Як наслідок у фондів накопичуються гроші, які вони не можуть витратити.

Інвестиційні тренди в Європі

За результатами останніх кількох місяців перше місце в Європі несподівано посіла індустрія Healthtech, передає Sifted. Після пандемії ковіду капітал охолов до теми здоров'я, проте вирішив знову сюди повернутися. А ось європейська класика — фінтех — відійшла аж на п'яте місце. Крім того, зненацька зник Deep tech, який нещодавно був лідером перегонів. Ситуація дуже динамічна.

Також серед інвесторів спостерігається попит на стартапи в індустрії енергетики. Не дивно, адже через війну тема енергетичної безпеки актуальна як ніколи. І на завершення журналісти звертають увагу на сектор Enterpeise SaaS, який продовжує утримувати сильні позиції. Найменше грошей отримали продукти з категорій Fashion та Media.

Американські інвестори залишають Європу

За даними PitchBook, від початку 2023 року спостерігається відчутний відтік американських інвестицій з європейських угод, який склав 22%. Замість цього американці віддають перевагу внутрішньому ринку. Одна з причин — зміцнення євро до долара.

Новини індустрій

Пройдемося конкретними індустріями.

Результати першого кварталу для індустрії Healthcare IT

Підписуйтеся на наші соцмережі

У Q1 2023 інвестори уклали 70 угод на $1,3 млрд, що на 44,5% менше YoY. Проте аналітики відзначають пожвавлення інтересу до сектора, який останнім часом відчутно страждає. Наприклад, порівняно з попереднім кварталом інвестиції зросли майже на 185%! Щоправда, незрозуміло, наскільки ця тенденція затримається.

Найпопулярніші категорії стартапів: EHR & Clinical information, а також Operations.

Аутсайдери: Infrastructure & Compliance, Revenue cycle та Analytics.

Огляд сфери цифрового здоров'я від PitchBook

За результатами першого кварталу інвестори уклали 71 угоду на $1,1 млрд, що на 42,3% менше YoY. Аналітики відмічають зменшення інвестицій в індустрії починаючи з Q2 2022, яке поки що не зупиняється. У пріоритеті — ранні стадії, оскільки інвестори не впевнені в можливостях екзитів зрілих компаній. 

Популярні категорії стартапів: B2B Telehealth, Digital care management і Digital therapeutics & digital treatments. Окремо звертають увагу на ринок препаратів для контролю ваги, який уже перевищив $100 млрд.

У травневому дайджесті був схожий звіт, але від CB Insights. Рекомендуємо ознайомитися з ним теж, щоб отримати повнішу картину.

Кілька цікавих висновків за результатами конференції Money20/20 Europe 2023

Якщо коротко, вся увага венчурних інвесторів прикута до B2B-сегменту. Особливою популярністю користуються стартапи, що пропонують корпоративні платежі, вбудовані фінанси, вертикальне програмне забезпечення, а також управління персоналом і розрахунок заробітної плати. 

Також на конференції обговорювали Banking-as-a-service (BaaS), який викликає в інвесторів змішані почуття. З одного боку ніхто не заперечує великого попиту і потенціалу. Разом з тим багато респондентів зазначають, що таких продуктів уже занадто багато і ринок насичений.

Стосовно генеративного ШІ інвестори дотримуються обережності й залишаються консервативними. Головна складність — відокремити ажіотаж від реальності.

Актуальний огляд Climate Tech

Сюди належать усі стартапи, які допомагають зменшити викиди CO2. Минулого року інвестори уклали 2023 угоди на $41,1 млрд. Це другий найкращий результат за весь час спостережень. Найбільший приріст фінансування спостерігається в Європі. Медіанний розмір угоди на стадії seed склав $2 млн, тоді як pre-money оцінка компаній тримається на рівні $8 млн. Які стартапи залучили найбільше капіталу?

  • Low-carbon mobility. Усі повітряні, наземні та морські транспортні засоби, які використовують акумуляторні батареї або технології чистого палива.
  • Grid infrastructure. Передбачає технології для підвищення ефективності, стабільності та стійкості електромереж і ефективнішого використання нетрадиційних джерел енергії.
  • Промислова декарбонізація. Використання альтернатив нафтохімії, низьковуглецевих підходів до видобутку корисних копалин і технологій перероблювання відходів.
  • Intermittent renewable energy sources. Сонячна та вітрова генерація енергії, включно з апаратним забезпеченням та аналітикою.

А ось найменше грошей залучили такі компанії:

  • Land use. Технології для моніторингу та скорочення викидів CO2 з неіндустріальних або комерційних земель, включно з альтернативними добривами, виявленням джерел викидів і моніторингу змін у землекористуванні.
  • Dispatchable energy sources. Виробництво чистої енергії за допомогою геотермальних, гідроенергетичних і ядерних технологій.
  • Clean fuels. Генерація низьковуглецевих видів палива, включно з воднем, біопаливом і відходами.

Інвестиції в фудтех

У Q1 2023 інвестори уклали 197 угод на $2,3 млрд. Спостерігається зниження активності аж до 40% порівняно з попереднім кварталом, проте не поспішайте робити висновки. Разом з тим на 57% зросла медіанна pre-money оцінка компаній, склавши солідні $27 млн. Ба більше, на 87,5% зріс медіанний розмір угоди — $6 млн. Несподіваний і приємний сюрприз.

Найімовірніше, в індустрії відбувається консолідація. Кількість угод падає, проте зростає їхня якість.

Найбільше інвестицій залучили стартапи, що пропонують електронна комерція, Alt-proteins і Bioengineered foods.

Аутсайдери: Discovery & review і Food production.

Інвестиційна активність в електронній комерції

Аналітики продовжують спостерігати за численними складнощами в індустрії електронна комерція. Інвестиції в сектор зменшуються кілька кварталів поспіль. Серед причин: підвищення відсоткових ставок, акцент інвесторів на прибутковості та більш пильна увага до витрат на програмне забезпечення. Також учасники ринку скаржаться на гостру конкуренцію і дедалі більші витрати на залучення клієнтів.

За результатами Q1 2023 року інвестори уклали 83 угоди на $3,4 млрд, що на 72% менше YoY. Хоча онлайн витрати споживачів склали рекордні $1,1 трлн і продовжують зростати, інвестори дуже обережно вкладають гроші в проєкти.

Найпопулярніші категорії стартапів: B2B commerce, Omnichannel commerce, Supply chain і Creator economy. 

Аутсайдери: ШІ & МН, AR\VR і Personalization.

Огляд інвестицій у Supply Chain Tech

За результатами першого кварталу інвестори уклали 195 угод на $2,4 млрд, що на 81,8% менше YoY. Після аномальної результативності у 2021, інвестиції зменшилися аж до показників 2018 року. Загалом справи тут так собі.

Найменше капіталу вклали в стартапи, що пропонують Freight tech і Warehousing tech. Зате популярністю користуються Enterprise supply chain management і Last-mile delivery, що дивно.

Індустрія Mobility

За результатами першого кварталу інвестори уклали 229 угод на $5 млрд. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року активність зменшилася аж на 50%. Причин для оптимізму мало враховуючи, що у 2022 інвестиції були на рівні  2017 року.

Сектор Mobility проблемний і нагадує театр одного актора, де все тримається на електричних автомобілях. Але й ті зі свого боку залишаються ризикованим і капіталомістким вкладенням. Крім EV помітними залишаються продукти у сферах Auto commerce і Micromobility.

І на завершення погляньмо на індустрію ШІ за даними PitchBook

Сектор чимось нагадує сусіда вище. Тільки тут у ролі китів, що тримають планету, виступає генеративний ШІ. За результатами першого кварталу інвестори уклали угод на $22,7 млрд, з яких тільки $6 млрд дісталися іншим проєктам. 

У травневому випуску ми розглядали подібний звіт від CB Insights, у якому йшлося про аналогічні висновки. Без генеративного ШІ індустрія вже тривалий час відчуває дефіцит як інвестицій, так і цікавих проєктів.

Блок для допитливих

  • Тренди втратили колись велике значення, передає Fast Company. Сподіваюся ми не доклали до цього зусиль.
  • Щоб бути щасливішими, вчені рекомендують шукати сенс у випадкових життєвих подіях, повідомляє Psychology Today.
  • Генеративний ШІ жахливо готує, йдеться в матеріалі Eater.
  • ШІ здатен спокусити вашу дівчину або хлопця. Цікавий експеримент у матеріалі Vice.
  • Бідність це ненормально і взагалі, вона не є природним станом людини, йдеться в дослідженні ScienceDirect
  • Матеріал Insider про 8 звичок, які роблять вас біднішими. Який збіг!
  • Aeon рекомендує чоловікам наслідувати традиції стародавніх греків і частіше ходити... без штанів.
  • Найдавніша книга в історії людства присвячена податкам і пиву, передає Literary Hub.
  • Дорослі зізналися, що частіше відвідують ресторани тільки для того, щоб виглядати солідніше в соціальних мережах. Детальніше у статті Independent.

Різна корисна статистика

  • Сфери застосування та перспективи цифрових двійників в огляді від PitchBook.
  • Огляд ринку електронних автомобілів від Bloomberg.
  • Розширена статистика інвестиційної активності в індустрії Gaming, яку ми оглядали в травневому дайджесті.
  • Якими навичками та знаннями сьогодні повинен володіти співробітник венчурного фонду? Читайте статтю Sifted.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Інтерв’ю з Сергієм Леськом, IT-директором OKKO

Олександр Тартачний 1 годину тому

Олександр Яценко: Час будувати великі компанії з красивим українським прапором та написом Made in Ukraine

Сергій Коноплицький 2 години тому

Як запустити новий бізнес в умовах обмежених ресурсів: від створення команди до стрімкого зростання

Віталія Гребнєва 2 години тому

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 13 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 18 годин тому