Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

У світі дикого венчура: опитування 58 венчурних інвесторів, векторні бази даних, зростання сектору оборонних технологій

ICLUB Global
ICLUB Global Клуб приватних інвесторів у стартапи
23 червня 2023 15 хвилин читання

У травневому випуску дайджесту «У світі дикого венчура» новин розповідаємо про настрої венчурних інвесторів, актуальні оцінки стартапів і розміри угод. Крім цього зверніть увагу на кілька новинок: оборонні технології, A2A і векторні бази даних. А на завершення — багато звітів з індустрій. Серед них Infosec, Agtech, Retail tech, Insurtech, AI, Crypto, Foodtech, Supply chain tech, SaaS, Medtech, Digital health та Gaming.

Головні новини

Спочатку поговоримо про головні новини індустрії.

Результати опитування 58 венчурних інвесторів від PitchBook

Наприкінці квітня аналітики PitchBook провели опитування серед венчурних інвесторів з різних регіонів, щоб дізнатися їхні настрої щодо індустрії. Так, 31,6% вважають, що протягом щонайменше наступних 12 місяців найбільше інновацій привнесе генеративний ШІ. Ще 20,4% віддали голоси за Climate tech і 12,5% пішли Biotech. 

Приблизно аналогічна кількість респондентів висловилися на користь того, що саме сектор ШІ чекає найбільше зростання. Відчутну вигоду від впровадження ШІ отримають Enterprise technology, фінтех та E-commerce.

43,1% інвесторів очікує зменшення фінансування стартапів у найближчий рік. 32,8% вважають, що ситуація не зміниться і лише 24,2% залишаються оптимістами.

Найболючіший макроекономічний фактор, що впливає на розвиток венчурної індустрії — підвищення відсоткових ставок.

Цікаво, що думки щодо наслідків катаклізмів 2022 року, на кшталт банкрутства банків, розділилися. 

 • З позитивного: звільнення у великих технологічних компаніях дали змогу стартапам конкурувати за таланти; скорочення припливу капіталу в компанії з непотрібними та/або слабкими інноваціями; повернення оцінок стартапів на більш раціональний рівень. 
 • З мінусів: ослаблення хорошого бізнесу і витіснення підприємців з ринку; фокус на збереженні позицій замість інновацій та зростання; страх інвесторів.

Венчурна індустрія віддає перевагу інвесторам

За даними PitchBook зараз спостерігається підвищений попит на інвестиції. Одночасно з цим інвестори не поспішають розкидатися грошима, особливо якщо йдеться про пізні стадії. Зі свого боку стартапи виступають у ролі прохача, їм доведеться добре попрацювати, щоб отримати капітал.

Актуальні оцінки стартапів і розміри угод у США

Медіанна pre-money оцінка компаній на стадії seed сьогодні становить $12,9 млн. Середня оцінка — майже $20 млн. Порівняно з аналогічним періодом минулого року цифра зросла майже на 30%. Відмінний результат. 

Зазначається, що макроекономічні потрясіння мінімально впливають на ранні стадії. Однак причини зростання оцінок молодих компаній криються не тільки в їхній невразливості до глобальних чинників. Тут постаралися інвестори, які стали прискіпливіше відбирати компанії. У результаті селекції на ринку залишається все більше сильних стартапів, що сприятливо позначається на підсумковій цифрі їхніх оцінок.

Середній розмір угоди на стадії seed на перший квартал 2023 року становить близько $4 млн.

Актуальні оцінки стартапів і розміри угод у Європі

Тут медіанна pre-money оцінка компаній на стадії seed становить €5,5 млн. Середня оцінка — майже €10 млн. Середній розмір угоди на перший квартал 2023 року склав близько €1 млн. На європейському ринку не спостерігається значних змін. Ситуація виглядає стабільно.

Також рекомендуємо аналогічне глобальне дослідження від CB Insights, автори якого зафіксували навпаки, падіння оцінок на 11% ($12,4 млн). Проте в цілому фінальні цифри не дуже відрізняються.

Новини індустрій

Пройдемося по конкретним індустріям.

Інвестиції в секторі інформаційної безпеки

За перший квартал 2023 року інвестори уклали 127 угод на $2,5 млрд. Протягом тривалого часу обсяг фінансування стартапів залишається тут стабільно низьким, зазначають аналітики. Кількість угод перебуває на такому низькому рівні, що автори навіть не змогли дізнатися хоч якісь подробиці оцінок компаній. 

Такий самий тренд спостерігається в екзитах, кількість яких мінімальна. Цікаво, що в індустрії інформаційної безпеки інвестори віддають перевагу зрілим компаніям. Тут головна активність відбувається саме на пізніх стадіях, а не ранніх.

Настільки низька активність в індустрії є дивовижною, адже саме стартапи інформаційної безпеки мають розробляти продукти для протидії загрозам ШІ. Головні тренди: використання генеративного ШІ для операцій із забезпечення безпеки; управління ідентифікацією машин; безпарольна автентифікація; постквантова криптографія і privacy-as-code.

Векторні бази даних — новинка, де заховані гроші

Для навчання ШІ потрібні масиви даних. Сьогодні такі масиви представлені у вигляді традиційних, або іншими словами структурованих баз даних. Наприклад, текст, відео або фотографії. Однак такі дані не можуть наздогнати зростання потреб ШІ. У результаті почали з'являтися неструктуровані бази даних, також відомі як векторні. 

Суть у тому, що такий підхід дає змогу шукати та встановлювати патерни серед безлічі різних джерел одночасно. Скажімо, на основі тексту шукаються схожі відео або навпаки.

Як повідомляє CB Insights, до 2025 року 80% даних матимуть неструктурований характер. Та схоже стартапи вже готові до розв'язання нагальної проблеми. Інвестиції в сектор зростають другий рік поспіль. 

Якщо за весь 2022 інвестори уклали 7 угод на $109 млн, то тільки за перший квартал 2023 року аналітики вже нарахували 4 угоди на $176 млн. Тим часом оцінка одного стартапу з індустрії склала аж $750 млн. 

Резюмуючи, цей сектор мало заселений як інвесторами, так і стартапами, що відкриває хороші можливості для капіталу.

Новинка електронної комерції — A2A-платежі

Аналітики CB Insights помітили підвищений інтерес інвесторів до продуктів, що пропонують A2A-платежі. Така система дає змогу пересилати гроші між банківськими рахунками без посередників, на кшталт Visa або Mastercard. Як результат транзакція стає швидшою, безпечнішою і дешевшою. Цікаво, що на цю технологію припадає 1 долар із 10, витрачених у сфері глобальної електронної комерції. А це, на хвилинку, солідні 10%.

Оборонні технології

Сфера оборонних технологій останнім часом гаряче обговорюється всіма. Але що про цю загадкову індустрію думають венчурні інвестори? Аналітики PitchBook спостерігають за сектором з 2016 року і відзначають його постійне зростання. За останні шість років інвестори уклали 4744 угоди на $135 млрд. Значні цифри. Найпопулярніший варіант екзиту тут це M&A. Зазначається, що індустрія схильна до консолідації, а контроль перебуває у великих гравців. 

Цікаво, що оборонні технології охоплюють не тільки озброєння. Сюди належить усе, що може сприяти зміцненню національної безпеки. Наприклад, 2022 року найбільше інвестицій залучили такі сегменти, як renewable energy & generation ($3,9 млрд), sensing, connectivity & security ($3,4 млрд) і biotechnology ($3,2 млрд). Велика увага також приділяється продуктам подвійного призначення, які можуть бути корисними як у мирний час, так і у воєнний. 

Головний стимулятор зростання сектора — уряди. Саме від них за великим рахунком залежить ініціатива і попит на подібні продукти. Прогнозується, що до 2027 року ринок оборонних технологій становитиме $184 млрд і зростатиме в середньому на 16% щорічно.

Результати першого кварталу для Agtech

У Q1 2023 року інвестори уклали 172 угоди на $1,9 млрд. Активність нижча, ніж кварталом раніше, проте варто почекати хоча б середини року, щоб робити будь-які висновки. На подив аналітиків медіанна pre-money оцінка компаній замість негативного тренду показала зростання аж на 20%. Це може бути пов'язано з консолідацією інвестицій. Кількість угод зменшилася, тоді як чеки навпаки зросли. Agtech інвестори надають перевагу зрілим компаніям і вважають ранні стадії надто ризикованими.

Тренди: Aquaculture, Biomaterials, Plant biotech, Field IoT, дрони, аналітика та спеціалізовані маркетплейси.

Retail tech. Нижче падати нікуди

За даними CB Insights, у першому кварталі 2023 інвестори уклали 563 угоди (найгірший показник з 2014 року) на $5.3 млрд (найгірший результат з 2016 року). Інвестиції в індустрію продовжують падати роками й ця тенденція не зупиняється.

Огляд Insurtech

Страхування залишається проблемною індустрією. Її пік припав на 2021 рік, проте вже у 2022 інвестиції впали на 42.4% і продовжують падіння. За результатами першого кварталу 2023 інвестори уклали 115 угод на $1.1 млрд, що є найгіршим показником із 2018 року. 

Крім загальних проблем венчурної індустрії, на кшталт роздутих оцінок компаній, сектор страхування до того ж дуже капіталомісткий. Тутешня активність відбувається переважно серед стартапів на пізніх стадіях, з яких намагаються вичавити хоч щось. Ранні компанії навіть не думають лізти в цей бізнес, час якого минув. Єдиний сегмент, де інвестиції зросли — це комерційне страхування.

Інвестиції в ШІ сповільнилися

За даними CB Insights, у першому кварталі 2023 інвестори уклали 554 угоди на $5,4 млрд, що на 43% менше QoQ. Найгірший квартал із 2018 року. Аналітики зауважують, що абсолютна більшість грошей йде генеративному ШІ, тоді як всі інші категорії відчувають дефіцит фінансування або цікавих проєктів.

Результати Q1 2023 для криптоіндустрії 

У першому кварталі поточного року інвестори уклали 353 угоди на $2,6 млрд. Інвестиції падають уже четвертий квартал поспіль і докотилися до рівня 2020. Єдині категорії стартапів, які продовжують користуватися популярністю: продукти Layer-2 (L2) і зберігання криптовалют. Аналітики попереджають, що у 2023 році спад активності продовжиться й на індустрію в найближчому майбутньому не чекає нічого хорошого.

У Європі помічено сплеск інвестицій у Foodtech

За повідомленням Sifted, за результатами 2022 року інвестиції в європейський Foodtech зросли на 30% і склали $1,3 млрд. Головний хіт — альтернативні білки, отримані лабораторним шляхом. 

А ось кому не пощастило в Європі, так це індустрії Agritech. Тут інвестиції зросли лише на 5%, склавши скромні $561 млн. Ключовий інтерес інвесторів — вертикальні ферми та precision agriculture. Головним аутсайдером Agritech опинилися ферми в приміщеннях. Як передає PitchBook, інвестиції в цю категорію впали на 91% YoY.

Інвестиції в індустрії Supply chain tech

За перший квартал 2023 інвестори уклали 195 угод на $2,4 млрд, що на 81,8% менше за аналогічний період минулого року. Інвестиції в індустрію ніколи не хапали зірок із неба, залишаючись помірними. Тільки одного разу у 2021 спостерігався аномальний приплив грошей, після чого все знову зійшло нанівець. Найбільше постраждала категорія Freight tech. Найменше грошей втратила категорія Enterprise supply chain management.

Enterprise SaaS

Індустрія корпоративного SaaS сьогодні одна з найсильніших у венчурних інвестиціях. З року в рік сектор показує впевнене зростання і навіть не думає здавати позиції. Макроекономічні складнощі? Забудьте, тут їх немає. За результатами першого кварталу інвестори уклали 363 угоди на $13,9 млрд. Чудові результати. Найпопулярніші категорії стартапів: ERP (enterprise resource planning) і CRM. Також зверніть увагу на AP (analytic platforms) і SCM (supply chain management).

Трохи актуальної інформації про Medtech

За результатами першого кварталу інвестори уклали 122 угоди на $1,8 млрд. Для індустрії невеличкі цифри є нормою, тому дивуватися не варто. Medtech це нішевий сектор, де не так багато стартапів та інвесторів. Активність останніх трохи знизилася останнім часом, але нічого незвичайного не спостерігається. Ситуацію можна вважати стабільною. 

Цікаво, що в цій індустрії немає обожнювання стартапів на ранніх стадіях, де фінансування впало на 30%. Ще однією особливістю сектору є низка специфічних проблем, притаманних лише medtech. Серед них насамперед виділяють складне фінансове становище кінцевих ринків систем охорони здоров'я.

Digital Health

У першому кварталі інвестори уклали 397 угод на $3,4 млрд. Активність стабілізувалася, проте перебуває на дуже низькому рівні. Інвестиції впали до показників аж 2019 року. 

Найпопулярніші категорії стартапів: Care delivery & Navigation tech; Monitoring, Imaging & Diagnostics tech; Drug R&D tech. 

Найнепопулярніші: Digital Pharmacy tech; Health insurance & RCM tech; Digital therapeutics & wellness tech.

Gaming

Останній огляд на сьогодні стосується ігрової індустрії. У першому кварталі інвестори уклали 140 угод на $1,1 млрд. Порівняно з двома попередніми кварталами інвестиції дещо зросли, проте загалом залишаються вкрай скромними. Аналітики зазначають, що зараз відбувається корекція ринку. Пік активності ігрової індустрії спостерігався під час пандемії, яка позаду. Глобальні витрати споживачів знизилися від 5 до 11%, що позначається на венчурному секторі.

Найпопулярніші категорії стартапів: Development and Content creation; Developer tools; content developers & publishers.

Блок для допитливих

 • За допомогою генеративного ШІ вчені знайшли спосіб декодувати думки людини в текст, розповідає Vice.
 • Більшість людей правші через еволюційну логіку, повідомляє Big Think.
 • Схоже перегляд інтернету може допомогти в боротьбі з деменцією, повідомляє SciTechDaily. Ну, хоч якась від нього користь. 
 • Щоб краще відпочивати слід не розслаблятися, а цікаво проводити дозвілля. Виявляється про це говорив ще Арістотель. 
 • Про природу людського сміху рекомендуємо статтю Psychology Today
 • Згідно з останнім дослідженням, найуспішніші венчурні фонди не ведуть Твіттер. Що ж, видаляємося. 
 • Їжа майбутнього в огляді Sifted. Стане в пригоді Foodtech стартапам. Там навіть є вулканічні мікроби! 
 • Людському мозку більше подобаються звуки, що доносяться в ліве вухо, передає Technology Networks
 • Найперший документований в історії людства поцілунок. Йому 4500 років. 
 • Майже офіційно: меми — мова кохання, оскільки допомагають дізнатися сумісність за почуттям гумору, йдеться в матеріалі Mashable
 • Ностальгія допомагає боротися зі стресом, повідомляє PsyPost

Різна корисна статистика

 • Інвестиції в індустрію Web3 впали на 82% YoY, передає Crunchbase.
 • Великий огляд від PitchBook на тему як генеративний ШІ може вдосконалювати ті чи інші індустрії. 
 • Скільки коштує навчання ШІ в докладному матеріалі від a16z
 • Свіжий огляд ринку комп'ютерних ігор від Newzoo. 
 • Актуальний огляд інвестицій у сектор енергетики від IEA. 
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

ASUS випустила відеокарту GeForce RTX 4070 Turbo

Артем Житкевич 5 годин тому

Meta та IBM об'єднуються для створення ШІ Альянсу

Артем Житкевич 6 годин тому

NVIDIA побудує в Японії мережу ШІ-фабрик

Артем Житкевич 8 годин тому

Gmail отримав спам-фільтр на основі ШІ

Артем Житкевич 8 годин тому

росія має перевагу в радіоелектронній боротьбі на фронті — головне з матеріалу The Economist

Олександр Тартачний 11 годин тому