Терор і відповідь на нього: навіщо ХАМАС атакував Ізраїль — Тімоті Снайдер
Атака ХАМАС на Ізраїль призвела до загибелі сотень мирних жителів, проте з військового погляду виглядала доволі безглуздою. Історик Тімоті Снайдер розмірковує у колонці на Substack про мотиви та очікування нападників від своїх дій.
Я хочу поділитися своїми думками про терор і контртерористичні заходи, які підказав мені напад ХАМАС і дилеми, з якими зіткнувся Ізраїль. Мої думки не ґрунтуються на знаннях про регіональні особливості, але спираються на наукові праці про політику терору і повстанський рух. Це не стільки погляд на конкретні події, скільки загальне нагадування про те, яких масштабних форм вони здатні набувати.
Що таке терор
Терор може бути зброєю слабких, щоб змусити сильних використати їхню силу проти них самих. Терористи знають, що вони збираються робити, і розуміють, що буде далі. Вони прагнуть створити емоційну ситуацію, в якій саморуйнівні дії здаються єдиним вибором.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Якщо ви жертва терору, аргумент, який я наводжу, виглядає для вас абсурдним. Терористи можуть здаватися вам скаженими звірами, які потребують покарання. Але жахливість злочину не свідчить про відсутність планування. Зазвичай частина плану полягає в тому, щоб розлютити жертву атаки.
Без 11 вересня Сполучені Штати, ймовірно, не вторглися б до Іраку. Це рішення, яке призвело до загибелі десятків тисяч людей, допомогло профінансувати піднесення Китаю, послабило міжнародне право і підірвало довіру до Америки. 11 вересня було причиною американських рішень, які призвели до набагато більшої кількості смертей і завдали США набагато більшої шкоди, ніж самі теракти.
13 вересня 2001 року я відмовився від запланованої лекції з історії Східної Європи та говорив лише про терор і боротьбу з тероризмом. Я не уявляв тоді, наскільки добре спрацює ця провокація. Вторгнення в Ірак було катастрофою, яка сталася з багатьох причин. Однією з них була логіка терору і, власне, її експлуатація людьми, які однаково хотіли війни в Іраку.
Якою логікою керується ХАМАС
Оцінюючи те, що зробив ХАМАС, важливо пам’ятати, що жорстокі злочини не є самоціллю. Вони надзвичайно жахливі та заслуговують на всілякий осуд, але вони не є безглуздими. На відміну від ізраїльтян, які шоковані та відчувають, що повинні терміново діяти, ХАМАС розробляв цей сценарій роками. Люди, які здійснюють звірячі злочини, йдуть за планом, який передбачає реакцію Ізраїлю.
Я не буду стверджувати, що знаю, чого очікує ХАМАС від Ізраїлю, або що має робити Ізраїль. Це справа людей, які знають арабську та іврит і здатні прочитати документи й проаналізувати дані. Але я вважаю, що у таких ситуаціях завжди варто запитати себе, чи не йдете ви за сценарієм терористів. Якщо те, що ви хочете зробити, збігається з тим, чого хоче від вас ворог, хтось із вас помиляється. Можливо, ваш ворог. А можливо, ви.
P.S. Я усвідомлюю, що тон цієї колонки може здатися різким у контексті людських страждань. Я перепрошую за це.
P.P.S. Я передбачаю зауваження, що державна політика Ізраїлю спрямована на провокування палестинців. Я згоден, що сильний також може тероризувати слабкого.