Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року

Платформа LOOQME
Платформа LOOQME
29 листопада 2023 5 хвилин читання

Індустрія PR чи не перша реагує на важливі події і зміни у світі. До того ж, сфера комунікацій задає тренди і формує інформаційний контекст не тільки в межах однієї держави, а й на глобальному рівні. Щоб зрозуміти, чим жили українські піарники протягом року та чого чекати у майбутньому, команда LOOQME щороку проводить опитування State of PR. Ділимося результатами цьогорічного дослідження. 

Хто вони – українські PR-спеціалісти? 

Переважна кількість піарників – жінки. Принаймні, про це свідчать результати дослідження, адже серед опитаних – 86% фахівчинь. Більшість респондентів (46%) – молоді спеціалісти віком від 25 до 30 років. Переважна кількість опитаних має гуманітарну освіту (19% навчались на журналістиці) і проживає в Україні. 

48% опитаних працюють на керівних посадах, а 23% – менеджери. Переважно піарники працюють у невеликій команді, до 7 осіб. 

17% опитаних працюють у PR-агенціях, 13% – у сфері ІТ. Дещо менше – у державному та громадському секторах. 

Де і як працюють піарники? 

У 2023 році в більшості компаній штат PR-команди не змінився, проте у 35% кількість фахівців зросла. Лише 18% опитаних розповіли, що протягом року їхні команди скоротилися. Цікаво, що частіше про зменшення кількості працівників розповідали фахівці, команда яких складається з однієї людини. Тож можна припустити, що в таких компаніях штат скорочується, а всі обов’язки щодо PR покладаються на одну людину.

Переважна кількість – 83% респондентів – задоволені своєю роботою. Серед загальної кількості опитаних лише 4% не подобається їхня робота. Ці цифри корелюють з рівнем заробітної плати: у 52% фахівців вона зросла, у 7% – зменшилася, у решти ж залишилася без змін. 

State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року
State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року

Підписуйтеся на наші соцмережі

74% компаній працюють на іноземних ринках. Цікаво, що третина компаній почала міжнародну співпрацю вже після початку повномасштабного вторгнення. Загалом же більшість піарників стверджують, що війна дуже вплинула на їх роботу. При чому цей вплив не залежить від сфери діяльності компанії. 

Пріоритети, завдання, виклики

У своїй роботі переважна кількість піарників фокусуються на розвитку бренду та зв’язках з медіа. Трохи менше – на колабораціях та партнерствах, розробці стратегій, антикризовому менеджменті та SММ. 

State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року

Серед викликів PR-фахівці називають багатозадачність та великі обсяги роботи. Окрім того, 45% опитаних вважають проблемою недостатню кількість кваліфікованих кадрів. Також серед больових точок опитані називали нерозуміння клієнтами, як працює PR, монетизацію соціального капіталу, проблеми в комунікації щодо отримання інформації, експертизи, історій від клієнтів.

Найбільше часу українські піарники витрачають на дрібні задачі, підготовку контенту для медіа і соцмереж, а також генерування ідей. При цьому лише трохи більше третини опитаних однозначно вважають свій PR зараз ефективним. Цікаво, що цей показник суттєво зменшився порівняно з минулим роком. 

Бюджети

Якщо у турбулентному 2022 році майже половина компаній зменшила бюджети на PR, а 4% взагалі анулювали їх, то цього року грошей в галузі стало більше. Лише 20% компаній скоротили витрати на PR, натомість третина опитаних розповіла про збільшення бюджетів. 

State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року

Що по соцмережам і штучному інтелекту?

Піарники найчастіше використовують сервіси штучного інтелекту та веб-аналітики. Переважно штучний інтелект використовують для написання текстів та генерування ідей для контенту.

Традиційно PR-фахівці найбільше у роботі використовують Facebook. Трохи менше – Instagram. Помітно зросла популярність TikTok, також її наростили LinkedIn та Telegram. 

State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року

Натомість Twitter значно знизив відсоток користування піарниками – половина опитаних взагалі не використовує цю соцмережу. 

КРІ і вимірювання результатів

43% опитаних на постійній основі вимірюють результати своєї роботи, ще третина робить це щомісяця. Цікаво, що аж 9% піарників наразі не вимірюють ефективність роботи взагалі. 

Серед основних метрик, за якими вимірюють результати: охоплення публікацій, їх кількість, залученість у соціальних мережах та кількість позитивних публікацій. Для вимірювання репутації аналізують присутність у медіа та соцмережах, а також відгуки на компанію.

State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року

Що далі? 

На думку комунікаційників, у майбутньому важливими навичками стануть стратегічне планування, кризовий менеджмент, робота з даними та їх аналіз. Також потрібними будуть цифрова грамотність та вміння працювати зі штучним інтелектом. Окрім того, важливою навичкою стане ефективна комунікація – як з медіа, так і з аудиторією.

Загалом же простежується тенденція, коли піарник стає універсальним фахівцем і охоплює як стратегічне планування, так і роботу з медіа та інфлюенсерами, SMM та інші аспекти комунікацій, залежно від потреб компанії і запитів аудиторії.

Повну версію дослідження можна отримати безкоштовно за посиланням.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Коли замовники не платять за ІТ-контрактами

Максим Носарев 6 годин тому

Kharkiv IT Cluster: бронювання, критичність та «Дія.Сіті» — як айтівцям працювати у 2024-му?

Olga Sukhorukova 15 годин тому

Як німецький уряд підштовхнув крипторинок до відновлення: огляд

Павло Осадчук 22 липня 2024 08:51

8 з 10 українців стикались із шахраями в інтернеті

Олеся Дерзська 19 липня 2024 16:04

Дизайн дитячого простору: середовище, яке виховує та надихає

Алеся Карнаухова 18 липня 2024 12:28