Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Скільки українців не мають доступу до інтернету і коли ми подолаємо цифровий розрив

10 липня 2023 15 хвилин читання

Невелике село у Сумській області. Сонячний день, зеленіє травичка, а на пагорбі якась скажена людина підкидає у повітря смартфон. Місцевий божевільний? Ні, жива демонстрація цифрового розриву. Адже село Посад — один із населених пунктів в Україні, де досі немає ані широкосмугового дротового, ані якісного мобільного інтернету

SPEKA дослідила, скільки українців досі живуть без інтернету і як ситуація змінюється з роками. Ми поспілкувалися з Міністерством цифрової трансформації, найбільшими операторами звʼязку та урядовими організаціями, щоб відповісти на запитання, наскільки серйозна проблема цифрового розриву в Україні і як його можна подолати. 

Проблема цифрової нерівності в Україні зумовлена двома головними чинниками Проблема цифрової нерівності в Україні зумовлена двома головними чинниками

Дати, цифри і мапи — у матеріалі. Вмощуйтеся зручніше і перевірте наявність мережі. 

Відсутність інтернету. Візуалізація Midjourney
Відсутність інтернету. Візуалізація Midjourney
Відсутність інтернету. Візуалізація Midjourney
Відсутність інтернету. Візуалізація Midjourney
Відсутність інтернету. Візуалізація Midjourney

Стадії відсутності інтернету: заперечення, гнів, торг, депресія, прийняття

Цифровий розрив у світі: скільки людей мають доступ до інтернету

Згідно зі щорічним звітом Global Digital Overview, станом на початок 2023 року інтернетом користувалися 5,16 млрд людей, а це приблизно 64% від населення Землі. При цьому серед міського населення інтернет-юзерів 78,3%, а серед сільського лише 45,8%. 

5,16 млрд
користувачів інтернету в світі
64,4%
від населення світу
1,9%
приріст за рік
6 год. 37 хв.
середній час в інтернеті за добу
92,3%
користуються інтернетом зі смартфонів
65,6%
заходять в інтернет з десктопа

За минулий рік кількість людей, що мають доступ до інтернету, збільшилася лише на 2%, або на 98 млн. Це серйозне уповільнення, особливо порівняно з піковими роками приросту інтернет-користувачів, які припали на 2010-ті. 

Джерело: Global Digital Overview Джерело: Global Digital Overview

Digital quality of life, плюси та мінуси цифровізації та на кого орієнтуватися Україні

CEO DevRain Олександр Краковецький про плюси та мінуси цифровізації по-європейськи

Чи є в Україні цифровий розрив

Проблема цифрової нерівності в Україні зумовлена двома головними чинниками: відсутністю швидкісного інтернету (дротового та мобільного) у низці населених пунктів, а також низьким рівнем цифрової грамотності частини населення.

Цифрова грамотність

Згідно з дослідженням Міністерства цифрової трансформації України, у 2021 році частка українців віком від 18 до 70 років, цифрові навички яких нижче позначки «базовий рівень», становить 47,8% населення. А кількість тих, що не мають жодних цифрових навичок, — 11,2%. У порівнянні з 2019 роком ці показники зменшилися на 5,2% та 4% відповідно. 

Дослідження КМІС показує, що за останні три роки рівень користування електронними послугами найбільше зріс серед людей старших вікових категорій:

на 52%
серед людей віком 70 і більше
на 30%
серед людей віком 50-69 років
на 18%
серед людей віком 30-49 років
на 11%
серед людей віком 18-29 років

Доступ до швидкісного інтернету 

До повномасштабного вторгнення в Україні планували забезпечити доступом до інтернету всі населені пункти у 2022 році і підключити 95% українців до мережі до кінця 2023-го. Наскільки вдалося виконати ці плани, говорити складно, адже мільйони українців мусили залишити свої домівки, інфраструктуру пошкодили обстріли, а частина територій перебуває під окупацією. 

У травні 2023 року Мінцифри відзвітувало, що з 2021-го понад 1 млн українців у 3268 селах забезпечили доступом до швидкісного інтернету, а 7,5 тисяч шкіл, лікарень та інших соцзакладів — Wi-Fi.

У 2023 році доступ до швидкісного інтернету вперше отримали 6 тис. українців. 

Мобільний інтернет в Україні: покриття 4G та проблемні зони

За даними НКЕК, кількість активних SIM-карток, з яких підключалися до інтернету, у 2022 році становила 35,356 млн. З них 26,424 млн — це SIM-картки стандарту 4G. Самі мобільні оператори оцінюють кількість населення з можливістю доступу до швидкісного мобільного інтернету приблизно у 90%. 

Мобільний інтернет. Візуалізація Midjourney
Мобільний інтернет. Візуалізація Midjourney

Так, у «Київстар» SPEKA розповіли, що завдяки зусиллям технічних спеціалістів компанії наприкінці грудня 2022 року 4G-мережа продовжувала працювати у містах і селах, де проживало 88% населення України. 

«До повномасштабного вторгнення цей показник був лише на 2% більше. Завдяки збереженню великого покриття 4G-швидкісним інтернетом регулярно користувалося вже 13 млн абонентів “Київстар”», — зазначили у компанії.

Оператор lifecell говорить про покриття 93% населення швидкісним мобільним інтернетом. У «Vodafone Україна» зазначили, що до повномасштабного вторгнення покриття 4G/3G становило 88%, а за планами на сьогодні мало бути вже більше. Проте бойові дії завдали інфраструктурі оператора значних руйнувань, зараз компанія знову вийшла на показник у 88%.

У Мінцифри кажуть, що наявність доступу лише до мобільного інтернету (хай і швидкісного) не вирішує проблем цифрового розриву: «Об’єм трафіку та швидкість мобільного інтернету обмежені. Крім того, у населених пунктах, де немає фіксованого інтернету, погіршується якість і мобільного. Адже все населення використовує лише мобільний інтернет і цим перевантажує мережу».  

Дротовий швидкісний інтернет в Україні

Визначити загальну кількість людей, що користуються дротовим швидкісним інтернетом, складніше. Адже у випадку з мобільним інтернетом можна порахувати активні SIM-картки, тоді як у випадку з домашнім інтернетом рахуються лише підключені домогосподарства, де зазвичай проживає більше, ніж одна людина. 

Дротовий інтернет. Візуалізація Midjourney
Дротовий інтернет. Візуалізація Midjourney

Тож проблема подолання цифрового розриву в Україні має вирішуватися комплексно — і підвищенням рівня цифрової грамотності населення, і розширенням географії підключення швидкісного дротового та мобільного інтернету. 

Які населені пункти в Україні досі не мають інтернет-покриття

У 2021 році Український державний центр радіочастот розробив мапу інтернет-покриття в країні. На ній позначені зони від обмеженого до дуже гарного охоплення інтернет-звʼязком. 

Мапа зон покриття в Україні  Мапа зон покриття в Україні 

Станом на травень 2023 року ця мапа не працює, але існують альтернативи, які дозволяють перевірити, який оператор матиме кращий звʼязок у вашому населеному пункті, а який не матиме взагалі. 

Як подолати цифровий розрив в Україні

Київський міський інститут соціології зазначає, що через російське вторгнення в Україні зросла частка вразливих груп населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб.

«Війна підкреслила важливість онлайн-взаємодії з державою. В умовах, коли мільйони людей потребували допомоги від держави, але фізично не могли скористатися цими послугами – бо вимушено опинилися в дорозі, на новому місці проживання, або ЦНАП у їхньому населеному пункті припинив функціонувати – можливість отримати необхідні державні послуги з власного смартфону чи ноутбуку виявилася критично важливою», – зазначають дослідники. 

І у Мінцифри, і у НКЕК подолання цифрового розриву називають одним з ключових пріоритетів. Що ж саме реально зробити в Україні для зменшення цифрової нерівності, і що вже робиться? Розбираємо по пунктах: 

Замість післямови: чи вдасться подолати цифровий розрив в Україні

Вирішення проблеми цифрового розриву суттєво ускладнює російське вторгнення та знищення і пошкодження інфраструктури. Тим не менш, ми бачимо, що робота в цьому напрямку ведеться — є відповідні програми Мінцифри, є бажання телеком-операторів відновлювати та розвивати свої мережі, в тому числі надавати послуги швидкісного інтернету якомога більшій частині населення.

Для того, щоб послуги звʼязку надавалися якісно, необхідні тендери на забезпечення проблемних зон інтернетом, де до уваги будуть братися не лише ціна і локальний статус (чи ні) учасника, але також його спроможність виконати озвучені задачі. 

Станом на 4 травня 2023 року SPEKA не знайшла на сайті Prozorro тендерів на надання послуг звʼязку (мобільного або дротового), у віддалених населених пунктах, де замовниками виступали б Мінцифри чи НКЕК. 

Попри те, що на остаточне вирішення проблеми можна цифрового розриву можна очікувати не раніше перемоги над росією, і держава, і оператори звʼязку мають докласти максимальних зусиль, щоб забезпечити інтернетом максимальну кількість українців, особливо у віддалених населених пунктах. Як показує дослідження КМІС, сьогодні це може стати питанням життя чи смерті. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Уже 200 тис. українців отримали посвідчення ветерана в Дії

Олеся Дерзська 9 годин тому

В Україні три пари вже уклали перші шлюби у «Дії»

Олеся Дерзська 24 червня 2024 15:45

Як створити YouTube-оголошення з високою конверсією у 2024 році?

В'ячеслав Юренко 21 червня 2024 19:00

«Київстар» запровадив для припейда онлайн-ідентифікацію через «Дію» та BankID

Олеся Дерзська 20 червня 2024 17:10

lifecell підключила VoLTE в Канаді

Вікторія Рудзінська 19 червня 2024 20:40