Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як працює інтернет у метро. Пояснюємо складне простими словами

Ігор Зазулик
Ігор Зазулик Начальник технічного департаменту "Центр" "Vodafone Україна"
19 квітня 2023 4 хвилин читання

У це вже важко повірити, та інтернет у метро був не завжди. Першу мережу для швидкісного передавання даних в українському метро Vodafone запустив 2015 року у Харкові. До речі, це була перша 3G-мережа в країні.

А перший 4G у київському метро з’явився лише три роки тому — 5 березня 2020 року. Три оператори запустили послуги 4G-зв'язку на першій станції київського метрополітену «Академмістечко». Кінцевою станцією будівництва стали «Теремки», 4G на ній запрацював у першій половині 2021 року. Зараз зв’язок є на всіх трьох лініях метрополітену — у тунелях і на платформах, на ескалаторах і у холах метро. 

Як будували 4G у метро

Розгортання мережі в метро уповільнювалось через особливості роботи метрополітену. Надто складними були роботи у тунелях, де наші фахівці могли працювати тільки вночі, коли метро зупинялось, буквально по 2-3 години на добу.

Також початок будівництва збігся із локдауном, а тому доводилося дотримуватися вимог карантинного режиму і працювати невеликими групами. Та тимчасове закриття метрополітену через COVID-19 також допомогло збільшити кількість робочих годин. Наприкінці року майже всі станції були з 4G.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Чим відрізняється інтернет-мережа у метро від наземної

Мережа у підземці не схожа на звичайну наземну. По-перше, це активна антенна система, в яку включені базові станції. По-друге, у тунелях прокладений спеціальний «випромінювальний» кабель, який дозволяє користуватися швидким інтернетом не лише на станціях, а й у поїздах — у просвітах між станціями.

Загальна протяжність кабелю становить 118,6 км. Це притому що загальна протяжність тунелів — 66 км.

Ну і врешті для роботи 4G у метро всі три оператори використовують спільне обладнання, але власні частоти — відповідно до ліцензій. Для кращої якості та швидкості інтернету частоти використовують у двох діапазонах — 1800 МГц і 2600 МГц.

До речі, за якістю стежать фахівці компанії — постійний моніторинг дозволяє швидко реагувати на зростання навантаження та застосовувати додаткові програмні рішення для точкового збільшення ємності. Такий моніторинг оператори ведуть по черзі — раз на рік змінюється відповідальний оператор.

Скільки інтернет-трафіку вивозить київський метрополітен

Найбільше мережа 4G у метро навантажена з 8:00 до 9:00 і з 16:00 до 19:00 у будні. Пік щоденного трафіку спостерігався у січні та лютому — під час частих і тривалих повітряних тривог. Також є стійка тенденція збільшення трафіку.

Це не дивно, адже й загальна кількість користувачів мобільного інтернету в нашій мережі зросла до 71% цього року, змінюються і користувацькі звички: середньостатистичний абонент Vodafone використовує 8,4 ГБ мобільного інтернету на місяць, а це майже у півтора раза більше, ніж торік.

Як швидко «бігає» інтернет у метро

Середня швидкість 4G у метро перевищує 40 Мб/с. Цього більш ніж достатньо, щоб дивитися потокове відео. Технологія дозволяє одночасно використовувати голосовий зв'язок і мобільний інтернет, це означає, що завантаження файлу не буде перериватися під час розмови.

Мережа має великий ресурс ємності, будували одразу з врахуванням максимально можливого навантаження на мережу. І це дуже допомогло цієї осені та зими, коли станції метрополітену фактично перетворились на пункти незламності з аномально великою кількістю користувачів, які під час повітряних тривог знаходили прихисток у метро та активно користувались як інтернетом, так і голосовим зв’язком.  

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Scrum Master у масштабних проєктах: три виклики на шляху до управління крос-функціональними командами

Diana Kryzhanovska 6 грудня 2024 12:30

Luxoft ліквідувала функцію employer branding і скоротила частину команди

Павло Бартос 5 грудня 2024 15:26

IT as a Service (ITaaS): сучасне рішення для бізнесу

Ihor Horb 5 грудня 2024 10:12

ПриватБанк скасував тарифи на обслуговування для IT-підприємців

Павло Бартос 3 грудня 2024 17:11

8 років — 8 уроків бізнесу

Олександра Богуславська 2 грудня 2024 14:00