Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що відомо про ракети «Онікс» і чому росія використовує їх зараз

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
24 липня 2023 4 хвилин читання

Упродовж останніх днів росіяни застосовують ракети «Онікс» для обстрілів Одещини. Що потрібно знати про ці ракети, які засоби ППО можуть з ними боротися та чому російська армія використовує їх саме зараз — у матеріалі SPEKA. 

Ракета «Онікс» — характеристики та які засоби ППО її збивають Ракета «Онікс» — характеристики та які засоби ППО її збивають

Що таке ракета «Онікс» та які її технічні характеристики

«Онікс» — це російські надзвукові універсальні протикорабельні ракети. Тобто їхнє основне призначення — боротьба з флотом, однак саме за цим напрямом їх не використовували жодного разу, тому про їхню ефективність на морі мало відомо. 

Ракети почали розробляти в срср наприкінці 1970-х. Однією з переваг ракети є її універсальність — її можна розмістити на підводних човнах, кораблях та катерах, а також літаках та пускових установках. Саме з пускового комплексу «Бастіон», який розташований у Криму, росіяни запускають ці ракети. Дальність польоту становить 600 км.

Характеристики ракети «Онікс» Характеристики ракети «Онікс»

Чому росія застосовує «Онікси» зараз 

Використання «Оніксів» раніше було нечастим і не дуже результативним. 30 квітня 2022 року цими ракетами обстріляли аеропорт в Одесі. 14 червня 2022 дві запущені ракети збили, а під час наступних запусків більшість ракет не досягали цілей через низьку точність. 

Натомість останні кілька днів під час атак росія використовує комбіновані атаки, залучаючи як дрони-камікадзе типу Shahed, так і ракети Х-22, «Онікс», «Калібр» «Іскандер-М». Під час атаки 19 липня 2023 року ППО України не вдалося збити надзвукові ракети «Онікс» та Х-22. 

Можна припустити, що тактика таких ударів — виснажити засоби протиповітряної оборони, щоб у другій-третій хвилі уразити цілі, а також використовувати ракети, для збиття яких наші сили ППО поки що не мають достатньо засобів.

 «Оніксами» росія зараз вражає насамперед портову інфраструктуру та зернові термінали. Мета терору — зірвати постачання продовольства Україною до інших країн після виходу росії з так званої зернової угоди

Скільки ракет «Онікс» у росії 

Станом на листопад 2022 року Міноборони стверджувало, що росіяни застосували 123 такі ракети по Україні, а залишилось  у них 374. Ракети у Чорноморському флоті рф використовують підрозділи берегової оборони, які мають мавйже 20 мобільних та стаціонарних пускових установок. А також чотири ракетні кораблі проєкту «Буян-М», кожен з яких має по 8 універсальних пускових установок. Окрім того, з’явилися повідомлення, що «Онікси» мають проблеми з технічним станом, які обмежують їхнє застосування.

На піку своїх можливостей (у 2019 році) росія була здатна виробляти щонайбільше 55 таких ракет на рік.  

Чому ракети «Онікс» важко збивати 

За період 19-20 липня 2023 року окупанти випустили 13 крилатих ракет «Онікс». Якщо зважати на офіційні звіти Командування Повітряних сил ЗСУ, жодну з них збити не вдалося.

Складність полягає у тому, що протикорабельна ракета під час заходу на ціль летить доволі низько, на висоті 10-15 м над поверхнею води, і з досить високою швидкістю — 2448 км/год.

«Це ускладнює її виявлення, а отже, і збиття засобами протиповітряної оборони. Важко з такими ракетами боротися, саме тому це ускладнює роботу ППО», — коментував ситуацію речник Повітряних сил Юрій Ігнат. Згодом він зазначив, що збивати ракету, яка летить на такій швидкості та малій висоті важко наявними засобами. Водночас Ігнат стверджує, що на її роботу можна «впливати засобами радіоелектронної боротьби» і зауважує, що не всі ракети долітають до цілі.

Проти надзвукових ракет ефективними можуть бути системи протиповітряної оборони Patriot чи SAMP/T, але, як і з ракетами C-300, набагато ефективніше знищити пускову установку, ніж намагатися збити запущені ракети.  

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як іноземні інструктори тренують українських військових з лазерними тактичними симуляторами

Назарій Присяжнюк 7 грудня 2023 12:45

Дизайн без дизайнерів. Чому так важко впроваджувати редизайн ЗСУ у диджитал-комунікацію

Євстахія Мельникова 6 грудня 2023 10:01

росія має перевагу в радіоелектронній боротьбі на фронті — головне з матеріалу The Economist

Олександр Тартачний 5 грудня 2023 16:25

10 запитань про артилерію, Міноборони, зброю і донати із засновниками БО «Реактивна Пошта»

Олександр Тартачний 5 грудня 2023 13:00

Стало відомо, наскільки була результативною українська ППО у листопаді 2023-го

Назарій Присяжнюк 4 грудня 2023 14:23