Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що таке технології VoLTE та VoWiFi та як вони працюють

Ірина Бойко
Ірина Бойко Unit Lead у відділі голосових комутаційних мереж lifecell
3 липня 2023 6 хвилин читання

Технології VoLTE і VoWIFI не так давно з’явилися в Україні, тому далеко не всі абоненти знайомі з ними. Я розповім вам, що це за новинки і чому варто спробувати підключити їх, якщо ваш смартфон і оператор підтримують ці технології.

Що таке Voice over LTE

VoLTE (Voice over LTE) – це технологія, що дозволяє передавати голосовий дзвінок через мережу LTE. На відміну від використання традиційних технологій 2G та 3G, вона забезпечує:

  • кращу якість голосу;
  • більш швидке з'єднання;
  • можливість одночасного використання високошвидкісного інтернету та  голосового виклику (роздавати інтернет, стримити відео під час розмови тощо).

Приємним бонусом також є зниження витрат заряду батареї.  До того ж використання VoLTE не передбачає додаткової плати за активацію, дзвінки тарифікуються за умовами поточного тарифу абонента. 

Як бачимо, використання цієї технології має лише переваги для абонента. Водночас у поширенні VoLTE зацікавлені не тільки користувачі, а й оператори. Адже технологія дає можливість більш ефективно використовувати радіочастотний спектр, оскільки вона дозволяє передавати голосові дзвінки в 4G. Тому це важливо для мобільних операторів, які одночасно підтримують й попередні технології, тому що знижується навантаження на мережу 2G/3G. 

Абоненту для використання VoLTE необхідно, щоб смартфон не просто підтримував цю технологію, але й мав відповідні налаштування від виробника для роботи в мережі конкретного оператора. Це означає, що виробник пристрою має забезпечити сумісність з VoLTE-мережею оператора.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Саме тому з VoLTE зазвичай працюють лише останні моделі смартфонів, бо виробнику немає сенсу витрачати час і зусилля на моделі, які поступово виходять з ужитку. Налаштування з боку виробника потребує певного часу.

Це і пояснює те, чому технологія VoLTE досить повільно стає доступною для широкого кола власників смартфонів, адже операторові треба опрацювати налаштування з кожним виробником смартфонів. До прикладу, оператор lifecell запустив цю технологію у 2022 році до початку повномасштабного вторгнення, але почав працювати з постачальниками терміналів, такими як, Apple, Samsung, Xiaomi ще у 2020-му. З деякими виробниками й досі не налагоджено повноцінної співпраці. 

Що таке Voice over Wi-Fi

VoWiFi (Voice over Wi-Fi) — це технологія, яка дозволяє абонентам здійснювати голосові дзвінки на базі Wi-Fi-мережі поза зоною дії стільникової мережі.

VoWiFi надає користувачам декілька значних переваг:

  • здійснення дзвінків у місцях з обмеженим покриттям мобільної мережі, але з наявним стаціонарним інтернетом (у селі, на дачі, всередині будівель з поганим проникненням сигналу або в укритті);
  • покращена якість дзвінків: дзвінки через Wi-Fi або Wi-Fi Calling дозволяють поліпшити якість передання голосу під час дзвінків.

Технологія VoWiFi дає певну перевагу й оператору, оскільки розширює покриття мережі за допомогою будь-якого Wi-Fi замість операторської радіомережі. Однак це стає і складністю, тому що оператор не може впливати на налаштування та якість домашнього Wi-Fi. 

Чому VoLTE та VoWiFi — це технології майбутнього

Команда lifecell була першою, хто запустив обидві технології в Україні. Станом на початок літа 2023 року вже майже півтора мільйона абонентів мають змогу користуватись обома послугами. Ця кількість буде зростати зі збільшенням кількості терміналів з підтримкою VoLTE та VoWiFi у нас у мережі.

І VoWiFi, і VoLTE у нашій мережі використовують нову платформу IMS (IP Multimedia Subsystem). Реалізація цих технологій потребує по суті одну й ту саму новітню IMS-інфраструктуру, що дозволяє передавати голос у вигляді пакетів даних як при використанні звичної IP-телефонії, але з набагато кращою якістю. 

Використання IMS-інфраструктури дозволяє нам як оператору забезпечити безперервне та високоякісне надання голосових послуг через мережу передачі даних, а також підтримувати різноманітні мультимедійні послуги.

Вже зараз ми можемо говорити про те, що, зробивши для наших абонентів доступними технології VoLTE та VoWiFi, ми зробили ще один крок до запровадження 5G, оскільки голос у 5G передається лише з використанням IMS.

Зазвичай у разі відсутності мобільного покриття абоненти звикли використовувати інші месенджери для голосових дзвінків, наприклад, Viber, Telegram, WhatsApp тощо. Але і тут у VoWiFi є декілька переваг:

  • по-перше, не треба встановлювати жодного застосунку на термінал. Ніяких нових реєстрацій, підписок, паролей;
  • по-друге, не треба перейматися, чи використовує таку саму технологію абонент, якому ви телефонуєте. Оскільки це не дзвінок між застосунками, а повноцінний виклик з мережі оператора у будь-якому напрямку;
  • по-третє, для передання голосу через VoLTE та VoWiFi на радіо та пакетній мережах оператора використовується більш високий пріоритет передання даних порівняно зі стандартним дата-трафіком (доступу в інтернет для перегляду сайтів, завантаження та роботи в додатках).  

Тож якщо ви живете у місці зі слабким покриттям мобільної мережі або ж просто багато подорожуєте, варто активувати та спробувати ці нові послуги, адже це дуже просто. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Федоров розповів, як уряд планує вирішити проблеми з мобільним зв’язком без світла

Кіра Іванова 24 липня 2024 18:13

Коли замовники не платять за ІТ-контрактами

Максим Носарев 23 липня 2024 16:42

Kharkiv IT Cluster: бронювання, критичність та «Дія.Сіті» — як айтівцям працювати у 2024-му?

Olga Sukhorukova 23 липня 2024 07:36

Як німецький уряд підштовхнув крипторинок до відновлення: огляд

Павло Осадчук 22 липня 2024 08:51

Як мобільні оператори планують забезпечити 10 годин роботи мережі без світла

Олеся Дерзська 18 липня 2024 19:43