Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Коли в Україні з'явиться повноцінний 5G і що це означає для ринку

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
14 березня 2023 7 хвилин читання

28 лютого 2023 року Верховний Суд України відмовив ТОВ «Українські новітні технології» (колишній оператор Freshtel) у продовженні терміну дії ліцензії на користування радіочастотами у діапазоні 3400-3600 МГц. Рішення аргументували тим, що «Українські новітні технології» не використовували виділені частоти за призначенням, не у повному обсязі платили за користування радіочастотним ресурсом і припинили подавати звітність.

Це рішення фактично відкрило двері для впровадження 5G провідними операторами мобільного зв'язку. Проте у цьому питанні, окрім власне радіочастот, є багато інших нюансів. Тож ми запитали у провайдерів, які перспективи розгортання мереж 5G в Україні, коли на це можна очікувати і яка користь буде від впровадження цієї технології.

Війна як головна перепона для впровадження 5G 

Розблокування частот у діапазоні 3400-3600 МГц є дійсно важливим кроком для впровадження повноцінного 5G в Україні. Але наразі головною перешкодою для цього є війна. Оператори зосереджені насамперед на відновленні та підтримці у робочому стані наявних мереж.

«Навряд чи розблокування частот у діапазоні 3400-3600 МГц під час війни пришвидшить запуск 5G. Повномасштабне вторгнення рф перекреслило всі попередні плани щодо розвитку нових стандартів зв'язку, тому зараз не на часі планувати запуск 5G. Запуск технології у діапазоні 3400-3600 МГц потребуватиме встановлення великої кількості енергоємного обладнання, а це також проблемне завдання за поточних умов», — пояснили нам у lifecell.

У «Vodafone Україна» зазначили, що головне зараз забезпечити стабільний зв'язок. Проте після війни цей напрям має гарні перспективи. 

«Сьогодні на розвиток мобільних операторів впливає війна в Україні. Першочерговий фокус компаній — забезпечення безперебійного зв'язку та передавання даних для абонентів на основі наявних технологій, підтримання мережі в умовах відключення електроенергії та відновлення пошкодженої інфраструктури. Водночас Vodafone продовжує готувати технологічну основу для майбутнього впровадження наступних технологічних стандартів, зокрема 5G.

Наші темпи руху в цьому напрямі уповільнила війна, актуалізуючі інші завдання. Нині ми маємо забезпечувати безперебійну роботу мережі та відновлювати покриття на звільнених територіях, ремонтувати обладнання, пошкоджене внаслідок бойових дій. Ми будемо готові відновити наш рух до 5G, коли впораємось з надважливим сьогодні завданням — зробити все для нашої перемоги і відновити повноцінну роботу мережі, що постійно страждає через війну», — зазначили у «Vodafone Україна».

При цьому обидва провайдери вже запускали тестові майданчики з покриття 5G в Україні. Наприкінці 2021-го Vodafone, Міністерство цифрової трансформації, Huawei Ukraine та UNIT.City запустили 5G Lab — перший в Україні технологічний майданчик, який демонстрував реальну роботу 5G. Розробники тоді мали змогу протестувати роботу різних рішень, сервісів та пристроїв в умовах мережі 5G. 

А lifecell спільно з «Ericsson Україна» у 2019 році розгорнули демо-сегмент мережі 5G та провели відкрите тестування швидкості передавання даних цього стандарту під час Шведсько-українського бізнес-форуму (SUBF 2019) у Києві. Тоді досягли пікової пропускної здатності завантаження даних у 25,6 Гбіт/с в діапазоні ультрависоких частот 28 ГГц. У 2020 році оператор розгорнув тестовий сегмент 5G у центральному офісі в Києві, щоб досліджувати можливості технології.

Оператори також наголосили, що розблокування частот у діапазоні 3400-3600 МГц загалом є позитивним кроком і з технічного та юридичного погляду дійсно наближає впровадження 5G в Україні.

«Перспективи розвитку 5G-технології в Україні ми оцінюємо позитивно. Це світовий тренд, який вже має широке застосування в багатьох країнах, — говорять у Vodafone. — Маємо тут великий досвід глобального Vodafone з найбільшою 5G-мережею у Європі: Vodafone побудував найбільшу в Європі мережу 5G і вже надає комерційні послуги у 349 містах в 11 країнах. Україна, без сумніву, має долучитися до цього європейського 5G-клубу. Євроінтеграційні процеси і подальший розвиток технологій тільки стимулюватимуть розвиток цієї технології в Україні».

У lifecell зазначили, що процес визначення вартості та розподілу спектру розблокованих частот має бути прозорим і справедливим.

«Найкраща міжнародна практика, яку послідовно підтримує lifecell, — проведення незалежної науково-дослідної роботи для всіх вільних смуг частот (4G i 5G) за ініціативи регулятора та за участі всіх зацікавлених суб'єктів ринку електронних комунікацій. А розподіл має відбутися тільки на одночасних аукціонах чи конкурсах після завершення війни, адже зараз оператори і так багато витрачають на відновлення мережі, закупівлю генераторів тощо», — наголосили у компанії.

Кому насамперед потрібен 5G 

Стандарт мобільного зв'язку п'ятого покоління передусім принесе користь бізнесу. Для звичайних абонентів швидкості та пропускної спроможності 4G вистачає з головою, навіть якщо йдеться про перегляд відео у форматі 4К. А от 5G необхідний для різних галузей промисловості.

«5G дозволить отримати новий досвід у тих сферах, де швидкість і мінімальна затримка є вкрай важливими. Безпілотні автомобілі, хірургічні операції на відстані чи роботизована промисловість — це вже відбувається у країнах, де Vodafone запустив 5G. Віддалене управління технікою та онлайн-моніторинг полів дасть новий розвиток сільському господарству. Навчання через VR-трансляцію змінить процес освіти, а віддалені операції покращать доступність висококваліфікованої медичної допомоги.

У 2021 році ми вже почали співпрацювати з українськими промисловцями, щоб разом тестувати промислове застосування цієї технології, а також створили з партнерами першу в Україні 5G-лабораторію, щоб почати формувати екосистему 5G, важливою частиною якої є промислові та користувацькі рішення на основі технології», — розповіли у Vodafone.

У lifecell дотримуються такої самої думки — технологія 5G насамперед потрібна бізнесу, а не звичайним користувачам послуг мобільного зв'язку.

«5G — це технологія масивних міжмашинних комунікацій і актуальна для В2В-сегменту. Це технологія здебільшого для взаємодії високоточних складних систем, коли обмін даними має відбуватися без затримки, у реальному часі. 5G — це також про ємність, адже технологія дозволяє одночасно підключати до однієї базової станції набагато більше пристроїв, ніж 4G.

Як показує досвід впровадження 5G-мереж у світі, ця технологія не принесла для звичайних абонентів принципово нових сервісів, які б знайшли широке застосування. Зазначимо також, що проникнення смартфонів з підтримкою у нашій мережі досі менше 10% від загальної кількості, що, на нашу думку, замало для впровадження нової технології», — пояснили у lifecell.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Українські дівчата можуть отримати $750 на навчання у IT-змаганні Technovation Girls Ukraine

Артем Житкевич 1 годину тому

ASUS представив сервери для ШІ та 5G на виставці в Барселоні

Богдан Камінський 3 години тому

Закінчення ери російського софту: які ризики його використання і як спланувати перехід на вітчизняні альтернативи

Vira Bondarenko 8 годин тому

Як ШІ допомагає тестувати ПЗ: найкращі інструменти для QA Engineer

Anna Kovalova 27 лютого 2024 14:30

Qualcomm представила 5G-модем Snapdragon X80

Артем Житкевич 26 лютого 2024 20:58