Коли в Україні з'явиться повноцінний 5G і що це означає для ринку
28 лютого 2023 року Верховний Суд України відмовив ТОВ «Українські новітні технології» (колишній оператор Freshtel) у продовженні терміну дії ліцензії на користування радіочастотами у діапазоні 3400-3600 МГц. Рішення аргументували тим, що «Українські новітні технології» не використовували виділені частоти за призначенням, не у повному обсязі платили за користування радіочастотним ресурсом і припинили подавати звітність.
Це рішення фактично відкрило двері для впровадження 5G провідними операторами мобільного зв'язку. Проте у цьому питанні, окрім власне радіочастот, є багато інших нюансів. Тож ми запитали у провайдерів, які перспективи розгортання мереж 5G в Україні, коли на це можна очікувати і яка користь буде від впровадження цієї технології.
Війна як головна перепона для впровадження 5G
Розблокування частот у діапазоні 3400-3600 МГц є дійсно важливим кроком для впровадження повноцінного 5G в Україні. Але наразі головною перешкодою для цього є війна. Оператори зосереджені насамперед на відновленні та підтримці у робочому стані наявних мереж.
У «Vodafone Україна» зазначили, що головне зараз забезпечити стабільний зв'язок. Проте після війни цей напрям має гарні перспективи.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Наші темпи руху в цьому напрямі уповільнила війна, актуалізуючі інші завдання. Нині ми маємо забезпечувати безперебійну роботу мережі та відновлювати покриття на звільнених територіях, ремонтувати обладнання, пошкоджене внаслідок бойових дій. Ми будемо готові відновити наш рух до 5G, коли впораємось з надважливим сьогодні завданням — зробити все для нашої перемоги і відновити повноцінну роботу мережі, що постійно страждає через війну», — зазначили у «Vodafone Україна».
При цьому обидва провайдери вже запускали тестові майданчики з покриття 5G в Україні. Наприкінці 2021-го Vodafone, Міністерство цифрової трансформації, Huawei Ukraine та UNIT.City запустили 5G Lab — перший в Україні технологічний майданчик, який демонстрував реальну роботу 5G. Розробники тоді мали змогу протестувати роботу різних рішень, сервісів та пристроїв в умовах мережі 5G.
А lifecell спільно з «Ericsson Україна» у 2019 році розгорнули демо-сегмент мережі 5G та провели відкрите тестування швидкості передавання даних цього стандарту під час Шведсько-українського бізнес-форуму (SUBF 2019) у Києві. Тоді досягли пікової пропускної здатності завантаження даних у 25,6 Гбіт/с в діапазоні ультрависоких частот 28 ГГц. У 2020 році оператор розгорнув тестовий сегмент 5G у центральному офісі в Києві, щоб досліджувати можливості технології.
Оператори також наголосили, що розблокування частот у діапазоні 3400-3600 МГц загалом є позитивним кроком і з технічного та юридичного погляду дійсно наближає впровадження 5G в Україні.
У lifecell зазначили, що процес визначення вартості та розподілу спектру розблокованих частот має бути прозорим і справедливим.
Кому насамперед потрібен 5G
Стандарт мобільного зв'язку п'ятого покоління передусім принесе користь бізнесу. Для звичайних абонентів швидкості та пропускної спроможності 4G вистачає з головою, навіть якщо йдеться про перегляд відео у форматі 4К. А от 5G необхідний для різних галузей промисловості.
У 2021 році ми вже почали співпрацювати з українськими промисловцями, щоб разом тестувати промислове застосування цієї технології, а також створили з партнерами першу в Україні 5G-лабораторію, щоб почати формувати екосистему 5G, важливою частиною якої є промислові та користувацькі рішення на основі технології», — розповіли у Vodafone.
У lifecell дотримуються такої самої думки — технологія 5G насамперед потрібна бізнесу, а не звичайним користувачам послуг мобільного зв'язку.
Як показує досвід впровадження 5G-мереж у світі, ця технологія не принесла для звичайних абонентів принципово нових сервісів, які б знайшли широке застосування. Зазначимо також, що проникнення смартфонів з підтримкою у нашій мережі досі менше 10% від загальної кількості, що, на нашу думку, замало для впровадження нової технології», — пояснили у lifecell.