Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Роль R&D-офісів у технологічному бумі: Україна в контексті глобальних тенденцій

Сергій Овчаренко
Сергій Овчаренко CBDO Alcor
5 вересня 2023 8 хвилин читання

У світі технологічних інновацій у виграші залишаються ті компанії, які тримають курс на оптимізацію своєї діяльності та отримання доступу до висококваліфікованих спеціалістів. А найкращим “судном”, яке доправить будь-яку технологічну компанію до потрібної точки, є власний офшорний центр досліджень і розробок. Таке рішення вважається досконалим для ІТ-бізнесу, оскільки офіси програмного забезпечення з власними людьми за кордоном приносять більше переваг, ніж звичайний аутсорсинг.

R&D: ефективна бізнес-модель для ІТ-компаній та стартапів

Створення R&D-центрів набирає обертів серед великих ІТ-компаній та стартапів, що прагнуть до глобального розвитку. І це не дивно, адже ця модель дозволяє краще побудувати присутність компанії в іншій країні, забезпечити доступ до висококваліфікованих ІТ-фахівців та знизити витрати.

Як правило, компанія створює таку філію в іноземній країні зі значним талантовим потенціалом та невисокою вартістю оплати праці. А типова R&D-команда складається з директора (engineering manager), продакт-менеджерів, back-end + front-end розробників або full stack програмістів, а також інколи QA-спеціалістів і веб-дизайнерів. Список тут не закінчується.

Доступ до нового пулу талантів — це безперечний плюс, проте дуже важливо вміти ефективно приваблювати та наймати місцевих професіоналів, що вимагає чіткої стратегії. Безпрограшним варіантом для технологічних компаній у цьому випадку є вихід на новий ринок під власним брендом, що дозволить виділитись серед конкурентів та привернути увагу найскіловіших ІТ-спеціалістів. Окрім апгрейду рекрутингу, це також дозволяє ІТ-компанії контролювати всі HR-процеси та реалізувати свою корпоративну політику в повному обсязі. 

Зменшення витрат відбувається на двох рівнях:

  • 1
    Витрати на оплату праці місцевих розробників, які не бʼють по кишені так, як у Штатах. 
  • 2
    Розмір комісії для провайдера.

Одвічним каменем спотикання багатьох технологічних компаній є переконання, що на аутсорсі “дешевше”. На практиці ж, плата вендору за створення і обслуговування R&D-команди є нижчою за утримання аутсорсингової команди такого ж розміру. За нашими підрахунками, вигода може сягати 45%!

Серед інших стратегічних переваг моделі власного R&D центру наступні:

  • Повна свобода


ІТ-компанії самостійно керують своєю командою розробників з мінімальним посередництвом провайдера. Наприклад, Alcor як провайдер не втручається у творчий процес розробки та не диктує своїх поглядів або обмежень. Ми переконані, що шлях до інновацій пролягає через відкритий обмін ідей і вільний потік креативності. Тому надзвичайно важливо надавати клієнту повну свободу вибору, для зосередження на творчих рішеннях та досягнення якісніших результатів.

  • Справді залучені розробники

Порівнюючи з аутсорсингом, офшорні центри розробки дозволяють розробникам стати частиною ІТ-продукту, а компаніям — отримати потужну відданість офшорної команди. До того ж, інженери-програмісти в Україні мають підприємницьке мислення і проявляють інтерес не лише до розробки софтверних рішень, а і до розвитку бізнесу в цілому. Вони є чудовими командними гравцями, які готові іти назустріч роботодавцю і робити внесок у досягнення спільних цілей. І хто сказав, що офшорні програмісти чимось поступаються “інгаузним”?

  • Захист даних

Працюючи під власним брендом, ІТ-компанія повністю контролює команду та інженерні процеси. Жодна третя сторона не має доступу до розробки продукту, що допомагає зменшити ризики для прав інтелектуальної власності. Авторизований доступ, контроль доступу до даних і системи безпеки мережі визначаються клієнтом самостійно та зазвичай є однаковими як для команди у США, так і для українського R&D центру. Ніякого “шерингу” інтелектуальної власності, як це буває в аутсорсі.

  • Операційне полегшення

R&D-центри зазвичай не потребують великої кількості працівників, відповідальних за адміністративні функції. Усі бек-офіс функції, такі як рекрутинг, юридична підтримка, ведення бухгалтерії та розрахунок заробітної плати, переносяться з плеч IT-компанії на плечі спеціалізованого місцевого провайдера. Гарний партнер також може надавати консультації з питань ведення бізнесу в Україні та допомагати з просуванням бренду роботодавця. А найкращий буде супроводжувати клієнта навіть в тих питаннях, які виходять за рамки звичних обовʼязків. 

А як щодо перспектив розвитку ІТ-сектору в Україні? 

Україна займає особливе місце на глобальному ІТ-ринку завдяки своєму потужному людському потенціалу та невпинному розвитку IT-сектору. Протягом останніх років багато ІТ-компаній, які вже працюють у цій галузі, а також нові гравці, знаходяться в пошуку вигідних інвестиційних можливостей у сфері технологій. Тому питання про те, чи станеться бум в українському ІТ-секторі після завершення війни, є вельми актуальним.

Під впливом війни, індустрія почала новий розділ в своїй історії. За перших десять місяців 2022 року, галузь внесла $6 млрд до економіки України від експортних операцій, що позначилося 10% зростанням порівняно з попереднім роком. Українське ІТ не лише “вижило”, незважаючи на негативні прогнози, а і активно працює над поверненням до довоєнних показників росту. Чого лише варто відновлення ринку праці IT на 57%.

Окрім цього, багато закордонних компаній, які розглядають можливість відкриття центру в Україні, звертають увагу і на інші фактори. По-перше, вони відзначають наявність приблизно 309 тис розробників, які володіють актуальними навичками у сферах кібербезпеки, блокчейн, cloud програмуванні, data science, штучного інтелекту тощо.

Другим магнітом для закордонних ІТ-роботодаців є конкурентоспроможність умов праці та компенсаційний пакет українських ІТ-фахівців. Незважаючи на зростання зарплат, в Україні вони залишаються більш вигідними, особливо у порівнянні зі Сполученими Штатами та країнами Європи.

Так, виходячи зі свіжої статистики, яке наводить у своєму дослідженні Dou, зарплата Senior розробників в Україні у першому півріччі 2023 року становила $4900, впавши на $100 за рік. У той же час, за наявною статистикою, зарплата Senior-розробника у Польщі складає вже близько $5500, а в США – близько $12000. Про гаманець іноземної IT-компанії також піклуються податкове навантаження та операційні витрати, які є значно нижчими в Україні.

Україна плекає культуру науки, технологій та інженерної освіти протягом десятиліть, що дозволяє компаніям швидко масштабуватися та залучати талановитих спеціалістів. У 2022 році кількість студентів на ІТ-спеціальностях в Україні стала рекордною — 58500. Окрім формальної освіти, українські програмісти активно проходять курси та програми, особливо ті, що орієнтовані на світчерів. Наприклад, у липні цього року освітній проєкт IT Generation від Мінцифри випустив 1877 студентів за напрямами Front-End, QA, UI/UX Design, Python, Product/Project Management. 

Короткий висновок

Підсумовуючи усе вище сказане, розвитку української ІТ-індустрії безпосередньо сприяють R&D центри, іншими словами підрозділи технологічних компаній, де зосереджуються дослідження і розробка інноваційних ІТ-продуктів. Вже сьогодні такі гіганти, як Samsung і Google, а також зростаючі стартапи, як-от Sift і Dotmatics, успішно використовують модель офшорних центрів розробки та мають власні офіси в Україні.

Одні компанії одразу обирають модель R&D, інші — переходять з аутсорсингу. Проте всі обʼєднані єдиною метою — створення власної команди талантів, які будуть розвиватись разом із компанією. У цьому розрізі, Україна може запропонувати іноземним компаніям чудові можливості та в результаті стати лідером глобального ринку ІТ-офшорингу.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 15 годин тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 17 годин тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 17 годин тому

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41