Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Податки 2023: що зміниться для ІТ-бізнесу

22 лютого 2023 8 хвилин читання

За 2022 рік ІТ-індустрія сплатила 32,2 млрд грн — на 16 % більше, ніж у 2021 році, а оплата за експорт ІТ-послуг зросла до $7,35 млрд.

Очікувано, у власників ІТ-бізнесу зараз є два запитання:

 • 1
  Скільки податків я маю заплатити у 2023 році?
 • 2
  Які в мене є варіанти, щоб зменшити податковий тиск?

Ми у MKLegalService дослідили, що змінилось у податках для ІТ та розповімо вам чого ще варто чекати підприємцям.

Податковий режим «Дія.City»

Чим визначено: Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» 1946–IX від 14.12.2021 року.

15 лютого 2023 року відзначили річницю «Дія.City», і Мінцифрі є чим похвалитися: 450 компаній (майже кожен п'ятий ІТ-бізнес) уже стали резидентами проєкту та сплатили близько $100 млн податків.

Хоч це й не новела, але ми вважаємо, що якнайбільше ІТ-компаній і бізнесів із технологічними підрозділами мають дізнатися про податкову систему «Дія.City».

Які тут переваги, порівняно зі звичайними податками:

 • 1
  Спеціальний режим оподаткування податком на прибуток підприємств — для резидентів «Дія.City» він має назву «податок на виведений капітал» і складає 9 %, порівняно зі ставкою 18 % податку на прибуток на загальному режимі оподаткування.
 • 2
  Працівники та гіг-спеціалісти компаній-резидентів «Дія.City» сплачують податок із доходів фізичних осіб за ставкою всього 5 % — на відміну від загальної ставки податку 18 %.

Ось із яких доходів можна сплачувати знижений ПДФО:

 • Заробітна плата працівників резидентів «Дія.City».

Така «знижка» на податок дає змогу платити підвищені зарплати та бонуси, а працівники менше втрачатимуть на сплаті податків.

 • Винагорода гіг-спеціалістів за гіг-контрактами, укладеними з резидентами «Дія.City»

Гіг-контракти — це така «золота середина» між трудовим договором із працівником і цивільно-правовим договором із ФОПом. Фактично, ФОП укладає з компанією цю угоду, може працювати на обладнанні замовника, отримує окремі соціальні бенефіти, на кшталт відпусток, але не ризикує, що ці відносини визнають трудовими.

 • Авторська винагорода за створення службового твору та передання прав на службові твори.

Якщо працівники та гіг-спеціалісти створюють комп'ютерні програми, майнові права на такий службовий твір автоматично переходять компанії — резиденту «Дія.City». Винагорода за це оплачується окремо, але податки з неї платять так само як і з заробітної плати.

Військовий збір за ставкою 1,5 % та ЄСВ для працівників резидентів «Дія.City» зі ставкою 22 % від мінімальної зарплати сплачуються за загальним правилом, як і всіма іншими бізнесами.

Поки ІТ-бізнес лише починає досліджувати на практиці всі переваги та недоліки режиму «Дія.City», 2023 рік стане першим звітним періодом для спеціального режиму оподаткування резидентів «Дія.City». Однак, на наш погляд, запровадження в Україні Дія.City є кроком у правильному напрямку, який надасть додатковий стимул для нашої ІТ-галузі.

Скасована пільга з ПДВ для IT-компаній

Чим визначено: п. 26–1 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України

Тимчасово на 10 років, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, від оподаткування ПДВ звільнялися операції з постачання програмної продукції та з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті згідно з пп. 14.1.225 Податкового кодексу України.

Тобто, раніше ІТ-компанії могли не платити ПДВ за розроблення комп'ютерних програм. Однак тепер, з 1 січня 2023 року українські постачальники програмної продукції змушені сплачувати ПДВ за базовою ставкою 20 %.

Які можуть бути наслідки цього посилення податкового тиску? Українські розробники будуть змушені врахувати збільшення витрат — і можуть підвищити ціни на продукти та послуги. А значить, це вплине на кінцевих користувачів — ІТ-спеціалістів, які користуються українським софтом, і звичайних громадян.

Але зовсім зневірюватися не варто: в ІТ-бізнесу є два шанси, що пільгу можуть відновити.

 • 1
  Зараз у Верховній раді України зареєстровано законопроєкт № 7611. Він повертає пільгу на сплату ПДВ до 1 січня 2028 року.
 • 2
  Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що в Мінцифрі розглядають варіант продовження дії пільги з ПДВ лише для резидентів «Дія.Сіті».

Тож крапку в цьому питанні ще не поставлено, тому радимо уважно слідкувати за розвитком ситуації щодо продовження пільги зі сплати ПДВ для постачальників програмної продукції.

Чекаємо на Е-резидентів з-за кордону у 2023 році

Чим визначено: Закон України від 06.10.2022 № 2654–IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів», який набирає чинності з 01 квітня 2023 року.

Тепер окремі іноземці зможуть набути статус електронного резидента (е-резидента) України, якщо вони:

 • досягли 18-річного віку;
 • не є податковими резидентами України;
 • мають електронний підпис;
 • запис з інформацією про них, внесений до інформаційної системи «Е-резидент».

Іноземці як е-резиденти зможуть:

 • зареєструватись в Україні як фізична особа — підприємець і платник єдиного податку третьої групи з базовою ставкою 5 %;
 • вести бізнес із надання послуг, виробництва або продажу товарів виключно нерезидентам України.

Але є і певні обмеження — е-резиденти не зможуть:

 • наймати громадян або резидентів України;
 • отримувати доходи з джерелом походження з України, крім пасивних доходів;
 • стати платниками єдиного соціального внеску.

Такий податковий режим стане в пригоді іноземцям, які бажають розвивати свій бізнес в Україні та платити менше податків, ніж їм довелося б сплачувати у своїй основній країні.

Ми точно бачимо, що іноземні ІТ-спеціалісти звернуть увагу на е-резидентство та як мінімум розглянуть такий варіант для оптимізації податків. Тож українським розробникам варто приготуватися до нової хвилі конкуренції.

Скасування «воєнних» пільг для підприємців

Чим визначено: проєкт Закону № 8401 від 31.01.2023р. «про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування в період дії воєнного стану».

Кабінет Міністрів України передав цей проєкт до Верховної Ради України 31.01.2023 року.

За планами влади, новели мають запрацювати до 1 липня 2023 року, й ось які головні зміни:

 • прибирають спецгрупу 2 % — платникам єдиного податку III групи доведеться знову платити 5 %;
 • ФОПи-єдинники І та II груп уже повинні будуть платити єдиний податок;
 • інспектори знову зможуть проводити документальні перевірки;
 • відновлять строки, які тимчасово зупиняли, зокрема щодо подання податкової звітності й адміністративного оскарження;
 • підприємцям уже загрожуватимуть штрафи за несплату податків та ЄСВ, невстановлення РРО, невчасне подання звітності та інші порушення санкцій за порушення податкового законодавства.

Майже всі експерти розуміють, що ці зміни — питання часу. Тому підприємцям уже варто готуватися до того, що витрати на податки зростуть, як і ризики того, що одного дня до вас завітає податкова та захоче дізнатися, чи вчасно ви все платили та звітували.

Особливий негативний вплив цього проєкту буде саме на ІТ-галузь, де дуже активно використовується B2B-модель співпраці та спрощена система оподаткування.

Ось такі податкові правила визначатимуть роботу ІТ-бізнесу у 2023 році. Радимо тримати руку на пульсі, адже сьогодні кожна подібна новела може кардинально змінити вашу бізнес-модель та те, як ви платите податки, а отже, і заробляєте.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

AI несеться: боротьба з аудіодипфейками, багато оновлень від OpenAI та Anthropic

Владислав Миронович 14 червня 2024 18:30

PRO наголоси, академічно правильну українську, приказки та сракознавство

Наталя Місюк 14 червня 2024 17:45

Будуємо затишок: науковий погляд та чекліст комфортного дому

Володимир Мельнічук 14 червня 2024 16:30

Дракони, інтриги та честь. Враження від першої серії другого сезону «Дому дракона»

Владислав Миронович 14 червня 2024 15:45

Розмір має значення: суперечливі дебати про блоки біткоїна

Владислав Гринів 14 червня 2024 14:15