Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Прокачати свій EQ. Що таке емоційний інтелект і чому він важливий для HR

Юлія Лапко
Юлія Лапко HRD Cosmolot
28 серпня 2023 6 хвилин читання

«Шукаємо людину з хорошими соціальними навичками та високим емоційним інтелектом». Цей рядок зустрічається в описах вакансій дедалі частіше, особливо якщо йдеться про позиції, які передбачають керування командою. Що ж таке насправді емоційний інтелект і чому він важливий не лише для того, кого наймають, але й для HR, що керує процесом наймання і адаптації всередині команди

Емоційний інтелект — найкращий провісник майбутньої успішності Емоційний інтелект — найкращий провісник майбутньої успішності

Коли вперше заговорили про емоційний інтелект і чому він важливий

Термін «емоційний інтелект», або EQ, майже ровесник незалежної України. Його вперше використали у 1990 році науковці Джон Маєр і Пітер Селоуей, але у широкий вжиток EQ приніс психолог Деніел Гоулман. 

Емоційний інтелект — це здатність розуміти власні емоції та давати їм раду: правильно та вчасно оцінювати, ідентифікувати та виражати їх. Високий емоційний інтелект — запорука гармонійної взаємодії у команді, ефективних кризових комунікацій, гнучкості та уникнення токсичних ситуацій. 

«Емоційний інтелект — найкращий провісник майбутньої успішності, адже що краще ви даєте раду власним стосункам, то більш ефективними будете у робочій взаємодії», — вважає Гоулман. 

Дослідники виділяють два виміри (персональна та соціальна компетентність) і чотири ключові аспекти емоційного інтелекту: 

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • 1
    Самоусвідомлення — здатність розуміти, а також вчасно та коректно ідентифікувати свої емоції. 
  • 2
    Керування собою — яким чином ви працюєте з цими емоціями. 
  • 3
    Соціальна обізнаність — здатність помічати і правильно ідентифікувати емоції інших людей. 
  • 4
    Керування відносинами — здатність використовувати свою соціальну обізнаність для поліпшення взаємин у команді та вирішення кризових ситуацій. 

Чому успішний HR повинен мати високий емоційний інтелект

Оцінювання кандидатів та співбесіди, онбординг нових працівників, регулювання конфліктів всередині команди, розмови з тими, хто планує звільнитися, — усі ці завдання так чи інакше торкаються або й повністю лягають на плечі HR-команди. Від вашої оцінки кандидата — не лише його hard skills, але й психологічної сумісності з командою — залежить, долучиться до компанії мотивована людина, що продуктивно працюватиме з вами довгі роки, або ж той, хто зі скандалом залишить вас за три місяці. 

Але потреба у високому емоційному інтелекті для HR не закінчується на етапі наймання.

Під час онбордингу він дозволяє помітити, які аспекти роботи викликають у нового співробітника сумніви чи тривогу; відрізнити нервозність, повʼязану з адаптацією до нового місця, від серйозних пересторог; у конфліктній ситуації визначити агресора і вирішити проблему з позитивним результатом для компанії та команди. 

Чи можна HR обійтися без емоційного інтелекту? 

Чи можливо працювати по вісім годин щоденно, пʼять днів на тиждень разом з іншими людьми і не відчути жодної емоції? Звичайно, ні. І такою була б відповідь ще до ковіду та до повномасштабної війни. Що більш стресове середовище, то більш яскравими будуть емоції щодо зірваних дедлайнів, суперечок під час нарад чи образ на залишену на столі чашку з чаєм. 

І якщо у ситуації з чашкою ваші колеги імовірно впораються самі, у двох попередніх прикладах ваше завдання як HR — не допустити, щоб суперечка переросла у нездорову конкуренцію та ворожнечу, а ображена зірваним дедлайном сторона почала мститися винуватцю.

Уміння вчасно помітити, правильно оцінити та ефективно скерувати емоції співробітників у конструктивному напрямі — завдання для HR-професіонала з високим EQ. 

Як використати емоційний інтелект для підвищення продуктивності у команді

Як HR-спеціаліст, ви маєте унікальну позицію в команді, що дозволяє вам покращити загальний EQ Як HR-спеціаліст, ви маєте унікальну позицію в команді, що дозволяє вам покращити загальний EQ

Досі не впевнені, що емоційний інтелект — це про вас і стане у пригоді вашій компанії? Ось які суперсили він допоможе розвинути: 

  • 1
    Працювати з емоціями команди, а не боротися з ними. А отже, перенаправляти емоції на виконання робочих завдань.
  • 2
    За допомогою емоцій мотивувати команду мислити критично. 
  • 3
    Підсилювати позитивні емоції і плекати дружню атмосферу в команді. 
  • 4
    Демонструвати емпатію і стати для співробітників надійним джерелом підтримки. 

HR, що має високий емоційний інтелект, матиме також довіру співробітників, а отже, змогу вирішити більшість робочих конфліктів ще у зародковій стадії. 

Як підвищити емоційний інтелект команди 

Ще одна чудова характеристика емоційного інтелекту – його можна розвивати і тренувати. Так само, як і мʼязи в спортзалі. Як HR-спеціаліст, ви маєте унікальну позицію в команді, що дозволяє вам покращити загальний EQ за допомогою декількох простих кроків. 

  • 1
    Покажіть приклад. Ви перша людина, імʼя якої запамʼятають нові співробітники. Саме до вас вони бігтимуть у перші місяці по допомогу з найменших питань, і те, як ви керуєте своїми емоціями та реагуєте на емоції інших, покаже новачкам прийнятну «емоційну температуру» в компанії. Новачок бачить, як ви спілкуєтесь з підлеглими криком? Він врахує, що це у компанії дозволено. 
  • 2
    Проведіть тренування з емоційного інтелекту для лідерів команд. Як HR ви відповідаєте за тимбілдинги та тренінги всередині команди. Тож почніть з EQ-тренінгу для керівників підрозділів. Що ефективніше вони даватимуть раду емоціям своїх команд, то більш здоровою стане атмосфера на рівні компанії. 
  • 3
    Стежте за ментальним здоровʼям співробітників. Щоб не допустити зривів та вигорання, слідкуйте за емоційним залученням та психологічним станом працівників. Найкраща можливість їх оцінити — під час 1:1 або командних тимбілдингів. Запропонуйте допомогу, якщо бачите, що співробітник її потребує. 

Що вищий спільний емоційний інтелект команди, то більшою буде її ефективність та продуктивність, а кандидати подаватимуть резюме до вашої компанії не лише заради бенефітів, але й завдяки її репутації як потужного роботодавця, що дбає про своїх працівників. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Євро-2024 та ефективний менеджмент: 5 стилів управління персоналом, які можуть вирішити долю турніру

Олександр Тартачний 25 червня 2024 15:10

Можливості, які ви несвідомо втрачаєте: три неочевидні способи знайти роботу у 2024 році

Владислав Миронович 17 червня 2024 15:30

Дискримінація від роботів: чи допомагає ШІ наймати найкращих кандидатів

Олександр Тартачний 17 червня 2024 09:00

Як залучати крутих фахівців на перенасиченому джунами ринку

Владислав Миронович 29 травня 2024 17:00

SPEKA запускає спеціальний проєкт з висвітлення теми ментального здоров'я

Сергій Коноплицький 22 травня 2024 11:38