Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Підготовка до співбесіди, або Як не залишитися без джоб-офера

Єлизавета Нуштаєва
Єлизавета Нуштаєва Recruitment Team Lead в Netpeak Group
17 серпня 2022 7 хвилин читання

Як скласти резюме, що підвищить шанси на співбесіду, я розповідала тут. Тепер наступний етап: вас запросили на інтерв'ю, і це цікаво, та комусь може бути лячно одночасно. Як підготуватися, до яких питань бути готовим, а також що краще не говорити, навіть якщо дуже кортить?

Перший крок — попередньо погуглити щось про компанію

Ні, екзамену на знання року заснування, як звати фінансового директора або улюбленого песика маркетолога, який зриває робочі зустрічі, не буде (якщо буде — одразу тікайте). Це мінідослідження має бути в ваших інтересах.

Чому? По-перше, таку підготовку точно оцінить рекрутер. 

По-друге, подивіться, чим саме займається компанія, про які успішні кейси публічно розповідала, щоб бути готовими до питань у стилі «чого очікуєте, чого прагнете». Бо якщо ви будете натхненно лопотіти, як мрієте розвивати все життя один продукт, зробити його наступним українським єдинорогом, а компанія насправді аутсорс або взагалі надає послуги з реклами, то може статися халепа. 

Передивіться ще раз текст вакансії

Всі вимоги, вказані в описі, в ідеалі мають перетворитися на вашу розповідь про найбільш релевантні досвід та проєкти, скіли й інструменти, якими ви володієте. Тобто буквально: підв'язуйте свій досвід до того, що від вас очікують, та не розповідайте годинами про те, що компанія навіть не збиралася уточнювати.

Також ви вже на етапі попереднього рісьорчу, можливо, зможете зрозуміти, чи підходить вам потенційний роботодавець за цінностями, на які ви орієнтуєтеся у житті та в роботі, чи не дуже. З публікацій у соціальних мережах чи новин в медіа, наприклад, зазвичай це стає зрозумілим. Сумніваєтеся, виникли питання, невпевненість — спитаєте все на співбесіді.

Спіч про себе: не перетворіться випадково на Ґільдероя Локарта

Ви підготувалися і чекаєте на інтерв'ю. Інтернет нормальний, сидите у світлому приміщенні, кальян та безлад лишили за кадром. 

З чого починати, коли прохають розказати про себе? Підготуйте коротку розповідь про свій загальний досвід. Саме її хочуть почути на початку інтервʼю, і ключове слово тут — коротку.

Ваш спіч про себе має містити: 

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • Скільки ви років у професії, в яких саме нішах працювали.
  • Які були основні види роботи, яскраві кар'єрні досягнення, якщо були, і ви можете їх виділити.
  • Наприкінці додати, що саме ви зараз шукаєте, пояснити, чому вас зацікавила вакансія. 

Буде плюсом, якщо ви, враховуючи NDA та можливості власної пам'яті, зможете вразити числами у розповіді про себе: не просто «керував відділом»‎, а умовно «керував відділом продажів, де було десять фахівців, і ми з командою змогли збільшити дохід за рік втричі». «Пройшла стажування, де був конкурс десять студентів на одне місце» — теж круто.

Можливо, ви писали про це в резюме — все одно скажіть вголос та будьте готові до зустрічних питань.

Чи існують правильні відповіді на питання співбесіди?

Можна грати у «переграй мене, якщо зможеш, я теж у своєму роді психолог», а можна просто бути чесним, відвертим та виваженим. Рекомендую обрати другий варіант, який, наприклад, ми зі свого боку у Netpeak Group завжди помічаємо, та відповідати за методом STAR:

  • Situation — описуєш контекст ситуації, яка була.
  • Task — розповідаєш про зону твоєї саме відповідальності.
  • Action — дії, які були тобою зроблені.
  • Result — пояснюєш, що вийшло, що не дуже, які висновки були зроблені. 

Такий порядок дозволить чітко формулювати відповіді, не губитися в думках та óбразах. Наголос на «о», але про обра́зи — теж важливо.

Ніколи не кажіть поганого про свого минулого роботодавця, щоб у вас там не сталося. 

Бачили епізод Підпільного Стендапу про «Казахстан-електро-тяж-маш-няш-мяш імєні Ілліча»? Приблизно так виглядає кандидат в очах рекрутера, коли з піною у роті починає розказувати про минулих некомпетентних керівників, токсичну команду, відсутність перспектив розвитку та кар'єрного зростання. 

Максимум, що можете сказати — «Мені було некомфортно, на жаль, в нас не співпали цінності, але все одно дякую компанії та команді за досвід». Ви маєте показати, що проаналізували конфлікт, відрефлексували та, зробивши висновки на майбутнє, рухаєтеся далі. Точно знаєте, чого хочете. 

Позиція кандидата має бути проактивна — це виділяє найкращих. Не було карти розвитку? А ти точно зробив/-ла все від тебе залежне, щоб вона з'явилася? Десять років не згадували за підвищення? Чи зробив/-ла ти достатньо, щоб тебе помітили та запропонували більше? 

В вас також можуть спитати про найбільш стресову ситуацію та як ви її здолали. Тут вертаємося до принципу чесності та методу STAR: контекст, зона відповідальності, дії, висновки.

Oh my god, I'm in trouble

Логічно, що і вашу англійську захочуть почути, якщо її знання ключове для позиції, на яку ви претендуєте. 

Найпоширеніші питання інтерв'ю, до яких варто бути готовим:

  • What are your salary expectations? 
  • What are your strengths/weaknesses?
  • Tell me about an accomplishment you are most proud of?
  • Tell me about a difficult situation you have faced?
  • What are your main achievements?
  • How did you hear about this position?
  • Why did you decide to leave your previous/current job?
  • How would your boss or coworkers describe you?
  • Do you have any interests outside of work?

Якщо ви переживаєте, до цього можна підготуватися заздалегідь. Прохайте друзів, щоб поговорили з вами, зробили вигляд, що вони — родина Шелбі, що наймає вас у Компанію, розмовляючи кокні. 

Переживаю? Та я ж помру!

Пам'ятайте: ви приходите на інтерв'ю знайомитись з компанією, показувати себе і ще — задавати власні питання, проводити свою зустрічну оцінку. Не дивіться знизу вверх та не відповідайте на незручні пропозиції, що для вас це не проблема, щоб максимально сподобатися. Це фатальна помилка на перспективу.

Також ніколи не кажіть, що у вас немає ніяких питань, все супер, дякую.

Навіть якщо вам багато розповіли про компанію, спитайте про наступні етапи відбору, випробувальний термін, KPI. Здивуйте рекрутера и спитайте, що зараз класного є в компанії, чого не було, коли він або вона тільки прийшли. «А якими риси характеру ви можете визначити у найуспішніших ваших працівників?».

Важливо також не перетворити інтерв'ю на Q&A-сесію: якщо воно умовно триває годину, рекрутер може виділити тільки 10 хвилин на питання кандидата. 

Трохи висновків

Якщо дуже узагальнити, то ось стоп-фрази під час співбесіди, які можуть вам добряче нашкодити:

  • «Мій колишній менеджер був тією ще скотинякою»
  • «Ви і так багато розказали, немає чого спитати у відповідь»
  • «Розкажіть мені про вашу контору компанію»
  • «‎Я поки не знаю, чим хочу займатися, у якій сфері розвиватися»
  • «Сорі, взагалі забув про інтерв'ю, тому запізнився на триста років»

Усе інше — залишайтеся собою, рефлексуйте, демонструйте свою захопленість професією та сферою, бо таке завжди викликає симпатію. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Що розказати про себе, аби отримати роботу: освітній проєкт STEM is FEM провів вебінар із LinkedIn-амбасадоркою Тамарою Міщеріною

Sofiia Tepla 19 червня 2024 09:00

Як ментальний стан блокує пошук класної роботи на IT-ринку і як це подолати

Владислав Миронович 5 червня 2024 13:00

Червоні прапорці на шляху до нової роботи: як уникнути токсичного робочого місця

Anastasia Dzhogola 10 квітня 2024 18:00

Гарантований метод: як пройти співбесіду на контент-райтера в IT

Дар'я Рощина 3 квітня 2024 15:00

Як захистити криптогаманець, провести тимбілдинг у шести часових поясах та підготуватися до технічної співбесіди: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 12 лютого 2024 13:00