Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Гарантований метод: як пройти співбесіду на контент-райтера в IT

Дар'я Рощина
Дар'я Рощина Content Writer в продуктовій студії Railsware
3 квітня 2024 17 хвилин читання

Так, назва клікбейтна (усе, щоб заманити вас сюди😉) і, звичайно ж, неправдива. Стовідсоткових методів не існує, як і магічних пігулок. Тож доведеться готуватися, працювати та читати корисні статті (як, наприклад, цю) про те, як успішно пройти співбесіду

Почнемо знайомство. Я Даша, контент-райтерка в IT-сфері з 2016 року. Досвід співбесід маю з обох боків: і сама не раз шукала роботу, і наймала копірайтерів до команд, з якими співпрацювала. Тому сьогодні розкажу вам про те, як не просто успішно пройти всі етапи відбору кандидатів, а й знайти дійсно класне місце роботи, що дозволить вам зростати й розвиватися.

Обирайте якісну стратегію

Навіть коли я починала свій шлях в IT, моя стратегія завжди була не кількісною, а якісною. Тобто, я обирала 2-4 команди, які мені подобалися, і готувалася до співбесід саме з ними. Натомість кількісний підхід, масова розсилка резюме, більш енерговитратний. Та й він не гарантує якісний результат – місце в дійсно класній команді, де приємно працювати. 

Звісно, це менш релевантно для ситуацій, коли робота потрібна терміново через різні життєві обставини. Але навіть у такому випадку якість матиме значення – збитки від пари місяців у токсичній компанії можуть виявитися більшими за втрачений без зайнятості прибуток. Як варіант, спробуйте знайти собі фріланс-підробіток на час, поки шукаєте основну роботу. Подивитись актуальні вакансії можна в телеграм каналі Крезюме Вакансії або Ad Good as Hell

Якщо ж вирішили одразу шукати команду на роки, почніть з “фільтрації” компаній. Прочитайте та проаналізуйте відгуки про потенційних роботодавців, чи видаються вони вам правдивими? 

Знайдіть тих, хто працює в цих компаніях. Можливо, ви чи ваші знайомі їх знають. Або ж просто пошукайте в LinkedIn та додайте до контактів. Не соромтеся поговорити з ними щодо роботи в команді, процесів, атмосфери й загальних вражень. Питання про плинність кадрів, перепрацювань, ставлення менеджменту до різних спеціалістів, стиль комунікації допоможуть вам краще зрозуміти культуру організації. 

На жаль, часто команди з красивими лендингами та красномовними описами про “дружній колектив” насправді вимагають від вас працювати по 14 годин на добу і заміщати пів команди маркетологів. 

Після такого “відбору” детально вивчіть інформацію про команду і її направленість. Чи цікаво вам буде писати про банківські системи, чи суто мобільну розробку? Якщо інтереси збігаються, ще раз пройдіться по цінностях колективу. Одним словом, це має бути match. 

Зробіть домашню роботу

Коли ви визначили, які компанії вас цікавлять, складіть резюме окремо для кожної команди. Порад, як персоналізувати резюме для компанії, в інтернеті не бракує. Але мені, як людині, яка продивляється кожне надіслане CV, більше цікавить портфоліо. А саме те, як кандидати його складають. 

Я бачила як портфоліо на гарних вебсторінках, так і просто посилання на блогпости у Google-документі. Насправді, мені байдуже, як воно оформлене. Набагато більше мене цікавить, які саме роботи кандидати вважають своїми найкращими і найбільш релевантними для вакансії. Наприклад, якщо ви хочете потрапити в команду американського технологічного стартапу, не варто включати в портфоліо роботи українською мовою чи пости для бʼюті-салону. 

Також подумайте, як ви можете виділитися у натовпі кандидатів. Можливо, це буде гарно написаний лист-додаток до CV, а можливо, ви знаєте когось із HR-відділу цієї команди. Якщо так – прямо скажіть, що хотіли б працювати в їхній компанії. 

Набувайте впевненості

Якщо ви коли-небудь готувалися до співбесіди англійською, усі її носії вам скажуть, що головне на інтервʼю – це впевненість в собі. Fake it till you make it, або чия відвага, того й перевага. І я тут не про брехню. Відверто брехати на співбесіді не варто. Ви відразу закладаєте неправильний фундамент ваших відносин із потенційними колегами. Я говорю про внутрішню силу та спокій, які важко не помітити, коли вони є у кандидата. Як досягти такого рівня нірвани? 

Читайте і ще раз читайте

Начитаність — ваше все. Якщо компанія, куди ви хочете потрапити, працює у фінтеху, вам варто якнайшвидше “начитатися” про цю індустрію. По-перше, ви відразу відчуєте себе більш впевнено (наприклад, вас не зібʼє з пантелику абревіатура KYC).

По-друге, вам буде набагато легше впоратись із тестовим завданням. Почніть з блогу обраної компанії, продовжіть блогами її конкурентів, профільними медіа та лідерами думок тощо. Варто не лише опанувати потрібну лексику, а й пильно стежити за трендами, інноваціями та загальними тенденціями у сфері.

Не знаєте з чого почати? Спитайте в Chat GPT чи просто в Google про профільні блоги.  

Підписуйтеся на наші соцмережі

Поглиблюйте експертизу

Бувало, сиджу з розробником, слухаю про віртуальний дом (точніше, DOM🤯), серверний рендеринг сторінки й таке інше. І наче усе зрозуміло, але рівно до того моменту, поки не треба самостійно описувати усі ці терміни своїми словами. Це проблема недостатньо глибоких знань у сфері, через яку увесь написаний текст є поверхневим і може містити логічні помилки.

Щоб уникнути цього, варто поглиблювати свою експертизу як у самій царині (райтинг), так і у сферах, про які ви пишете (розробка, маркетинг, продакт-менеджмент та інші). Тут не йдеться про те, що вам потрібно повністю опанувати новий фах. Але, приміром, навчитися розуміти хоча б найпростіший код, отримати уявлення про процеси створення продукту точно варто. Онлайн ви знайдете чимало контенту, який з цим допоможе. А також завжди можна витягти колегу чи знайомих айтівців на каву та обговорити ті теми, з якими вам самостійно важко розібратись.

Це рух до того, що ми в Railsware називаємо T-shaped approach – розвиток спеціаліста горизонтально і вертикально. 

Вчіться комп’ютерної грамотності

Опануйте поширені програмами, які часто використовуються в IT-командах. З того, що спадає на думку, можу назвати Microsoft Office, Trello, Jira, monday.com, Slack. Кожна команда обирає зручні для неї інструменти й вам в будь-якому разі доведеться до них звикати.

Далі можете встановити більш специфічні тулзи, такі як Docker, Git, Github, Bitbucket, Figma, щоб не лише розуміти, що це таке, а й як з цими програмами взаємодіяти хоча б на початковому рівні. 

Ознайомтесь із продуктом

Цей пункт важливий для тих, хто хоче потрапити в продуктову команду. Ви будете дуже вигідно виділятись серед кандидатів, якщо покажете, що знайомі з солюшином компанії, розумієте про що він, для кого і як функціонує. 

У випадку з В2С-продуктами вам буде трохи легше, адже ви можете самостійно їх встановити та протестувати. З B2B, чи більш нішевими рішеннями складніше – але навіть так ви можете знайти інформацію про продукт, його особливості, подивитися відеоогляди тощо.

Розширюйте арсенал власних підходів та інструментів

Ви не повірите, але я бачила кандидатів, які буквально не вміють шукати інформацію. Їхнє дослідження обмежувалося першими 3-5 рядками в пошуковій видачі Google. І все.

А як же зміна запиту в Google задля більш точкової інформації? Як щодо YouTube, Stack Overflow, Reddit, та ChatGPT врешті-решт? Я вже мовчу про те, що усю цю інформацію ще й потрібно верифікувати. Якщо ви хочете писати про щось більш цікаве і нетривіальне, ніж “Тренди блокчейну у [вставити рік]”, раджу вчитись ретельно збирати інформацію, перевіряти факти, знаходити актуальну та надійну аналітику. 

Прокачуйте комунікативні навички

Якщо ви думаєте, що робота райтера — це сидіти собі в затишку з ноутом і писати тексти, то я вас розчарую. Якісні тексти пишуться разом із носіями знань (knowledge holders), тобто спеціалістами на кшталт продакт-менеджерів, інженерів, рекрутерів тощо. 

Більшість спеціалістів, яким подобається те, що вони роблять, люблять годинами розказувати про свою професію. Такі розмови з інженерами чи аналітиками можуть тривати дуже довго, але це не гарантія того, що ви назбираєте крутий матеріал для статті. Сьогодні навички активного слухання, підготовки та проведення інтерв’ю, ведення нотатків та постановка влучних, точкових питан є одними з найзатребуваніших в професії. 

Крім цієї, чисто професійної, специфіки, варто пам’ятати, що багато з нас тепер працюють віддалено і комунікація віч-на-віч є рідкістю. Тож вміння чітко артикулювати свої думки та якісно вибудовувати зрозумілий діалог з будь-якими спеціалістами є життєво необхідною навичкою не тільки для контент-райтерів, а будь-кого в сфері IT. 

Що по тестовому?

Погоджуватися чи не погоджуватися на тестове завдання – ваша справа. Одного разу я проскочила цей етап відбору, бо компанії, куди я хотіла потрапити, сподобались мої роботи. Однак я ніколи не відмовлялася виконати тестове. Те, як складене це завдання, мені багато чого говорить про команду.

Якщо в завданні є детальний опис того, що від мене вимагають, я можу розраховувати, що такі ж детальні вимоги отримуватиму і під час роботи. Тема посту теж є показовою. Якщо потрібно написати пост на тему “Безперервна інтеграція: основні виклики”, я запитаю, чи є в команді DevOps (або ж той, хто виконує цю роль), та чи матиму я можливість співпрацювати з цим спеціалістом задля кращого результату.

Такі аспекти, як вимога зробити ілюстрації, жорсткі край-дати, опис (або його повна відсутність) портрету читача і мети створення контенту, мені багато чого говорять як про команду, так і про налагодженість процесів в ній.

Успішно пройдіть співбесіду

Одразу попереджу, що «успішно», в цьому випадку, не означає, що ви обов'язково маєте отримати офер. Це означає:

  • показати себе з найкращої сторони і зарекомендувати як крутого спеціаліста;
  • отримати відповіді на всі свої питання та скласти повну картинку щодо того, чи буде вам комфортно працювати в команді;
  • закласти міцний фундамент у відносинах із компанією на майбутнє.

Окрім ваших професійних регалій (обожнюю це слово), важливу роль грає враження, яке ви справляєте на співрозмовників. Адже саме для цього і придумали співбесіди – щоб поспілкуватися віч-на-віч та дізнатися більше про вас (але не забувайте, що це і ваш шанс дізнатися більше про компанію). Ділюся з вами суперсекретними методиками, як позитивно вразити співрозмовника. Тільки нікому не розказуйте 🤐

  • Відпочиньте. Найгірше враження справляють кандидати, які виглядають втомленими, неактивними, а отже – незацікавленими. Звичайно, ми всі живі люди зі своїми життєвими проблемами, у країні, яка воює. Але, повірте мені, уся ваша експертиза стає неважливою, якщо в очах немає вогню.
  • Усміхайтесь і дивіться у вічі. Усмішка — це універсальний прийом для того, щоб сподобатись співрозмовнику. Вона показує, що ви відкриті, щирі й готові до діалогу. Зоровий контакт теж важливий, тож намагайтеся частіше дивитись у вічі, а не на стіну поруч, чи ваші долоні. Якщо співбесіда відбувається онлайн, ота червона цятка біля вічка камери ноутбука і є “вічі” інтерв’юера. Сфокусуйтесь на ній та намагайтеся не зважати на те, що вас сліпитиме🫣.  
  • Підготуйтеся. Пройдіться по блогу компанії, якщо він є. Відьмітьте для себе, що вам подобається, а що ні. Також перегляньте сайт компанії. Можете навіть занотувати собі ці деталі. Так ви не тільки зможете з легкістю відповісти, чи вам подобається контент, що робить команда, а й показати вашу зацікавленість. 
  • Складіть список запитань. Ніколи не нехтуйте можливістю дізнатися більше про компанію, її процеси та стиль роботи. Ось вам мій список питань, відповіді на які я обов’язково маю отримати, перш ніж прийняти офер:

    - Як виглядає команда, де я працюватиму; чи планується її розширення/скорочення?

    - Як побудований процес створення контенту; хто ставить завдання; як вони пріоритезуються?

    - Які обов’язки передбачені для цієї позиції?

    - Як визначаються край-дати для різних видів контенту; яка очікувана швидкість написання текстів; які KPI для цієї позиції?

    - Які є можливості росту в команді?

    - Чи підтримує команда розвиток спеціалістів; як саме?

    - Яка в компанії ієрархія; як розподіляються ролі та обов’язки в команді?

    - Як відбувається спілкування райтерів з носіями інформації під час створення контенту?

    - Який стиль спілкування в команді, які є правила комунікації?

Відповіді на ці питання допомагають мені сформувати загальну картину і прийняти рішення, про те, чи буде мені комфортно працювати та розвиватися в певному місці. На мою думку, саме такі умови є оптимальними для розкриття потенціалу райтера. 

Попрацюйте разом

Такий етап відбору є далеко не у всіх компаніях. В Railsware ми його практикуємо і я мушу розказати вам навіщо. 

Full day collaboration – “повний день”, це фінальний етап відбору в нашій команді і, як каже назва, майже повноцінний робочий день з командою, та задачами, схожими на ті, які ми виконуємо кожен день. 

До Railsware я навіть не чула про таке і не дуже розуміла навіщо воно потрібна (окрім як перевірити мої нерви на міцність, бо нервувала дуже сильно). Однак я дуже швидко заспокоїлась і зрозуміла, що не такий страшний чорт, як його малюють мені навіть сподобалось. 

Всупереч очікуванням, це не було просто транслювання екрану і озвучка всього, що я роблю. Ми з хлопцями (так, в мене на full day були лише хлопці) працювали разом, брейнштормили, обговорювали деталі, дещо навіть трохи сперечалися і писали цікаві тексти. Одразу скажу, що завдання для full day повторюються, а результати не використовуються компанією ані в комерційних, ані будь-яких інших цілях. 

Головна мета “повного дня” – дати змогу кандидатам і команді повною мірою зрозуміти, чи комфортно обом сторонам працювати за таких умов, адже парне написання текстів є дуже частим видом занять. 

Найголовніше

Не нервуйте. Причин непокоїтися в українчиків і так хоч греблю гати, тож варто налаштувати себе на комфортний процес пошуку нової роботи. Адже найгірше, що може з вами трапитись – це зовсім не відмова, а офер від компанії, де ваш талант не зможе розкритись. 

І не варто впадати у відчай, почувши “Ні”. У більшості випадків відмови на співбесідах зовсім не означають, що ви поганий спеціаліст. Ми в команді частіше кажемо “Ні” ніж “Так”, і це зовсім не тому, що більшість кандидатів погані. Ось декілька причин, чому ми відмовляємо претендентам:

  • Не той досвід. Команда Railsware створює власні продукти, такі як Mailtrap.io, Coupler.io та TitanApps. Ці продукти були розроблені як розв’язання внутрішніх задач, тому їхньою основною аудиторією є технарі. Говорити про ці продукти не легко, ще важче писати до них туторіали й мануали. До прикладу, щоб писати про Mailtrap, потрібно розібратися в імейл-інфраструктурах та протоколах, для Coupler – опанувати нюанси дата-аналітики, а для TitanApps – розуміти, як працюють платформи проджект-менеджменту. Якщо портфоліо кандидатів обмежується поверхневими статтями, “Що таке MVP” та “Чому варто аутсорсити розробку в Україну”, то, скоріше за все, вони нам не підійдуть.
  • Недостатній досвід. Коли я прийшла в ІТ у 2016 році, мій перший tech-роботодавець наймав усіх ентузіастів, що добре володіють англійською. По суті, моє навчання відбувалося одразу “в полі”. Зараз компанії здебільшого одразу шукають профі, які можуть писати з достатньою глибиною і відповідним tone of voice з першого дня. Але є й такі, які готові брати інтернів і навчати їх самостійно. Це чудова можливість для початківців. Однак, такі команди зазвичай не пропонують високі компенсації, що, звичайно, має сенс.
  • Невідповідність позиції. Тут все просто. Деякі компанії шукають людину для підсилення команди, а інші потребують ліда, який очолить чи побудує команду з нуля. 
  • Невідповідність мотивації. Немає нічого поганого в тому, що працювати вас мотивують в основному гроші. На мою думку, саме так працюють усі фрилансери: чесна оплата за чесну роботу. Однак не всі компанії шукають саме таких фахівців. Наприклад, в Railsware ми хочемо бачити людей не лише з фінансовою мотивацією (хоч і пропонуємо компенсації вище ринкових), але й тих, хто хоче розвиватися, впливати на прийняття рішень та виходити за рамки певної ролі.

Якщо з якихось причин ваша кандидатура не підходить на відкриту позицію, не бійтеся запитати про чесний відгук. Вам потрібно дізнатися, чого саме вам не вистачило, щоб отримати роботу. Ці аспекти повинні стати вашими точками росту в майбутньому.

Сподіваюся, моя стаття трохи додала вам впевненості й розуміння процесу наймання в ІТ команди. Бажаю успішного працевлаштування. Побачимось 😉

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 10 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 15 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 3 липня 2024 05:53

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35